• andbeyond

    I vått och torrt, under aftonstjärna och midnattssol...

    Här är ännu ett mysigt ställe där vi kan sätta oss i ringen och ta varandra i hand. Glad eller ledsen, dag eller natt så finns vi här


    Läsning sker på egen risk. Vi undviker då inte diskussioner om diverse kroppsvätskor, sexliv, sjukhus och övriga saker som skulle kunna anses vara en aning privat.

    Vi har gemensamt vår längtan efter barn, men efter många långa trådar hör vi också ihop i vänskap.


    Tråden har nu fått en hel del trådbebisar jollrandes i hörnen till vår stora glädje

    Förra tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3672148.html


     

  • Svar på tråden I vått och torrt, under aftonstjärna och midnattssol...
  • Daa

    Sonja: vill påpeka att jag har börjat jobba igen. Bara så du vet.

  • Ninnnis

     


    Daa skrev 2010-08-03 11:23:29 följande:
    *kramar om Ninnis och påminner om inbox och telefon om det skulle behövas*

  • Sonja68
    Daa skrev 2010-08-03 12:08:51 följande:
    Sonja: vill påpeka att jag har börjat jobba igen. Bara så du vet.
    Hi-hi, jo jag vet. Om vi hinner kikar vi förbi imorgon

    Jösses vad ni skriver här och mycket som händer i era liv.


    Full fart


    Jag vaknade med ryggont (sängen kanske) så jag var lite smålat imorse och sprang bara 2,7 km. Men det spåret har branta och sega backar, så jag var lika slut ändå efteråt.


    HÄr händer inte mycket just nu. Maken tycker mest synd om sig själv och jag passar upp. Och funderar på hur det ska bli med allt.


     

  • Daa

    Tack, jag är trött, men det fungerar. Har hittills idag inte haft sådär ont i magen och det känns skönt.


    lanovia 08 skrev 2010-08-03 08:45:27 följande:
    Hur är det med dig idag Daa?

     

  • Daa

    Bra sprunget, Sonja. Tänker på dig. Med allt.

    Och hoppas att ni får en liiiten stund över imorgon.

  • Heloise
    Daa skrev 2010-08-03 12:07:46 följande:
    Heloise: jag är också intresserad av erfarenheter av att söka havandeskapspenning, för det tänker jag göra. Jag tänkte väl betona de tunga lyften, de tunga arbetsmomenten, de märkliga arbetsställningarna (vika sig dubbel i höftleden med jättemage? njaaa...) och maskinerna. Har en kollega i en annan del av landet som har sökt och fått beviljat, så jag ska höra lite med henne också.
    Men det är ju bra, att en kollega fått beviljat. Jag har för mig att jag läst att nått om att man måste bli beviljad om någon annan som utför samma arbete har blivit beviljad. Dessutom är du ju gravid med tvillingar, det kommer nog inte att vara några som helst problem för dig.

     


    Jag jobbar ju på ICA, det är lite hugget som stucket vilka som får alt inte får, problemet med butiken där jag jobbar är ju, att vi inte får sitta i kassan, och jag måste kunna göra det jag gör nu, dvs ta emot läskleverans, mejerileverans etc. Allt det innebär tunga lyft. När mejeri kommer så är det i snitt 20 backar, varje back väger 20 kg och man lyfter varje back 2 ggr, dvs det blir 800kg, men sen upprepar man ju det här ungefär 2 ggr till/per dag, dvs 2400kg. Den dagen läslen kommer så blir det ju flera ton man lyfter. Vi får i snitt 3 pallar läsk, varje pall har typ 30-40 lådor med läsk( utgår ifrån 0.5l) och de väger 10kg var. Det blir 900kg på 3 pall, men sen ska lådorna lyftast av och upp på en vagn pch tillbaka, så man lyfter varje låda minst 2 ggr, då är det 1800kg. Totalt minst 4200kg den dagen. Jag måste lyfta, det fungerar inte att ha mig bara i kassan för jag är en av 3 som är ansvariga för butiken, ( om man räknar bort våra chefer) dvs jag har tillgång till koder, nycklar, jag beställer varor  och sköter lager etc. Så jag hoppas att jag blir beviljad, men blir jag inte det så får jag använda min sparade semster och ta ut ett par föräldrardagar, för jag tänker inte jobba längre än 22 oktober.

  • Heloise

    Ja just det jag glömde skriva ett bra tips som jag läste. Man ska försöka se hur graviditeten hindrar en i arbetet, istf att se det som att arbetet är "farligt!" för graviditeten, så vida man inte har ett arbete som faktiskt är farligt.


    Hmm vet inte om jag förklarade så bra, provar igen haha


    Många skriver etc, att arbetet har en negativ inverkan på graviditeten, men man kanske ska fokusera på hur graviditeten har en negativ inverkan på förmågan att utförar arbetet tillfredsställande. Sen har jag hört att FK inte är intresserade av stressmoment etc, de vill veta om du har ett "stående" jobb, om du kan ta pauser, hur mkt och  hur ofta du måste lyfta och om du har monotona rörelser.

  • Daa

    Heloise: jag kan inte reglerna för det där, men nog verkar du ha tunga lyft så det räcker.

    Jag tänkte ta en diskussion med barnmorskan efter RUL. Hon har tjatat om havandeskapspenning varje gång vi har setts (alla två ), så hon verkar anse att jag ska söka det.

  • Heloise

    Håller tummarna för dig lanovia, att det blir som du/ni vill, vad det nu än kan vara

  • Daa

    Det var ett bra tips, Heloise. Jag kan på rak arm komma på några exempel som gäller mig. Om jag formulerar mig väl, kanske arbetsgivaren kastar ut mig och säger "kom inte tillbaka förrän du har blivit av med den där magen!"

Svar på tråden I vått och torrt, under aftonstjärna och midnattssol...