• Sirili

    Bröstförstoring 11

    Eftersom den gamla tråden nu stängts efter 3 mån., så är det väl dags för en 11 då... Hoppas ni som vill fortsätta diskutera detta med boobisar hittar hit!

  • Svar på tråden Bröstförstoring 11
  • Thailand 08

    Nån som fixat boobisarna i Thailand???

  • Sirili

    Thailand 08 skrev 2007-12-15 19:39:02 följande:


    Nån som fixat boobisarna i Thailand???
    Jag referarar:

    I den gamla tråden skrev angli:

    Jag tänkte bara lägga in en liten varning ang bröstoperationer.
    jag gjorde en via lemongrassmedical, dom verkade jätte bra, hörde att det skulel finnas en svensk påplats, att jag skulle få en kopia av min journal på svenska.
    jag skrev här tidigare, men har inte tagit mig för att skriva det här efteråt.
    nåväl, när jag väl kom till sjukhuset i bangkok, så visade det sig att dom inte verkar ha så mkt kontakt med agenturen i sverige, han skrattade lite åt mina småabröst och frågade vilken storlek jag ville ha. förklarade att jag vill se naturlig ut och bad om att få en större b kupa, okey sa han.
    samma dag som op sa han att jag hade för liten bröstkorg och att jag skulel få en stor a. hela grejjen kändes som en rullandeband operation. frågade också om inplantatet skulle ligga utanpå eller innanför, och det kunde jag bara välja själv. jag ville så gärna ha det gjort!!
    så nu ett halvår senare har jag trots massage och utan träning fått knölar, skrev ett mejl och frågade om dessa och om jag inte skulel bli kallad till återkontroll, fick då en tid som jag ska fara på.
    så för att ta det kort, operera er i sverige hos en bra kirurg, även om det är lite billigare i thailand så är det betydligt närmare om ni måste göra någon justering fråga kirurgen något osv. det låter så bra i början men sen när dom väl fått pengarna känner man sig som en trasdocka!
  • Sirili
    Swing skrev 2007-12-14 22:21:39 följande:
    Hej Sirili! Tänk att vi 'gamla rävar' hänger här fortfarande. Många hälsningar från Swing
    Ja, det är ju bara kul! Sillisar är ju iaf inget jag diskuterar med vem som helst precis, så därför är detta forumet jättebra! Tack för att ni finns allihop!

    **Kram**
  • Sirili
    gabbe skrev 2007-12-14 12:35:33 följande:
    Vad kan eg. hända om man använder bygelbh för tidigt? Och när är det inte för tidigt längre? Jag saknar mina bygelbhåar jättemycket!! :)
    Visst säger alla kirurger olika om mkt, som synd är för såna som inte är så insatta.

    Själv har jag anatomiska geléhallon bakom bröstmuskeln, och snittet under brösten, och min kirurg sa att jag inte ens skulle ha nån bh alls de 3 första veckorna, bl.a. för att formen skulle bli finast och mest "naturlig", jag ville absolut inte ha som "2 runda bollar" som står rätt ut liksom (va nöjd med min naturliga form och fasthet, ville bara ha några storlekar större).

    Sen ska jag helst inte ha bygelbh förrän 6 mån efter op, fast vid enstaka tillfällen går bra. Jag tycker inte det kändes bekvämt och bra mot ärret att ha bygel ett bra tag efter op, så det är ju viktigt att skona ärret oxå, för bästa möjliga läkningsprocess. Säger ju eg. sej självt att en bygelbh skaver och irriterar mer än en vanlig mjuk, tycker jag.

    Jag op mej för 6 mån sen, och är jättenöjd, blev bättre än vad jag kunnat föreställa mej! Gäller att va mkt kräsen då man väljer kirurg!!

    Jag har tejpat i 6 mån (ska sluta snart), och ärren har läkt väldigt fint, är nästan osynliga nu.

    **Kram**
  • Thailand 08

    Tack för ditt svar Sirili.Ska se om det finns nån bra i Göteborg istället

  • snuttungen

    Thailand 08

    Claes Lossing på Carlanderska i Gbg är någon som det pratas mycket gott om i bröstförstoring-sammanhang. Har själv gjort min på samma ställe som Sirili och har ingen egen erfarenhet av Lossing. Bara ett tips om vad jag läst mig till här och på andra sidor.

    Lycka till

  • gabbe
    snuttungen skrev 2007-12-17 08:49:59 följande:
    Thailand 08Claes Lossing på Carlanderska i Gbg är någon som det pratas mycket gott om i bröstförstoring-sammanhang. Har själv gjort min på samma ställe som Sirili och har ingen egen erfarenhet av Lossing. Bara ett tips om vad jag läst mig till här och på andra sidor.Lycka till
    [/citat]

    Thailand 08 skrev 2007-12-17 08:39:30 följande:
    [citat]
    Tack för ditt svar Sirili.Ska se om det finns nån bra i Göteborg istället
    Jag opererade mig hos Clas Lossing för två månader sen och jag är supernöjd!
    Jag är även med på plastikkirurgi.mylava.net där det finns bilder på mig före och efter operation. Finns även fler tjejer där som opererat sig hos dr. lossing där, som visar sina före och efter bilder.
  • Thailand 08

    Ok Gabbe...ska kolla där.Får bli efter bröllopet annars passar inte klänningen!

Svar på tråden Bröstförstoring 11