• fru AM

    Välkomna till Tivoli Empatia!

    I tidernas begynnelse hoppade vi på Barnkarusellen, men efter fyra år har vi fått uppleva det mesta i tivoliväg i den här stammistråden: berg- & dalbanor, skräcktunnlar, skrattsessioner i Lustiga Huset, spåmadamer … För att inte tala om alla timmar, veckor, månader, år vid Lyckohjulet – nit eller vinst denna gång …?


    Här är oftast högt i tak – vi pratar sömn och sömnbrist, barn och barnbrist (och möjligen brister hos befintliga barn ), ägglossning och utebliven ägglossning, jämlikhet och ojämlikheter, amning och flaskmatning, relationer, sorg, glädje, död, liv, recept på mat och recept på barnalstrande läkemedel och metoder … Ibland håller vi med varandra och ibland ryker vi ihop. Det blir som det blir. Tråden är som livet självt, helt enkelt.


    Välkommen att hoppa in, i farten, i trådkarusellen som utgör tivolits nav!  Presentera dig (med ålder, skostorlek, favoritchoklad, ungefärligt geografiskt läge och status i barnfabriken) när du känner dig mogen att kliva ut ur smygläsargarderoben. Många av våra stammisar är före detta smygisar … I den här tråden finns det en hittills oskriven regel som kanske skulle kunna formuleras så här: Vi bryr oss om varandra på riktigt – i glädje och sorg.


    Förra tråden: 

    www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3792698.html

  • Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!
  • viktualia
    FruCicci skrev 2011-01-04 21:08:19 följande:
    Hur som, vad roligt AM skrev.... riktigt fyndigt där till din Tshirt VIckan!!!!
    OCH ekonomi planering, huri hela friden gör ni budget arbete? Har jag aldrig gjort, men min man betalar allt så jag funderar inte så mycket på ekonomin Hemska jag...... jag betalar ju men han tar pengar från mitt konto, det han behöver.... jag har ingen koll alls....
    MEN ärligt, planerar ni för hela året då? Hur vet ni vad ni bränner på ett år?
    Eftersom vi har villa som vi renoverat väldigt engagerat så måste vi ändå hålla reda på alla kostnader som har med huset att göra.. och det gjorde steget till att hålla ordning på alla gemensamma utgifter ganska litet. Så numera bokförs alla gemensamma utgifter efter alla konstens regler och vi dimensionerar inbetalningar av resp inkomster till det gemensamma kontot.

    Jag vet tex att Trollet kostat 21 000 sitt första år i familjen - detta med en vagn, två bilstolar, kläder och en massa prylar (inte mat och blöjor).

    Dessutom vet jag att månadskostnaden för vår villa inkl el, försäkring, sophämtning och räntor kostar 4300 kr i månaden.

    Och ALLT detta är det min älskade make som håller ordning på! *störtnöjd och rätt stolt över honom*
  • FruCicci
    Snorkfröken77 skrev 2011-01-04 21:18:08 följande:
    så man slipper jaga land och rike runt för att hitta en kolumbiansk sockerlagsinlagd vaniljstång handplockad av apor, eller nåt sånt...

    AM och Cicci - Jag vet precis vad båda ni ska göra om ni känner att ni vill göra något nytt, skriva era memoarer! Jag skulle stå först i kön för att få köpa! Jag gissar att AMs skulle man läsa och sucka hänfört vilket spännande liv och nog gråta en skvätt medan i Ciccis fall skulle man nog också sucka hänfört och antagligen rodna en hel del också
    HAHAHAHAHAHAH fan vad rolig du är, precis så känner jag, handplockade konstigheter av apor (asgarvar) och andra krussidulliga varianter på allt och inget - typ
    Herregud, ja min melodi är nog en kula glass med micrade frusna hallon och lite krossade digistive kex
    Men jag ska försöka lära mig något nytt!

    Ag memoarer, så har jag funderat på att skriva... faktiskt! Jag har ju levt ett liv som många inte ens gör på 80 år... jag har många historier i bagaget och JA SmorkFRÖKEN jag skulle gjort dig pionröd i fejjan Om jag nu inte censurerade och ägnade mig åt mest glamour
  • Snorkfröken77

    Cicci - Skriv! Skriv! Skriv!

  • FruCicci

    Okej Vickan, förstår hur ni tänker. Ja du ska vara stolt över din make av flera anledningar

    Då måste ju mina ungar kostat lika mycket, eller till och med mer... hua.... fast jag köpte begagnad bilstol till Louise (obs i säkerhetsbutiken)

    Min man är grym han mer, jag är lite kär i honom nu
    I morgon kanske det låter annorlunda Allt är ju beroende på vad de gör, men efter att ha blivit serverad glass i soffan och han har bäddat rent och tvättat och lagt barnen etc etc så kan man ju inte vara annat!

  • Fru E

    Vickan-månadskostnad på 4300 kr det täcker inte ens vår ränta!

  • Fru E

    Cicci-smälta choklad är busenkelt, sätt på vatten i en kastrull, sätt en tallrik ovanpå kastrullen med choklad i låt den vara ett tag och vips har du smält choklad

  • FruCicci

    Snorkis - ja jag ska nog banne mig skriva, jag skriver och sen får bara vissa utvalda läsa ..... hmmmm

    Kan du inte komma på en tråd-date snart? Vi kan ju köra en med lite vin, ja inte du dricka vin, men jag kan ju göra det så kommer minnet tillbaka lite bättre och man kan berätta inlevelsefullt om när jag gjorde ditter och datten

    Telis, du kan gott vara med, gode tid vad jag skrattade åt dig på ost och vin kvällen, du var ju sjukt kul!

  • FruCicci

    EA, ja allt är ju enkelt när man kan det, men jag tycker det låter meckigt.... sen ska man vispa det ena med det femte och allt vad allt heter.... men jag brukar kasta på lite hackad choklad ibland när man kör Gino, ,men det ska det väl vara på med,.... det smälter i ugnen.
    Min nästa desert blir Lappis fondant den ska jag fasen lära mig och våga göra, sen tycker jag om OST och frukt och fikonmarmelad!

    Nu vet jag en desert jag gjorde ala Cicci på annandagen i år.
    1 martiniglas som doppas i strösocker för fin kant uppevid....
    Fyll botten med tinade hallon
    En kula glass
    Smält fikonmarmelad i moicron och häll över

    Klart!
    och snyggt
    Ska göra som snorkis och smula till det lite med digestive, för den sista touchen liksom

  • Snorkfröken77

    Cicci - Lockar du med smaskiga historier så måste jag ju bara komma Det vore trevligt att träffa alla er om det blir en stor-date i vår igen?

  • FruCicci

    4 300 kronor reagerade jag inte på, men det kanske är billigt. Vi har ju en bostadsrätt och en avgift på typ 3000, men då ingår ju inte el..... Det var inte så farligt dyrt Vickepickan! Man ska boi hålan med andra ord

Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!