Godermorgon!
Har laddat med kaffe
och radion på på kontoret. Nu tänkte jag sitta här en liten stund innan plikterna ropar för högt för att bli ignorerade...
Idag kommer det folk till hotellet. Här har varit ganska öde sen jul, så jag måste gå igenom alla bokade rumm för att se att det inte har samlats allt för mycket damm. Vill egntligen moppsa mig
och strunta i det, eftersom de inte vill behålla oss, men- jag tycker ju att det är roligt att fixa och ställa i ordning och känna mig stolt över det jag gör
, så att sitta här lite i kombination med att göra bra ifrån mig, tycker jag är en bra kombination
.
usch för att ut och köra i snöstorm, Blommis. Jag förstår din vånda. Särskilt med andras ungar i bilen. För mig räcker det att cykla i snöslasket för att jag ska få nog och hela min själ ropar efter små knoppar och rodnande soluppgångar. hav av skiller och fågelkviter, men tänker jag förmycket på det jag önskar blir jag bara olycklig, så det blir att stänga av- och bvara här. Njuta av öööööh, öööh, vad var det nu... Jo, inga kliande myggbett eller surrande flugor på natten. Känslan av att överlista kylan när jag drar på mig min "päls"hjälm och stängrer skönaste vinterjackan. Hur det river i kinderna när jag cyklar fort, framåt på raksträckan. Glädjen att få krama ungarna när jag är trött.
Jag har uppenbart blivit en slags moralens väktare i detta företaget jag är anstäld i. På min tidigare arbetsplats, dit jag ska tillbaks igen, har husfrun tydligen fått "makt-sjukan". Då blir jag ditskickad för att "spionera", eller ha "positivt inflytande" eller "prata henne tillrätta". Tycker att om de inte har hittat en ledare som kan leda med en human ledarstil, så får de ju bytas ut på stuts! Pang på en gång innan de hinner göra större skada.
Så, jag tänker tala från hjärtat från början. Från levern eller gallan om det skulle krävas, men jag finenr mig inte i att mina kolleger blir behandlade utan respekt. Det gör jag bara inte.
Oj, nu blev jag lite eldig här!
Klockis: tycker att det låter bra att ha en ceremoni vid avslutandet. Att låta det som var bundet i vigselbeviset, frigöras och komma ut i kretsloppet igen. Frigöra dig och gå stark framåt. heja dig! och grattis till älsta!
Jag ska få brillor. Men det är inte för att jag har blivit äldre. det är som sagt av de kloka, bara de andra
Nä, plikten kallar!
Kram alla godbitar!
Åh, Lanovia: så underbart med T!
Hur är det med A? frisk? Och E?
Ninnis: Kram idag igen!
Ingis-pingis: Gulleungar du har! Så underbart det låter. (ja, jag vet att allt har två sidor...
) Men de där ögonblicken! Åh! Går det bra med amningen på natten fortfarande?
Någon som vill leka i morgon?