• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • Mary12

    Hej!
    Provade en klänning i en affär där jag bor. Den skulle kosta 8000kr att köpa. Letade runt på nätet sen och hittar samma? klänning på shinyweddingdresses.com för 187 dollar, nedsatt från 441 dollar. Någon som har en uppfattning om denna sida? Har inte gått igenom denna tråden då det är väldigt många inlägg :). Jag har sökt på namnet på klänningen, kan det va så bra som det låter? Skulle ju i så fall spara jättemycket.

  • bridetobe2013

    Kommer bli ett nervvrak innan klänningen är här. När beställningen var gjord stog det att dom är tillbaka den 10 februari. Så bara att vänta tills dess. Blir nervös när man inte hör ngt......


    1/6 2013
  • Darling Daisy
    Lucka skrev 2012-01-25 21:39:36 följande:

    ...Och en sak till. Har ni prutat på de priser ni har fått? Jag har varit i Kina och har aldrig köpt något där utan att pruta.


     


    Jag prutade lite på klänningen jag köpte från Landy. De ligger ju relativt högt i pris och jag ville inte ha släp (mindre tygåtgång), så jag frågade om jag fick den lite billigare. Tror de drog av några hundra kr.
    Mary12 skrev 2012-01-26 09:14:21 följande:
    Hej!
    Provade en klänning i en affär där jag bor. Den skulle kosta 8000kr att köpa. Letade runt på nätet sen och hittar samma? klänning på shinyweddingdresses.com för 187 dollar, nedsatt från 441 dollar. Någon som har en uppfattning om denna sida? Har inte gått igenom denna tråden då det är väldigt många inlägg :). Jag har sökt på namnet på klänningen, kan det va så bra som det låter? Skulle ju i så fall spara jättemycket.
    Kollade lite snabbt på sidan. Den ser ganska seriös ut, kolla på real sample dresses så får du se några klänningar de sytt upp själva och fotograferat. Jag tycker de ser rätt fina ut! Deras ordinarie priser verkar ju vara i den högre prissektionen, men ser att de har mycket nedsatt. 
    Googla reviews shinyweddingdress.com så får du nog fram fler åsikter.
    Du kan också ta bilden på klänningen och maila Landybridal och my love-bridal och fråga vad den skulle kosta hos dessa två firmor. Då har du lite priser att jämföra med. 
    Om du ska våga chansa eller inte beror ju också på hur tight er budget är, har du råd att beställa en ny kinaklänning om den här inte blir bra?
  • Darling Daisy

    Mary12; skulle tillägga att jag aldrig sett någon som köpt från den firman.

  • BlomAnna

    Ni som skickat in för att göra ändringar på klänningarna vilket program har ni använt för at kunna kryssa och göra pilar på bilderna?

  • daniiel
    BlomAnna skrev 2012-01-26 21:38:27 följande:
    Ni som skickat in för att göra ändringar på klänningarna vilket program har ni använt för at kunna kryssa och göra pilar på bilderna?
    Paint, har jag använt.
  • pulmonate
    BlomAnna skrev 2012-01-26 21:38:27 följande:
    Ni som skickat in för att göra ändringar på klänningarna vilket program har ni använt för at kunna kryssa och göra pilar på bilderna?
    Jag använde photoshop, men även paint går bra om du inte vet hur man använder photoshop. Paint brukar redan finnas på datorn. Fast båda två är ganska enkla.
  • Mary12
    Darling Daisy skrev 2012-01-26 09:51:58 följande:
    Mary12; skulle tillägga att jag aldrig sett någon som köpt från den firman.
    Tack för att du tog dig tid och titta! Har sökt på reviews men hittar inga om ja nu inte bara är dålig på att söka :). Har iaf beställt klänningen. Får den i början av mars, gifter mig inte förrens i september så ja hinner ju chansa.
  • Fru 0728

    Är det någon som har fått någon kontakt med MyLove-Bridal den senaste veckan?

    Skickade en förfrågan om en brudklänning de har då jag ville göra lite ändringar på den men inget svar sen jag mailade  dem i måndags?

    Vet att det är nyår men man är ju alltid nojig att det blivit något fel:) 

Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!