Glamour, mon amour!
Skål och välkomna.
Skål och välkomna.
Å nej :( Jag skrev ett jättelångt inlägg igår och det raderades tydligen av nån anledning. Hate when that happens... hur som helst, idag blåser det småspik i Shanghai. Vi åt middag igår på ett extremspejsat ställe med den i särklass märkligaste mat jag varit med om. Man satt i vita sängar och åt på portabla plexiglasbord. Maten var komponerad enligt teman och serverades x 3, exempelvis lax x 3, eller ost x 3, skitpretto. Speciellt som vi bara ville slinka ner en våning och få i oss lite middag, men här var man alltså TVUNGEN att beställa en meny med 3, 4 eller 5 rätter som naturligtvis kostade skjortan plus tog evigheter att få in.
Sen drack vi champagnecocktails på terrassen med ett stort gäng unga svenskar som bor här i stan. Två timmar försent...
Vi håller just nu på och förhandlar om en urtrevlig våning som ligger i en liten park, här i franska delen av stan. Läskigt och spännande...
Ha en superbra helg allihop. Kram, G
Zea: Vi ska alltså bo här i 2 år men jag kommer att göra ett månadslångt gästspel i Stockholm från slutet av juli. då, när det är som finast i Sverige och som varmast och mest stinkande här. Har du planer på att hälsa på i Shanghai? Och supertack för kontakterbjudandet, allt som styr mig bort från tvättkorgen och mot ett anständigt vuxenliv (läs: jobb) är naturligtvis intressant, även om jag bestämt mig för att jag måste lära mig språket. Vill in i samhället, vill inte leva i en lyxig glaskokong. Man mår bäst när man lyckas hålla fötterna något sånär på jorden tror jag.
Kram igen, G
Hej tjejer!
Jag är rätt ny här, och har nu äntligen lyckats ta mig igenom svaren i denna mastiga tråd.
Gemma, jag funderade på om jag vet vem du är eftersom jag kände igen dig lite från dina bröllopsbilder. En snabb sökning i mailen, och jag hittade dig! Du spelade skivor på metropolis gången efter mig, faktiskt. Och jag tror banne mig att jag var där då.
Lite trivia om mig:
Jag bor i och kommer från Sthlm. Jag bor med min sambo och min söta hund. Bröllop har diskuterats fram och tillbaka, och vi är båda överens. Bollen ligger hos honom som ska bestämma ett datum för förlovningen. Jag tycker inte om marängklänningar, men däremot stora diamanter. Får se hur det slutar.
Jag tycker mycket om att gå på gourmetrestaurang, men måste alltid vara jättekrånglig och säga att det inte får vara det och det i maten-kräsen m a o. Jag dricker inte alkohol eftersom jag inte uppskattar smaken. Min favoritdoft är nog när man cyklar genom ett villaområde med mycket trädgårdar, och det just regnat, så alla blommor och gräset doftar underbart!
Just nu är det ganska turbulent hos oss, sambon ska på jobbintervju i Birmingham (för drömjobbet, dessvärre) på måndag. Jag är lite olycklig eftersom vi precis fått en fin lägenhet med inflyttning i höst, och jag trivs med mitt jobb.
Jag hoppas lite på att jag får fråga er om hur det är att flytta utomlands, och liknande.
Ha det gott!
Välkommen Mycket Långt Kvar!
MLK - sååååå kul! Grattis till din braiga musiksmak förresten! Så du kanske guppade runt på dansgolvet till vår France - extravaganza, för jag och mannen valde ju att uteslutande spela fransk musik. Finns så himla mycket bra, ny fransk indie och hiphop, band man som svensk inte får en chans att höra talas om. Även om P3 brukar vara rätt bra på att nosa fram nya grejer.
Vilka utland är ni sugna på? Själva bor vi ju i Kina men drömmer om Sverige ena dan, USA den andra och England den tredje (det sistnämnda är det såklart mest jag som vill).
Misstänker att England ligger högt även på er topplista, med tanke på jobbintervjun..? Spännande. Och tänk på att allt ordnar sig, kanske inte alls som man tänkt sig men evententuellt på ett annat och ännu bättre sätt! Fråga bara Lapinette och mig t ex ;)
Och... jag hade lite samma situation som du, hade nyss flyttat till stor, ny lägenhet och förvisso blivit av med ett jobb, men fått åtskilliga sköna, nya erbjudanden som jag med sorg fick välja bort. Just detta med att välja bort bra grejer är jobbigt, å andra sidan är det på något vis lyxigare att flytta ifrån en situation man gillar, än en man bara vill fly från.
Kramar, G
MLK: Jag var som du tidigare, superkräsen och blev så himla ARG om maten var dålig och jag inte fick som jag ville. Tror att sånt förstärks eftersom det är så dyrt i stockholm. Men allt mitt resande och flyttande har gjort att jag måst släppa en smula på detta. I kina har man exempelvis inte alltid koll på vad som serveras, i gengäld är det kul att testa nya grejer (försöker alltid köpa lite nya fisk- och grönsakssorter när jag går och handlar). Plus att servicen är mycket bättre än vad vi är vana vid. They aim to please, helt enkelt.
En annan gemensam grej vi har är att jag var helnykterist i tio år eftersom jag mådde så himla illa av alkoholsmaken. Berodde i mitt fall på lite för många tonårsfyllor på dåligt vin. Numera älskar jag vin, drinkar och framför allt champagne, men jag är fortfarande känslig för kvaliteten. Ja, lite kräsen helt enkelt ;)
Kramar, G
Gemma: Ja, det gjorde jag nog! Jag har faktiskt alltid tänkt att en låt som sjungs på franska automatiskt blir lite bättre. Ja, tills jag såg årets franska schlagerbidrag iaf.
Jag känner igen mig i tonårsfyllegrejen, det är säkert lite därför jag har så svårt för smaken. Jag inbillar mig även att jag har över/underutvecklade smaklökar: det mesta med alkohol i har en lätt bismak av t-röd för mig. Men då finns det hopp för framtiden! Jag vågar inte hoppas på att jag ska sluta vara kräsen med mat, men det skulle vara bra jäkla skönt.
Mitt eget drömland att flytta till är USA, New York. Vi var där en sväng förra hösten eftersom min (ja, jag får väl säga pojkvän då) J blev intervjuad för en dokumentär som f ö premiärvisas på MOMA i september, om någon är där och uttråkad just då. Jag blev helt förälskad! Vi bodde på Upper Manhattan hos vänner, och det var så ostressigt och skönt men samtidigt storstad att jag längtar tillbaka jämt.
J:s drömland är nog Japan egentligen, men ingen av oss har varit där än (åker förmodligen nästa vår). Nackdelen är att det är så sexistiskt på arbetsmarknaden och öht att jag skulle få hjärnblödning efter en vecka. En vän till mig bodde där ett tag, hon kunde inte cykla hem från jobbet klockan 16 utan att främmande män klappade henne på stjärten när hon passerade. Jag kan inte japanska och äter inte fisk vilket kan leda till problem.
J har även bott i Berlin tidigare och drömmer lite om att åka tillbaka och jobba på Ableton (musikprogram) eftersom han gjort ett eget musikprogram tidigare. Men Berlin är inte min bästa stad, tycker det är som ett enda stort Malmö med en massa sunkiga människor. Där finns inga jobb för mig heller.
England är lite av ett wild card, faktiskt. Någon av er tjejer som bott där? J har alltid hatat London. Företaget han sökt jobb på ligger utanför Birmingham, och jag ska erkänna att jag är lite lockad av att bo där på landsbygden (ett eget engelskt hus, med en egen engelsk trädgård och många hundar). Men samtidigt har jag inget körkort och jag vill ju inte bli isolerad. Egentligen har jag inget emot att flytta... Men det kommer så olägligt, bara.
Jag har sagt att han får flytta först och kolla läget, så kan jag flytta efter med hunden efter ett halvår. Så hinner jag inse att det är för jobbigt att pendla, och förhoppningsvis se att det är fint och trevligt (?) i Birmingham. Och tröttnar han på jobbet har jag inte släppt allt för att komma tillbaka efter tre månader.
Åh så trevligt med en ny frisk fläkt här på Glamour! (Inte för att jag på något vis är trött på er andra!)
Har haft en superproduktiv dag! Sprang med pappa (57 år och springer ifrån mig hela tiden), har fått gjort massor av tråkiga men viktiga grejer här hemma och har även bakat! Några vänner från Paris är i Stockholm och kommer och äter middag hos oss ikväll. A gör hans supergoda lammgryta (i lergryta) och jag ansvarade alltså för efterrätten. Det blir cheesecake med persikor och hallon! Hoppas den blir god!!
A sitter och tittar på Formel1 och jag fattar inte poängen. Är det en sport? Varför är det kul att titta på? Men, då kan jag passa på att använda min kära dator som A allt för ofta ockuperar.
Inget speciellt har väl hänt, men jag bara känner mig lyckligare än jag varit på länge!!!
Brud_juni, låter som en mysig dag.
Jag har varit och övningskört idag, och kom då med det friska initiativet att jag (och pappa handledare) skulle svänga förbi farmor med en morsdagblomma. Där fick vi tårta. Också en skön dag, men hagelstormen var lite otippad. Det var alltså snömodd på vägarna efter att den dragit förbi.
Hej tjejer hur e det i dag? sköna söndag? eller börjar stressen inför kommande vecka infinna sig?
Jag har äntligen hittat min dröm caketopper (likadan som carmen & dave)men det är sex veckors leveranstid på den från usa och jag åker om 5veckor...typiskt
ska tillägga att jag fortfarande inte hittat skor än heller efter det är så lång leveranstid på dem med, Så det enda jag har klart i min outfit är en underbar klänning och axelvaddar (som ska sys in som ett par bröst .-p )
Ha det gott kramar spöket