Har Vickan inte varit inne på forumet???
Såååå många gånger det här har diskuterats i just det här forumet. En so uppenbarligen inte varit här och diskuterat är våra kära kronprinsessa. Suck!!!
Såååå många gånger det här har diskuterats i just det här forumet. En so uppenbarligen inte varit här och diskuterat är våra kära kronprinsessa. Suck!!!
Haha jag undrar hur brudöverlämningsdebatt argumenten komer ändra sig nu......
– Ovetandes om svensk tradition, och aningslösa angående vad brudöverlämningar egentligen symboliserar, har svenska kvinnor börjat tycka att det är fint när pappan leder in dem, skriver Annika Borg.
Många svenskar tror att det hör till svensk tradition att bli överlämnad vid altaret. Men även om överlämningen görs utan att brudparet tycker att det finns något symboliskt värde i handlingen så är det ändå en central fråga, tycker Annika Borg.
Ja just det...
Jag måste säga att jag är förvånad. Övriga nordiska kungliga bröllop - t.ex Mette Marit och Mary - där har brudparet gått in tillsammans. Det känns väldigt okungligt att ta efter Hollywoodfilmer. Kungen lär vara väldigt traditionell och gammaldags, då borde han vara emot denna nymodighet. Undrar om han kan tänka sig att han, kungen, ska leda fram sin dotter, kronprinsessa, blivande drottning, till en grabb från Ockelbo som väntar vid altaret?
"
Ovetandes om svensk tradition, och aningslösa angående vad brudöverlämningar egentligen symboliserar, har svenska kvinnor börjat tycka att det är fint när pappan leder in dem.
Den gamla svenska traditionen, då paret går in tillsammans, har en viktig innebörd: kvinnan är myndig att fatta sina egna beslut och står bredvid sin blivande man av egen fri vilja. Akten uttrycker samhörighet och gemenskap. Att gå upp för altargången tillsammans är den starka symbolen för detta i vigselritualet.
Brudöverlämning har sina rötter i ett helt annat tänkande. Det handlar om att kvinnans myndighet lämnas över från fadern till mannen.
Att en sådan symbolik gnisslar särskilt mycket vid en vigsel mellan en kronprinssessa och en man av folket är uppenbart.
Hur är det möjligt att man i kungahuset inte har djupare kunskap om den svenska tradition man säger sig förvalta?"
Jag blir bara ledsen över att hon vill göra så här...
Det blir knepigt för kyrkan. Kyrkan är ju emot brudöverlämning. Orkar de stå emot när självaste landets kronprinsessa vill gå emot dem? Om kyrkan vill verka för att inte tillåta brudöverlämning lär de få ett hästjobb om de tillåter Vickan att göra det. Så många brudar kommer att vilja kopiera bröllopet: frisyr, klänning, in- och utgångsmusik - och överlämningen. Om det går med på det kan de lika gärna lägga ner hela idén med att brudparet ska gå in tillsammans. Jobbig period för ärkebiskopen nu!
Hoppas han sätter ned foten ... eller att knugen gör det.
Haha... ja jisses! Om hon visste vilken debatt hon skapar!
Riktigt, riktigt besviken och förvånad.
Hon om någon borde väl symboliskt stötta allt som handlar om att få välja sin livspartner själv....
Nu ska man inte tro på allt som skrivs i den här skvallerblaskan, men med tanke på hur det sett ut hittills så kan man mycket väl tänka sig att det blir brudöverlämning också.
Daniel vill ju tydligen inte ha en förlovningsring utan göra på det amerikanska sättet där... kanske det är han som föreslagit brudöverlämningen också...? Det kanske blir hans sätt att via det då visa att även om hon sedan blir drottning så ska han då genom detta bli den som bestämmer... eller...?
Nej... Vickan och Daniel - skärpning!