• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • Anny
    FruHassel skrev 2012-04-06 08:55:57 följande:
    Har fått bilder på olika klänningar som är Vera Wang kopior. Ska jag lägga upp dem i tråden tro.
    Man ska aaaaaalltid posta bilder! =)
  • daniiel
    aurum skrev 2012-04-05 23:10:01 följande:
    Nr.1 var den jag snubblade över först. Eller ja, jag snubblade över den överdelen men avskydde kjolen som var på den.. så jag började leta efter en kjol o snubblade då över ytterligare 2 liv jag gillade, men får erkänna att det just nu lutar åt nr.1. Jag gillar rundningen över brösten som "går igen" i rundningen av linningen på kjolen. Tror det kan bli ganska stilrent och "enkelt" fast ändå imponerande, men vi får se.. Jag har i alla fall kommit fram till att det inte blir någon färdig modell för min del om jag inte råkar snubbla över "the one". Tror inte det finns en sån som passar min smak helt..
    Angående polyester, ptja.. vi har alla våra hang-ups :) Personligen avskyr jag polyester i allt, köper i regel inte ens vanliga tröjor om de innehåller polyester då jag får stötar så otroligt enkelt av det materialet o det vill jag inte behöva tänka på på min bröllopsdag! :)
    Släpet blir nog synnerligen opraktiskt om det blir längre, ja.. även om vi "bara" har cermonin på stranden och sedan åker till en restaurang. Har en liten tanke på att gå på opera på kvällen om det finns en bra uppsättning just då för att ytterligare få användning av klänningen - för går man på opera kan man göra det i balklänning eller liknande utan att känna sig överklädd :)
    Hihi ja, jag föll för överdelen för att jag är typ galen i Mori Lee och den är väldigt lik en av mina absoluta favoritklänningar - som är en Mori Lee www.morilee.com/bridals/julietta/3115 Jag kan dock hålla med om att kjolen till överdelen som du valt inte är supersnygg kanske.. Jag tror nog det ska bi bra, hur du än väljer :) Hehe ja, som sagt, smaken är som baken :) Jag har dock aldrig upplevt att jag fått stötar av klänningarna? Hm.. låter ju verkligen inte trevligt iaf.

    Ska ni bara vara du och din blivande på bröllopet? Eller ska ni ha en massa gäster också? Om inte, så låter det ju väldigt roligt och romantiskt att gå på opera :D Ja, kan man väl iofs göra med gäster också..
  • daniiel
    Minuz skrev 2012-04-06 06:59:35 följande:
    DD & Pinkis   -   Ni har helt rätt! Allt med ett lila band i midjan faller jag pladask för, klänningen var jättefin men inte tillräckligt fluffig..... *S*
    Haha precis som jag skrev då, att kjolen inte var riktigt rätt ;P
  • daniiel
    1700tal skrev 2012-04-06 09:06:13 följande:

    Ja, nu menade jag ju inte att inlägget om tyg var riktat till mig på nåt vis eller att jag förväntas svara mer än nån annan. Utan mer att du är så bra på att fiska upp gamla inlägg (som det jag skrev om tyg) och observerar alla frågor folk ställer. Tur att du finns här i tråden!


     


    Nja, vet inte hur det går med allt. Bröllopsplanerna är inte det minsta roliga längre, inbjudningarna måste ju ut snart och vi måste bestämma oss för om vi ska ha själva vigseln med bara närmaste familjen eller med allihop. Och det känns mest ångestladdat just nu..


    Hehe nej, jag menade det om en tråd med bara bilder på kinaklänningar. Såg inte att du hade svarat på det inlägget också innan jag skrev :P Tack, bra att jag inte bara är ivägen iaf, för det är en aaaning svårt att slita sig härifrån... det är ju så många fina klänningar här :D Jag som inte ens tycker om klänningar haha

    Men usch, vad tråkigt att det ska kännas så :( Kan ingen av er bestämma er, eller är det så att ni inte är överens? Ni får göra en sån klassisk "plus" och "minus" lista och helt enkelt lista för- och nackdelar med alternativen ;P
  • daniiel
    FruHassel skrev 2012-04-06 08:55:57 följande:
    Har fått bilder på olika klänningar som är Vera Wang kopior. Ska jag lägga upp dem i tråden tro.
    Anny skrev 2012-04-06 09:22:55 följande:
    Man ska aaaaaalltid posta bilder! =)
    Haha ja, bilder, bilder, bilder... vi vill se allt i bildväg! :D
  • Beccastina

    Hej tjejer! har en tll fråga, ska man beställa klänningen i vit eller ivory??
    Jag har mörkbrunt hår, blåa ögon, ljus hy som är fräknig på sommaren..

    har verkligen ingen aning om vilken färg man bör ha...

  • Tinzi
    1700tal skrev 2012-04-06 09:09:02 följande:
    Nej men titta, det är det ju!
    Ja har försökt pruta, och sen ska jag ta mina mått så får vi se...eg tillåter inte ekonomin det, MEN MEN vi får se hur den andra blir med. underkjol och allt först :)
  • Tinzi
    daniiel skrev 2012-04-06 09:53:54 följande:
    Tinzi skrev 2012-04-06 09:04:40 följande:
    Jajjemän! Hade lätt köpt den, och kanske jag gör då slipper jag ha klack:)
    Kan du inte köpa den då och sälja din? :) Om du tror att den skulle sitta bättre..
    Jo får dock hitta en tjej på 2 m först som kan ha den :) haha
  • daniiel
    Tinzi skrev 2012-04-06 10:07:40 följande:
    Jo får dock hitta en tjej på 2 m först som kan ha den :) haha
    Haha men pröva lägga ut den? Man vet ju aldrig och får du napp, men inte känner dig säker, så kan du ju bara skriva att det är ett par andra som ska kika på den först och att du hör av dig när de har varit förbi :P
Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!