• Fjosok

    Den värsta bröllopssången?

    Som musiker och sångare har jag medverkat på över 30 vigslar. En del material man framfört har varit riktigt bra medan en del annat har varit så fruktansvärt hemskt så att man undrar vem som bemödade att lyfta på stenen och plocka upp denna hemska låt som växt fram där och eg aldrig borde sett dagens ljus.

    Ni andra på forumet har säkert likadana erfarenheter. Hjälp mig göra denna tråden lång och fylld av roliga sågningar med humor i första läget.

    Den värsta sången börjar jag med direkt dock.

    Bob Carlisle - Butterfly Kisses

    usiken är släpig. Texten så olidligt sentimental att jag får total avsmak från vad allt som känslor heter. En flicka ska ju bara vara söt, rida ponny, baka roliga tårtor och sedan växa upp, se mer och mer ut som sin mamma och till sist gå ned med sin pappa längs en altargång i en kyrka. Och detta ska snyftas över till en sentimental musik som låter som om det vore amerikansk propagandafilm inför ett presidentval. Just att han ska gå med henne nedför altaret som ett menlöst mähä utan sin pappa. Vilken kvinnosyn?

    Bob Carlisle har bakgrund i kristna rockgruppen Allies, ett energiskt och fullkomligt lysande rockband som gick hem långt utöver kyrkornas ibland snäva och tvärsynta värld. Varför är inte svårt att fatta. Carlisle sjunger gudomligt. Han är helt fantastisk. Materialet var bra och dom hade dessutom en sanslös humor. Duktiga musiker med ett minst sagt rått sväng.

    Från det till göra detta trams, på ren svenska.

    Och vill ni nu höra denna Butterfly Kisses så visst. Here it comes. Men jag står inte för spypåsar och skyll inte på mig om ni får men för livet.





    Och som avslutning, hur gick det för Mr Bob när det gäller försäljning? Etta på Bilboard Hot 100. Såklart.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-12-10 18:10
    Okej då, dom värsta eller mest malplacerade sångerna i kyrkliga miljöer kan vi väl tillägga till topic

  • Svar på tråden Den värsta bröllopssången?
  • passionsblomman

    Brukar inte de flesta svenska filmer vara rätt tillskruvade vad relationer och problemfyllda mer eller mindre störda personligheter anbelangar?
    Det är sällan särskilt harmoniskt och så menar jag.
    Antingen är det råångest med humor-komedi...
    eller bara råångest men att det ändå löser sig...
    eller bara råångest...

    Jag grät när han som blivit mobbad jämt fick spelet på "Såsom i himmelen" och jag tycker att Gabriellas sång är jättefin. Jag har också varit med om att ta mig ur ett liknande förhållande, och jag tror att många vinnor kan känna igen sig i rollfiguren. precis som i den mobbades, eller i Prästens fru.
    Människor som hamnat i roller som håller dem mindre än de är och ska vara. Det händer hela tiden överallt.
    De flesta som bor/har bott på riktigt små orter kan nog faktiskt känna igen ett och annat även om det är tillskruvat.

    Jag har också sjungit jättemycket i kör och när jag såg "körslaget2 ville jag väldigt mycket börja igen...
    Där var det ju rätt uppenbart att de handplockade redan duktiga människor, och jag tyckte de verkade lägga rätt mycket tid på att öva och så också.
    Men det är kanske för att jag et att det krävs...

  • chokladflingan
    tomlinn skrev 2008-12-04 14:07:50 följande:
    för mig är en av de värre bröllopssångerna Ulf Lundells För kärlekens skull, men det är nog mest för att jag inte gillar Lundell vilket ju är en smaksak =)Den enda sång jag ett par gånger blivit ombedd att sjunga på bröllop och ifrågasatt är Ainbusk singers fina 'Älska mig' eftersom det är en dopsång och det känns knäppt att sjunga en sång som handlar om ett litet barn som önskar sig villkorslös kärlek - älska MIG, se MIG för den JAG är - inget 'vi' i den sången. Hittills har brudparen hållt med i min invändning =)
    Vad spelar det för roll att det bara är "jag" och inget "vi" i texten, det kan ju handla om hur man känner för varandra.
    Hur JAG känner för den jag ska gifta mig med.

    Tycker den kan passa som både dopsång och vigselsång.
  • tomlinn

    TesshjärtaFred skrev 2008-12-04 14:41:33 följande:


    Men om du inte gillar Ulf Lundell borde du inte ha några problem med "För kärlekens skulle" eftersom det är Ted Gärdestad som har gjort den. *fniss*
    [/citat]

    *lol*
    Kärleken förde oss samman, menar jag ju. För kärlekens skull tycker jag mycket om =)
    chokladflingan skrev 2008-12-04 15:00:08 följande:
    [citat]
    Vad spelar det för roll att det bara är "jag" och inget "vi" i texten, det kan ju handla om hur man känner för varandra.Hur JAG känner för den jag ska gifta mig med. Tycker den kan passa som både dopsång och vigselsång.
    Mm, fast tvärtom, hur jag vill att den jag gifter mig med känner för mig, utan 'motkänsla' från mig. Jag tycker att bröllopssånger ska handla om gemensam kärlek eller kärlek som man känner för den andre. Men det är en fråga om tolkning, tycke och smak.
  • passionsblomman

    Hur många sånger är verkligen skrivna som en särskild dop/vigsel/begravningssån undrar jag? Det är väl för det mesta någon som skrivit något kärleksfullt /livsbejakande och som andra blir berörda av på ett eller annat sätt.

    Är det dessutom "vår" sång, kan den ju mer vara förknippad med emensamma minnen än att texten just handlar om två som älskar varandra. Det som spelas på begravningar handlar ju ofta om livet och att leva det väl, inte om att dö...

    Sedan kan ju somligt bli tjatigt för en stackars bröllopssolist eller kantor, det förstår jag mer än väl.

  • 2time

    Ingen som har någon åsikt om Amazing Grace? Jag tål det!

  • Myrmor

    Typ alla låtar sonja aldén har skrivit, den kvinnan är inte dum . Full koll på hur hon ska få mycket stim-pengar .


    passionsblomman skrev 2008-12-04 15:13:44 följande:
    Hur många sånger är verkligen skrivna som en särskild dop/vigsel/begravningssån undrar jag? Det är väl för det mesta någon som skrivit något kärleksfullt /livsbejakande och som andra blir berörda av på ett eller annat sätt.Är det dessutom "vår" sång, kan den ju mer vara förknippad med emensamma minnen än att texten just handlar om två som älskar varandra. Det som spelas på begravningar handlar ju ofta om livet och att leva det väl, inte om att dö...Sedan kan ju somligt bli tjatigt för en stackars bröllopssolist eller kantor, det förstår jag mer än väl.
    2time: Vacker låt, för mig väldigt kopplad med begravningar. Förutsatt att man har en stark kristen tro och gillar den själv kan man väl ha lovsånger som den till vilket sammanhang som helst dock
  • Fjosok

    Passionsblomman: Finns säkert bitar i det hela som är fint och jag förstår din poäng, smaken är som baken och vi tycker helt enkelt olika. Men jag är bara grymt less på att det är kristna, framförallt präster, och folk från övre norrland som är sexuellt frustrerade och misshandlar sina nära och kära i liknande filmer.

    Men men, som sagt, man tycker olika.

  • Fjosok

    Amazing grace funkar utmärkt

    En av dom finaste psalmerna tycker jag!

  • Miafiahallonfjärt

    Vi hade "Jag älskar dig Jesus" och "En liten stund med Jesus" som psalmer på vår vigsel. och om någon undrar. Ja vi är ganska "religiösa" av oss De handlar om kärlek men kanske främst Guds kärlek till människan och vår kärlek till Gud. Solosångerna var ju mer till varandra och för oss var det naturligt att ha några sånger till Gud också. Han är ju den "tredje parten" och stöttepelaren i vårt äktenskap

  • 2time

    Roligt att höra det från dig!


    Fjosok skrev 2008-12-04 15:24:26 följande:
    Amazing grace funkar utmärkt En av dom finaste psalmerna tycker jag!
Svar på tråden Den värsta bröllopssången?