• Anja 19 juli 2008

    Brudar i Lund - sommaren 2008 del 5

    Hej allihop

    Nu är den stora dagen verkligen nära. En del av oss är redan gifta

    Det har varit så underbart roligt, spännande och givande att dela varandras planering, stötta, få stöttning, idéer, åsikter och bara prata skit rent allmänt, i denna tråd. Flera av oss har ju även träffats IRL och kommer fortsätta göra det hoppas jag.

    Här kan vi brudar från Lund med omnejd älta bekymmer och glädjeämnen och dela med oss av våra planer inför våra stundande bröllop och dela med oss av våra erfarenheter när vi väl är "hitched"

    Hoppas att ni hittar den nya tråden! Välkomna både nya och gamla :)

  • Svar på tråden Brudar i Lund - sommaren 2008 del 5
  • Hedebris

    trodde kalsongerna skulle bli svårast... de var lättast
    Anja 19 juli 2008 skrev 2008-07-22 12:55:24 följande:


    Jen82underbar beskrivning av er dag Hedebrishihi ser ut som du haft kul... Roligt med en dare-to-do-list
  • Anja 19 juli 2008

    Hedebris



    a wife to be

    Såg dig där i kyrkan Har ej sett om du skrivit nåt om det hela Kul att du kunde komma tyckte jag!

  • Hedebris

    Det var kul att klara sina två första uppdrag och jag var på krigsstigen. Väl när vi kom till espressohouse var det dags för uppdrag 3. Sjunga en kärlekssång för en stackars kille. Han satt helt koncentrerad och tittade på mig när jag sjöng " det vackraste", dock ej så vackert Men när jag var klar klappade han händerna och sa att "detta har min flickvän ALDRIG gjort flr mig". Så söt.

    Sen bar det av för uppdrag nummer 4. Gick till McDonalds och skulle utföra uppdraget "blinka åt en kille och slicka dig om läpparna" Fick syn på mitt offer... Började flirta med honom. Han sprang och gömde sig bakom disken. Jag hoppade upp på disken och fortsatte mitt flirtande. Han bara skrattade och vände sig om. Alla i personalen skrattade. Jag pussade åt honom och slickade mig om läpparna. Han fortsatte dock vara svår. Så jag hoppade ner och gick bakom disken. En i personalen sa genast: Du får inte vara här bakom. Jag stuntade dock i det och gick fram till honom och la min boa runt honom och gav honom en puss på kinden.
    Sen var jag nöjd och gick ut. Min kompis skrattade och sa: han är restaurangchefen och har NOLL i humor. Så hon tyckte jag hade varit duktig. (hon har jobbat där)

    Sen hade jag en massa småuppdrag innan det var dags för mat. Det var på min favorit restaurang Mongolian BBQ. Där jag och björn blev tillsammans. Där hade vi väldigt trevligt med god mat och en massa trevliga diskussioner om ex, förhållanden och min och björns framtid. Vi disskutterade även om björns svensexa.

    Vi väntade ut det värsta ösregnet och begav oss sedan till Lazerdome för 5-kamp.. De var lite försenade där så vi fick en hel skål med godis och varma chilichips. Efter vi hade krängt var det dags att spela lazerdome. Det var skvinkul, men de 20 minuterna går FÖR snabbt.. Man blir helt tokig, speciellt jag som är gammal militär. Efter matchen var det dags att fortsätta 5-kampen. Det började med att rida på en tjur. FY fan. Jag fick börja och kunde bara sitta kvar i 8 sekunder!!! Så kasst, men jag var inte sämst. Mamma satt bara kvar i 3s. Efter det var det prickskytte. En gren för mig tyckte jag, men jag satsade efter de högsta poängen..och siktet var inte det bästa. Hehe.
    Efter det var det dags för sumobrottningen. Vi var så heta i våra dräkter. Sen var det sista grenen. Stå på en väldigt instabil sak och slå på varandra med stora skumgummipålar. Som i gladiatorerna. Detta var den enda grenen jag vann i 5-kampen (förutom lazerdomen då)

    Sen efter allt kämpande skulle vi in i relaxavdelningen. Dock var dem lite försenade där också så vi fick fortsätta leka lite. I mission impossible-rummet. man skulle ta sig igenom ett mörkt rum med en massa laserstrålar utan att nudda dem, så snabbt som möjligt. Sen när man var klar skulle man trycka på en knapp och ta samma väg tillbaka. JAG VANN!! 1 min och 04 sekunder!!!! Dock gick mina knän isönder, men det var det värt!

    Vi gick in i relaxen och tog det lugnt, duscha, bastade och sminkade oss inför kvällen. Dock fick jag bara byta underkläder och strumpbyxor. Annars var det samma kläder som innan... Blä!

    Vi gick hem till tärnar och fortsatte dricka innan vi gick ut. Vi gick till B&B på lillatorg och gjorde nästa uppdrag: Drick 3 shots på rad. Blev en sambucca sen en vodka sourz och sen en godisaktig tuttifruttishot. Sen gick vi inom mcdonalds och åt en hamburgare och sen gick vi mot etage. Väl där träffade jag killen som var med i talang 2008 med sin flickvän (de höll på att klättra i snören eller ngt sånt ;) han var på svensexa.

    Jag passade på.... "du är väldigt talangfull då eller hur? Kan du lösa mitt sista uppdrag på listan" och gav honom listan "få en killes boxershorts" Han sa: självklart! och gick och tog av sina boxer.. hans kompisar ställde sig för så man inte såg något. Efter sa mina kompisar att jag då skulle göra ett av de andra uppdragen. "ta av din bh utan att lämna rummet" de la till att han skulle få den (med tanke på att den har kostat mer än 500:- så sa jag nej...) Då ändrade de sig och sa att han skulle få lukta på den.... så av med bh:n efter en massa krånglande (hade ett linne och två tröjor på mig)

    Sen gick vi in på etage. Där klarade jag av mina sista uppdrag: Dansade på bardisken, sjöng kareoke, gav slängkyssar, samlade telefonnummer osv. Killens kalsonger hamnade på damtoaletten på kondommaskinen. ;)

    var ute till 05.30. Min svägeska följde med hem för att vara barnvakt (björn började jobba 08.00) Men ändå sov jag bara 2 timmar. Hade jätteskoj verkligen!!!

  • Anja 19 juli 2008

    hedebris

    låter verkligen som en TOPPENMÖHIPPA... tro mig, jag kan VERKLIGEN SE DIG åla omkring på bardisken *asg* och slicka dig om läpparna

  • Hedebris

    haha...kan säga att det inte var så sexigt som det låter

  • Fröken Planera

    Hej på er! Här har det hänt en del, ser jag.
    Hedebris, vad bra att möhippan blev lyckad!
    Anja, Vilka fina bilder.. Hade du åxå en fantastisk dag?

    Vår bröllopsdag var så perfekt, så jag vet inte vad jag ska säga om den. Den var precis vad jag hade hoppats på, (och så ändå lite bättre) Vilken stämning i kyrkan!!! Jag grät faktiskt inte alls så mycket som jag var orolig för att jag skulle göra. Mina tärnor och gäster stod för tårarna!
    Och kvällen... Ja, helt fantastisk!!! Vilka tal och vilken fest!! Allting kändes så underbart. Vi fick massor med sms dagen efter från gäster som tackade för det jättefina och roliga bröllopet. Till och med min pappa höll tal, det trodde jag aldrig!!!! Men det gjorde mig såååååå glad!!!

    Anja föresten, är inte du i Småland????

  • Anja 19 juli 2008

    Nix det blev ej så...

    Precis så som du beskrev hade vi det oxå. Inte jättemånga tal men roliga och underbara och våra toastmistresses hade gjort ett så underbart jobb Ert telegram var jätteroligt, tack, hihi och sedan läste de upp ett mail som de sa var från mig *asg* och jag blev skitknäckt, fattade inte att de skämtade o hade satt ihop ett påhittat bridezillamail. och sen sjöng två av mina vänner en sång, fniss...

    Vi fick oxå mail, sms och telefonsamtal hela dagen efter + igår och idag. Underbart känns det. Jag grät ingenting, vilket jag heller inte trodde att jag skulle. Var för nervös för det Tur, för jag hade inte vattenfast mascara

    hihi

  • Anja 19 juli 2008

    Gabbi

    jag vill se foton!!!

  • ingenjörsbruden

    Här har det hänt grejor!!

    Grattis alla nyblivna fruar!!! Vilka underbara dagar ni har haft!!! O så fina!! (vill se foton på Gabbi osså )

    Bamse GRATTIS till er alla!!

    Hedebris: Vilken möhippa!

    Har semester.... så tiden vid datorn har kraftigt reducerats!!

    Kram på er alla!!!

  • Fröken Planera

    Jag skulle åxå vilja se foton. Idag fick vi ett smakprov från fotografen, så det är det första fotot jag sett.
    Jag har just betalat fakturan till fotografen, så nu väntar jag med spänningen på resten av fototna.
    Vi har framkallat fotona som var i engångskameran, men där var mest kort på gästerna, så de sätter jag inte in nu..
    Lovar att återkomma!

    Anja 19 juli 2008 skrev 2008-07-22 18:43:46 följande:


    Gabbijag vill se foton!!!
Svar på tråden Brudar i Lund - sommaren 2008 del 5