• Ore

    Vi fortsätter blanda och ge

    I över tre år har det diskuterats i denna tråden (och de allra flesta har alltså hunnit gifta sig och även fira några bröllopsdagar). Mycket har vi hunnit prata om, men vi är långt ifrån klara, och en del ämnen återkommer vi ständigt till.

    En stor del av tråden handlar om barn, vi väntar med spänning på de barn som ska födas, och vi hoppas på många flera plus eller andra former av barnbesked

    Men även om barn är en helt underbar del i livet, så är de inte allt. Vi är även duktiga på inredning, alkoholhaltiga och icke alkoholhaltiga drycker, bakning, blommor, husdjur, resor, fäktning, shopping, blygdläppsklämmor, nypåhittade svordomar, kontorsstolsrace och mycket annat. Så här gäller det att vara beredd på det mesta, från högt till lågt, och allt som oftast i ett rasande tempo!

    Även om vi är ett väl sammansvetsat gäng, som gärna träffas även IRL, så finns det alltid plats för fler. Den obligatoriska presentationen som vi "kräver" är skostorlek, favoritchoklad, ungefär var i landet man bor och hur det står till på barnfronten (antal barn man har, hur långt gången man är i graviditet eller hur länge man försökt bli gravid).

    Förra tråden landade på över 10 000 inlägg, så nu satsar vi mot 11 000 eller mer!

    Skål för våra fortsatta diskussioner

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-26 18:45
    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3582689.html

  • Svar på tråden Vi fortsätter blanda och ge
  • BrudSommar2006

    Muggles, skräp med tant, har ni fått alla provsvar nu? Simmarprov också?

  • Parnassia
    Skrattar högt åt Snailys beskrivningar av dofter. Måste tyvärr (?) erkänna att jag inte har en aning om hur koefterbörd luktar...
  • Lapinette

    snaily .... jaaaa, då vet jag precis hur det luktar ... NOT!

    Själv hittade jag ett meddelande i min inbox på FL. Den enda (förutom mig) på en gammal tråd där som inte har blivit gravid har nu lyckats på sin typ sjätte IVF. MEN ... hon har lyckats förr men alltid fått missfall så nu går hon och får extra hormoner och bluttan blä och är superpessimistik. Vad jag lider med henne och att hon bara orkar!

    Annars håller jag med mugglan ... jäkligt dålig partystämning här inne! Fast det kan ju inte bli värre än förra fredagen då man nästan satt här solokvist med sin Polare Roger.

  • fru AM

    Jag minns att jag gick till gyn med symtom på bakt. vaginos för tio år sedan. Fick ngn medicin som skulle sprutas in i *ja ni vet var* Tyckte det verkade jobbigt så jag struntade i det och då gick det över av sig själv. Himla tur jag hade!

  • muggles

    Fru E skrev 2010-04-16 15:01:31 följande:


    Jag är bara så förbaskat dålig på att ljuga........
    Övning ger färdighet
  • muggles
    snaily skrev 2010-04-16 15:03:48 följande:
    MugglesOk, major äckelvarning nu! Känsliga uppmanas blunda. Fisklukt är väl det klassiska, men det jag har känt liknar mer gammal kvarbliven efterbörd hos ko, fast MYCKET svagare lukt tack och lov. Alla förstod precis vad jag menar, eller hur?
    Kan du göra en jämförelse som man kan relatera till?
  • muggles

    AM: du kanske kan komma med en luktjämförelse som man kan förstå? *griper efter halmstrån*

    Snart dagis- och husbandshämtning!

  • Lapinette

    Idag tänker jag TRÄNA fast den där jäkla förkylningen inte helt och hållet vill ge med sig. FÖR NU SKITER JAG I DET!!! Så det så!

  • muggles

    *rockar bröstvårtorna i takt med Miles Davies*

    slurk! (polaren R)

Svar på tråden Vi fortsätter blanda och ge