• amerika

    Balkan-tråden

    Jag är svensk och min blivande make kommer från Montenegro. Vi gifter oss i maj 2014 i Sverige och kommer att ha en borgerlig cermoni då min blivande är (icke utövande) muslim. 

    Det är ju både inspirerande och utmanande att mixa två olika kulturer och olika seder och traditioner och jag skulle gärna bolla idéer, dela tips och råd med andra i samma utgångsläge.

    Därför undrar jag: Finns det fler här på BT som ska gifta sig med någon från Balkan eller som själva kommer från Balkan och ska gifta sig med en svensk? 

  • Svar på tråden Balkan-tråden
  • Blivande Brud 2014

    tyvärr finns inte den affären kvar Rynkar på näsan mina föräldrar åker ner i sommar så dom kommer ta med sig så många prover dom kan och sen när jag bestämt mig så får nog min moster skicka hit dom jag vill ha. hittar inget annat sätt. lägger upp bilder sen i slutet på sommaren på alla prover dom tar med sig.

  • amerika
    Blivande Brud 2014 skrev 2013-07-05 21:43:00 följande:
    kan säkert beställa åt dig med sen om det finns något du gillar Tyst
    Hur sjysst som helst!! Tungan ute
  • Blivande Brud 2014

    försök hitta några bilder på korsaze som du tycker om så skickar jag med dom när mina föräldrar åker. dom kommer åka ner om ca: 2 veckor Tyst

  • Kroatien2013

    Våra corsager var färska blommor fr floristen då vi inte skulle ha så många. Men samma princip, blomma sidenband o rosett.

  • amerika
    Blivande Brud 2014 skrev 2013-07-05 23:16:28 följande:
    försök hitta några bilder på korsaze som du tycker om så skickar jag med dom när mina föräldrar åker. dom kommer åka ner om ca: 2 veckor Tyst
    Japp, jag ska kolla!! Vilken service!
    Kroatien2013 skrev 2013-07-05 23:40:12 följande:
    Våra corsager var färska blommor fr floristen då vi inte skulle ha så många. Men samma princip, blomma sidenband o rosett.
    Det är ju finare såklart, men som sgat då kan man väl inte ha så många....
  • amerika

    Ska både barn och vuxna ha korsaze? Och sen läste jag nånstans att de ska sättas fast på höger sida om man är gift, vänster om man är ogift (eller om det var tvärtom), känner ni till det?

  • Blivande Brud 2014

    tror inte barn har det.. fast jag är inte hundra... det här med höger/vänster sida vet jag faktist inte. ska kolla upp detFlört har du börjat på några save the date? hur ska dom se ut?Glad

  • amerika

    Min bästa kompis är en hejare på scrap booking, så hon ska hjälpa mig med både save the dates och inbjudningar. Jag blir helt vimmelkantig när jag kollar på allt som finns: stansar, stämplar, embossing, dekorationer.... så det behöver jag hjälp med.

    Save the date-korten kommer bli enkla som vykort, men det vore ju kul om de kunde ha samma typsnitt och stil som inbjudningskorten. Inte riktigt färdigtänkt där...

    Vi tänkte skicka ut save the date i augusti/september och inbjudningarna i januari. Men vad kallar man egentligen save the date? Boka vårt bröllop? Spara datumet? Boka datumet?
     

Svar på tråden Balkan-tråden