bröllop juli 2006 tråd 2
bröllop juli 2006 ny tråd då den gamla blivit avstängd
Någon mer som ska gifta sig nästa år i juli?
Hade varit kul att prata och dyrfta idéer med någon om den stora händelsen =0)
Hör av er.
bröllop juli 2006 ny tråd då den gamla blivit avstängd
Någon mer som ska gifta sig nästa år i juli?
Hade varit kul att prata och dyrfta idéer med någon om den stora händelsen =0)
Hör av er.
29 juli gifter jag mej =) =)
luthiengirl: välkommen.. signa in dej på listan om du vill.
H & A: Jo då bor i Jönköping så det finns både brudbutiker och Twillfit här + några underklädesaffärer. Jag är bara lite snål och hade hoppats hitta billigare i vanlig butik men icke.. får väl ge mej lite till tåls, kanske kommer in frammåt våren.
Vilken vacker lokal ni valt. Fast ni har samma problem som vi att den är liten. Vi ska oxå ha våran fest i en liten festlokal. Rymmer nog inte mer än 65 pers så det blir trångt hos oss oxå. Även kyrkan vi valt är liten därför har vi valt att inte ha med barn på vårt bröllop. Jag gillar ungar men det skulle inte funka att ha dem med, då det inte finns någonstanns de kan vara på och leka.
Vi har även valt bort större delen av släkten och bjuder hellre vänner som vi umgås med. Blir många bara det
Hej hopp
Tänkte uppdatera listan lite med en brud till. Ja ni kan ju gissa datumet ;)
I Bettna kyrka, Bettna
Jag kan ju passa på och fråga om det är någon som har hittat några bra bilder/ siter på bords dekorationer? Eller tom någon som har hittat en bra florist i sthlms trakterna?
Välkommen Therése 2006-07-01
Signa in dej på listan oxå. Enklast är att kopiera texten innan och lägga in sitt eget datum. HAr du kollat länkarna under "festen & arrangemang" här på BT? där borde det finnas länkar sedan tidigare.
GithKat: Vi har oxå valt bort att bjuda hela "tjocka släkten" och kommer att ha övervägande antal vänner på festen. Vi väljer oxå bort bar... som sagt är de en dudagåva... men... inte den kvällen... vad har ni för lokal??
Så där ja, nu uppdaterar vi lite.
1 juli - R&F (1/7 2006), Sandviks Kyrka i Burseryd.
1 Juli-Överlycklig, Korsberga Kyrka, Ruders Egendom TIBRO.
1 Juli Eilenna, Täby kyrka, Odd fellow, Täby
1 juli Frk Frippe, Lungs kyrka, Storfors
1 juli bellaprincipessa, Vallentuna kyrka
1 juli 1juli06, Norrby kyrka, Sala
1 Juli SoonEk, Hajoms kyrka, Hultafors, Borås
1 juli ~emma~, Dalköpinge kyrka, Trelleborg
1 juli Tusen_o_en_natt, Västra Tommarps kyrka, Trelleborg
1 juli Pilularia, Tynderö kyrka, Timrå.
1 juli, tessan1/7-06, Alsters Kyrka, Karlstad
1 juli, bröllop2006, Alsters Kyrka
1 juli, Therése 2006-07-01, Bettna kyrka, Bettna
5 Juli - Hensa, Knista kyrka Fjugesta.
8 Juli - GithKat, St:a Valborgs Kapell- Lövhult, Nässjö
8 Juli - Briden i Bäckseda kyrka, Vetlanda
8 Juli - SofieFredrik i Bäckseda kyrka, Vetlanda
8 Juli - Brud060708 Arnäs, Örnsköldsvik
8 Juli - Friedchen, någon kyrka, Växjö (Osaby säteri)
8 juli - Mrs MM i Medevi brunnskyrka, Östergötland.
8 Juli - H&A, Ramnakyrkan, Borås
15 Juli- Janne71, Jönköping,Jönköping
15 juli- ASG, Finland
15 juli- Lina & Gustav, Borgvik, Karlstad
15 juli- bullisklubben, Katarina Kyrka, Stockholm
22 juli-Buppi, Vitaby kyrka, Tranesgården i Skåne-Tranås
22 juli-Jojsan, Älvsby kyrka, Älvsbyn
22 juli-Mi@, Ljusvattnets kapell i Ljusvattnet, Burträsk
22 juli - Mamselle K, Boda kyrka, Rättvik
22 juli - ooGizzYoo, Sofia kyrka, Stockholm
22 juli - EL, Långholmen, Stockholm
29 juli-Tess*, Sya Kyrka, Hemma, Mjölby
29 Juli-BoIs, Tofta kyrka, Härslövs Folkets hus, Landskrona
29 juli-Carolinque, Stadsparken, Falun
29 juli-Blondi, Veta Kyrka, Mantorp
29 juli-Jessie 76, Nederluleå kyrka, Luleå
GithKat
Tack tack, ska kolla där.
H & A: Vi ska vara i Föreningsparbankens festlokla .. Inte så stort och faktiskt inte så fin men helt ok. går nog att piffa upp lokalen med lite grejer. Har inhandlat en hel del. Tyvärr är det rosa stolar ala 80-tal och jag avskyr rosa. Men det är en billig lokal med bra kök så jag får ha överseende för de rosa stolarna..*S*
Var just och bokade frisören... Gud vad pirrigt!!! Känns som om det vore i morgon som det är dags...
På torsdag så vet jag om fläckarna på den klänning jag är på väg att köpa går bort. Jag håller tummarna för jag vill verkligen ha den. Ifs så kan jag köpa den ny, men det sparar på en del pengar att köpa den beggad.