• Maya K

    BT-träff-Stockholm- 2006 brudar del.2

    Då våran gamla tråd har spärrats kommer här en nytråd för oss sthlm brudar =)

  • Svar på tråden BT-träff-Stockholm- 2006 brudar del.2
  • annaglitter

    pinkhippo
    å graninge är så fint. Det är stockholms stifts stiftsgård så där har jag tillbringat mycket tid :)

  • Sunshine Girl

    madelyn, *lipar åt dig* :D

  • Sunshine Girl

    Brudar...
    Har påbörjat en "vingottnings" lista för den 28 okt i Bridezilla tråden....

  • pinkhippo

    madelyn:
    Vilken knäpp dröm, jag skrattade massor!!
    Allahelgon kyrkan måste ju bli jättebra, centralt men endå lagom nära till festlokalen.

    Annaglitter:
    Vad kul att du gillar Graninge. Det verkar inte vara så många som känner till det,,nu känns det extra bra:) Kanske ska jag passa på att fråga om det är något du tycker är mindre bra??
    Jag har nämligen inte kunnat få så mycket feedback på Graninge i det här forumet än:)

  • madelyn

    Sunshine Girl,

    lipar tillbax

  • Sunshine Girl

    Hörrni...
    Signa up er på vingottningslistan i Bridezilla tråden :D

  • annaglitter

    pinkhippo
    hmmm
    stället är som sagt vackert. Ska ni gifta er i kapellet också? Nu har jag inte gått tillbaka i tråden och tittat, vilket datum gifter ni er?
    det är fantastiskt vackert med omgivningarna på Graninge också. På vintern med, men om sommaren *snyft* så vackert :)
    Maten har varit bra i alla år, men be gärna att få provsmaka, det ändrar sig sånt där. Jag har funderat på hur de gör med dansen? Blir den där nere i nedre matsalen? Och tänk så vackert, ni kan öppna upp dörrarna ut till trädgården och trapporna utanför och ta en promenad i månskenet på kvällen. Sen kan ju gästerna sova över också. Ja när jag tänker efter vet jag inga direkta nackdelar faktiskt. Kanske känns det lite "konferensigt", men ni behöver ju inte vara i de utrymmena.

  • Sunshine Girl

    pinkhippo, enligt annaglitters beskrivning så kan ni nog knappast hitta ett bättre ställe!!! Det låter ju helt underbart!

    madelyn, tack vare DIG ;) så hade jag en liknande dröm i natt... Vi skulle gifta oss dagen efter och inget var klart!!! Sen så plötsligt säger m2b " men... är du inte klar ännu? Vi ska ju gifta oss nu!!! " Då visade det sig att det var samma dag som vi skulle gifta oss och när vi väl kom till kyrkan så hade alla redan gått :(
    Som tur var så vaknade jag upp och kunde berätta drömmen för m2b som skrattade och tyckte det var en jätterolig dröm. Självklart så skyller jag den på dig :D

  • Sunshine Girl

    Jag flyttar in vingottningslistan här också ;)

    ***********************************
    Vingottning 28 okt hemma hos Sunshine
    (alla tar med egen dryck )

    Sunshine Girl
    Junibrud 2006
    Anna Lokatt
    _sus_ (om vi ej åker bort)
    Annaglitter vill, vill, vill (hoppas hon kan)
    Gable

  • madelyn

    Sunshine Girl,

    Hahaha, skönt att jag kan smitta av mig lite

Svar på tråden BT-träff-Stockholm- 2006 brudar del.2