• nennesjuttioåtta

    Lös biljett till barnkarusellen!

    Välkomna nya som gamla tivolibesökare!

    Nu drar en ny tur av barnkarusellen igång! Kliv på och du får uppleva en galet snurrig tid: Att bli illamående, spy, klämma ut vattenmeloner genom små hål och vinna högsta vinst på Tombolan och efteråt tycka att det var en jäkla häftig upplevelse och direkt efter det sätta sig i den familjevänliga berg- och dalbanan. En del tycker den är hysteriskt rolig, även om vissa bitar av turen kan kännas lite jobbiga. Men hur vanligt är det att få sova när man är på nöjesfält - EGENTLIGEN? Det är bara att gilla läget, och har du väl klivit på kommer du aldrig av!

    Vissa av oss har, enligt lagen om all tings jävlighet, ställt oss i fel kö och väntar fortfarande på att få kliva på...

    Men i väntan på att det ska bli dags för nästa tur så finns ju förstås Flumride som alla får åka med gratis (även de som redan sitter på bergbanan får respit för en tur då och då, utan att passera Gå). En helt fantastisk skapelse där vi glada i hågen får åka stock, bli våta och få en hisnande avslutning som killar rejält i magen, förhoppningsvis med en hel del sprut och om det känns bra så får vi åka ett varv till.

    Nu åker vi!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-11-02 17:37
    Attans, jag glömde ju nämna att vi som står i fel kö såklart hamnar av misstag i kön till Fritt fall ibland. Otäck upplevelse men vet inte om väntan innan nedsläpp är värst eller själva nedfärden. *ryser* Dock landar vi med fötterna på jorden till slut, mycket tack vare alla ni andra som tar emot oss så vi landar mjukt.

  • Svar på tråden Lös biljett till barnkarusellen!
  • Telemarkgrrl

    Hej girls,

    jag har ingen tv för tillfället (maken leker med PS3:an) så jag har roat mig med att göra ett nytt album om det är någon som vill lägga upp lite nya bilder och inte bara titta på dom gamla?

  • Fru FruLLan

    Åh HURRA HURRA HURRA
    Guuuuuuuuuuuuuud vad glad jag blir!!!!!!!
    GRATTIS Lappis!!!!!!!
    Åhhhhh det är ju helt sjukt underbart att du fick hela 5 stycken toppenägg!!! Fy faaaan vad kul!!!!!

    Har varit inne och läst de senaste dagarna men hafty så mcyket att skriva så jag inte hunnit... (ähhhhmmmm bra anledning va???)
    Och jag blev så ledsen när du var nere över att det av så många blåsor bara blev 5 ägg. MEN det viktigaste var ju att alla skulle bli befruktade och det BLEV dom!!!!
    Guuuud vad kul.
    Nu håller vi tummarna hårt utav bara helvete de närmaste veckorna eller... varför inte de närmaste 9 månaderna?!

    AM: Va????? utförsäljning på Grow in life!!!! Varför har jag inte vetat det!!!!!????? Måste ta mig dit i morgon och hoppas som faaaan attd et finns lite kuyl kvar. har ju fått mega mage redan så mamma kläderna kommer behövas tidigt den här gången. Det är så himla sjukt vad stor jag blev direkt den här gången. Fick ju mage jätte sent med borren, men den här gången smällde det bara till och började växa redan vid BIM.

    Så pass att jag bad om Ett UL vid inskrvningen bara för att kolla att jag verkligen inte gått längre eller att det inte var två där.

    Apropå 2 bebisar. var är Tinga?? Känns som det var jätte länge sedan hon var inne, hoppas allt är bra.

    Cicci: Jag tycker ändå inte att ni ska glömma fvp helt om DU trots allt behöver göra det för att må bra resten av grav trots att maken inte vill. Diskutera igen. Vad skönt dock att du ska få nån att prata med och specialist vid stora ultraljudet. Tänker mycket på dig och vill att du ska må bra.
    Apropå må bra så hoppas jag att du och victor klarar er från makens magsjuka. Och vi kan söka jobb i samlad trupp efter inskolningen av tvåan. Ingen ide nu och då kommer det dessutom säkert att vara toppentider igen och de kul jobben bara står och skriker efter oss
    Så bit ihop!!!!! Inte långt kvar!!!

    Kokosen: Skönt att höra att ni fått näsan över ytan igen. Så himla hemskt när ens djur dör. Fy faaaan !!! och sen magsjuka.... puss på dig
    nästa vecka vågar vi nog ses iallafalal

    BS: Har tänkt svara dig angående framfall. Syrran fick dt efter första barnet eftersom hon bar tungt hela graviditeten i jobbet (korkat nog....) dessutom så ligger det i vår familj morsan är opererad för5 det.
    Men men vad jag skulle säga är att man visst kan få barn efter framfall, syrran har ju fått två efter det. Så det går. Men nu var det ju tydligen inte det du hade SKÖNT! och skönt att du får hjälp nu!

    Jag tycker också definitivt att du ska försöka gå ner i vikt innan nästa barn. Hög vikt är ju inte bra för foster och gör att risker ökar under grav. Så börja nyttigare liv direkt. Kanske låter enklare än vad det är... men det är nog värt det på flera sätt. Lycka till!

    Angående knipövningar som ni diskuterade...
    jävlar vilken ångest jag fick när ni skrev om det...
    var jätte duktig ett par månader efter förlossningen... men sen glömde jag bort det... borde ta tag idet igen.
    Ångest. Såååå tråkigt och jag glömmer hela tiden.

    Hmmmm maraton inlägg.....

  • Fru FruLLan

    jag fortsätter

    Sweeetan !!!!!
    Heeeeeeeeeeeeeej hjärte raringen!!!!! Vad kul att höra av dig. Låter som om du jobbar ohälsosamt mycket dock. dessutom vore det kul att få se dig när du kommer till sverige men jag gissar att schemat är fullt.

    Omsan: trist med jobbet! Men dock skönt med lång tids betalt. Förstår dock att du vill ha ett jobb men det är ju skönt att du inte MÅSTE ha ett jobb för lönens skull.

    Själv har vi firat advent i helgen enligt konstens alla regler. MEN med ett stoooooooort minus!
    Vi tar alltid in granen till advent efetrsom vi alltid firar jul på annan ort. MEN i år så fick vi inte tag på en gran. VA???????
    HUR kan dom"!!!!!!
    hela helgen häll på att rasa.....
    men jag bakade lussekatter istället så det löste lite.

    Otroligt. jag har inte ätit gluten på 10 år men det var fösta gången jag bakade glutenfritt. Konstigt va????? Men men nu har mitt baksug vaknat så nu ska här bakas. Blev riktigt bra faktiskt.
    Är otroligt sugen på bullar och kakor nuförtiden.

    och äter som en blådåre!!!!

    nenne: kul med nytt hus men fyyyy faaaaaan för kyla och kalla golv. hatar att frysa och gör det ofta. Hoppas ni får upp värmen snart.

    Angående få upp värme så leder det mig in på ämnet högljuddhet vid sex....
    har SUPER problem med grannen....
    alltså det är inte kul alls. Vaknar av dom på nätterna för att hon skriker som om nån slår henne. Alltså hon vrålar verkligen. Både jag och maken vaknar och jag sover annars hur hårt som helst. Vaknar inte av nåt.
    Men grannen....
    och sen kör de en gång på kvällen,ibland på natten och en gång på mrogonen.
    INTE KUL!!!!!!
    Känner att jag måste prata med henne...
    men hur gör man det?
    kan man göra det?

    MEN VI HÅLLER PÅ ATT BLI TOKIGA. DET ÄR VERKLIGEN INTE KUL ATT HÖRA DOM VARJE NATT, IBland tre gånger på en natt....
    vissa saker vill man inte veta om sina grannar.

    Oj
    Nu har maken dukat fram te och macka,.

    PUSSSS

    nu menar jag inte att du var så nenne....

  • Lapinette

    Tjena Frullan, undrade faktiskt vart du tagit vägen men när du tittar in så gör du det med besked!!!

  • viktualia

    Oj!

    Maken ska bli farbror till sommarn... och jag jublar! Det innebär att mina svärisar får sitt första barnbarn genom någon ANNAN och vi kan ta det lugnare.... framförallt svärmor har varit lurig under den här resan hittills... (de råkade ju få veta om grav dagen innan missfallet... och trots missfallet fattar svärmor fortfarande INTE att jag kan tycka att bebisfabriken är läbbig... taskig empatisk förmåga...)

    Nu ska jag sova!

  • fru AM
    Telemarkgrrl skrev 2008-12-03 21:59:58 följande:
    Hej girls,jag har ingen tv för tillfället (maken leker med PS3:an) så jag har roat mig med att göra ett nytt album om det är någon som vill lägga upp lite nya bilder och inte bara titta på dom gamla?
    Telis - vår hjälte! Hur gör man för att få in lite mer aktuella bilder? Och var?

    Vickan: men det var väl bra (med makens blivande brorsbarn)! Du ska nog vara beredd på att din man kommer bli än mer bebissugen bara ... Kanske du också!

    Frullan: dina högljudda sexgrannar - det kanske är en smygläsare som är i göra-barn-tagen? Ställer allt i ett annat ljus ...?
  • FruCicci

    Hej tjejer,

    Frullan, vad kul att se dig!
    Saknar dig med!
    Måste bara tipsa om att ett anonymt eller med avsändare brev kanske kan falla på sin plats som start, så kanske ni inte behöver faca grannen med en gång?
    Ni har ju haft problem med detta länge!

    AM, skrattade när du åt äggmacka, det var precis vad jag gjorde i morse till frulle! Hade kallt kokt ägg i kylen
    Jag älskar ägg i alla former!
    OCh som Frullan sa, så måste jag med till Grow in Life! Herregud vad du har koll på utförsäljning och reor!

    Jag har i o för sig inte någon mage, den försvann för 3 veckor sedan, men den lär ju komma tillbaka!

    Jag har inte bantat eller ätit ngn diet på över 20 år, så jag kna ingenting om detta ämne.
    Mitt tips är att hålla sig borta från alla light produkter bara. Jag har vispgrädde i maten, bregott på mackan och så vidare...

    Vad roligt med ett litet barnbarn till svärisarna! Kul för nu får ni ju en kusin till sensommaren
    Positivt tänkande!

    Nu ska jag ta en kaffe på jobbet. Kramar till er alla så länge och på återhörande för fler kommentarer

    KRAM

  • FruCicci

    SORRY skrev fel!
    Skulle ju vara VICKAN och inte Lappis med kusin till sensommaren, för du väntar ju på BIM eller hur Vickis?

  • fru AM
    viktualia skrev 2008-12-03 21:22:52 följande:
    AM - bra att du tittade förbi! Vet du att du borde anmäla att du blivit matförgiftad på Sturehof???? www.stockholm.se/KlimatMiljo/Livsmedelshygien...//Prydliga Vickan
    Jo jag vet - men efter att ha varit tvärsäker på matförgiftning blev jag plötsligt osäker då var och varannan människa verkar vara risig i magen nu ... Så: Förlåt Sturehof: Det var KANSKE inte ni!!!
  • muggles

    Telis: jag vill gärna uppdatera med lite bilder i det nya galleriet!!! Hur, hur?

    frullan: det där låter ju riktigt jobbigt (med grannen)! Vad är det med folk? Hur kan man ha sex 3ggr om dagen varje dag??? Men det är klart, alla har vi ju olika behov...

    Äggmacka med kaviar äter jag ofta när jag tränat - jag behöver mkt protein när jag tränar för att bli mätt. Gott är det också!

    Lappis: hoppas du inte tog illa upp om att "man blir dum i huvudet" av att undvika kolhydrater. Det var skrivet med glimten i ögat (men det kanske inte framgick)! Jag tycker inte alls att du är dum i huvudet för det första. Och självklart funkar Atkins men jag tror det kan vara lite ohälsosamt att köra det hela tiden (vilket ni inte verkar göra hemma hos er). Peace?

Svar på tråden Lös biljett till barnkarusellen!