• andbeyond

    I vått och torrt, under aftonstjärna och midnattssol...

    Här är ännu ett mysigt ställe där vi kan sätta oss i ringen och ta varandra i hand. Glad eller ledsen, dag eller natt så finns vi här


    Läsning sker på egen risk. Vi undviker då inte diskussioner om diverse kroppsvätskor, sexliv, sjukhus och övriga saker som skulle kunna anses vara en aning privat.

    Vi har gemensamt vår längtan efter barn, men efter många långa trådar hör vi också ihop i vänskap.


    Tråden har nu fått en hel del trådbebisar jollrandes i hörnen till vår stora glädje

    Förra tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3672148.html


     

  • Svar på tråden I vått och torrt, under aftonstjärna och midnattssol...
  • ingenjörsbruden

    I morgon åker vi till abortmottagningen på fm. Om jag hinner så hör jag av mig på em.
    Tar nog inga tabletter i morgon då vi ska ha kalas på fredag som inte riktigt funkar att boka om....så då tar jag pillrena på lördag isådana fall.

    Kommer att ha en del att styra med....städning, matlagning, handling o så klart lilla Ballabus som nu är vrålhungrig...

    Massa pussar från oss på ett litet tag!

  • Ninnnis

    Nu ringde maken och frågade om jag vill hämta vovven hos honom efter jobbet, så det blir ingen träning. Vovven ska ju inte behöva lida för att jag och maken bråkar. Det gjorde nästan (men bara nästan) lite ont i hjärtat när han avslutade med att säga "puss", och jag bara sa "hejdå".

  • kikki kikki

    vill bara spy ut lite ilska över min stora dotter......grrrr.....fan vad barn kan göra en vansinnig.....jag vet inte hur mycket pengar hon "lånat" av både mig och sin syster och andra med för den delen och hon har vart här och ätit här hur mycket som helst och jag har kört henne huller och buller.....
    Jag bor i gbg men hon har flyttat upp till örebro nu i feb där hennes pappa bor och syster.....

    och till saken hör att så fort hon får ett jobb så blir hon alltid sjuk.....konstigt va......så förra måndagen så fick hon jobb och nu i måndags så blev hon naturligtvis sjuk igen.....hon ringde och grät och sa att hon inte mådde bra psykist.....jag sa då till henne att söka för det i så fall och frågade sen hur det gick med jobbet......och jäklar vad förbannad hon blev.....sen hörde varken jag eller hennes syster någe från henne föräns i går kväll och då frågar jag om hon ringt psykakuten eller någon annan som hon fått prata med....då skriker hon bara att hela hennes jäkla familj skiter i henne och inte bryr sig om henne och aldrig ställer upp.........jag blev så arg och lessen för jag hade då i 1 1/2 dygn oroat mig för henne och försökt att få tag på henne.......hon skrek att hon minsann skulle ta livet av sig och så bad hon mig att dra åt h-vete och la sen på luren

    hon hade ringt sin syster och pappa också och gapat igår.....jag blir så trött på henne....hon är 22 år och skiter i att jobba och super upp sina pengar och blir bara arg när man försöker komma med goda råd.

  • Daa

    Hej, Kikki.

    Jobbigt med dottern. Och så frustrerande det måste vara för er att inte kunna nå henne. Har inga råd att komma med, så det blir en cyberkram istället.

  • Daa

    Jag har en fråga: visst är det några av er här i tråden som provat gravid-yoga och/eller gravidpilates? Var det bra? Finns det i dvd-form (har inte så stora förhoppningar om att hitta ställen som håller pass här i hemstaden)?

    Min rygg börjar så smått protestera ibland och jag tror att jag skulle behöva öka styrka lite här och där och öka rörligheten särskilt kring höfterna. Tanken på gravidanpassade övningar känns bättre än att försöka hitta på något på egen hand.

Svar på tråden I vått och torrt, under aftonstjärna och midnattssol...