• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • Amejuli
    Skumboll skrev 2011-07-18 17:24:30 följande:
    Sådär ja, vigsel och festprogram är nu nästan klara! Såhär vart det!

     


    Så himla fint!!! Gillar särskilt den där som man kan fläkta sig med som jag antar är vigselprogramen! Verkligen underbara!
  • Skumboll
    Amejuli skrev 2011-07-18 17:30:44 följande:
    Så himla fint!!! Gillar särskilt den där som man kan fläkta sig med som jag antar är vigselprogramen! Verkligen underbara!
    Tack vad snäll du är!
    Ja precis, den med pinnen är vigselprogrammet. Vore ju kul om de fyller sin funktion under vigseln också...
  • 1700tal
    Skumboll skrev 2011-07-18 17:24:30 följande:
    Sådär ja, vigsel och festprogram är nu nästan klara! Såhär vart det! Jättefin klänning Minuz, kul att du är nöjd!!
    Inte klokt vad du är duktig!!! Det är ju supersnygga, du skulle verkligen kunna ha en framtid inom kortdesign!
  • sandis1977
    Skumboll skrev 2011-07-18 17:24:30 följande:
    Sådär ja, vigsel och festprogram är nu nästan klara! Såhär vart det!

    Jättefin klänning Minuz, kul att du är nöjd!!


    JÄTTESNYGGT! :)
  • wictory

    Jag beställde klänningen på bilden igår natt från mylove-bridal.com efter sökande i nätets bruddjungel och hoppas att den kommer komma fram i fint skick och över huvudtaget.. :) Har även hittat en slöja på eBay för 150 kr som kommer vara fantastisk till (hoppas jag). 

    Det är ju i och för sig ETT ÅR kvar innan dagen D (B) men då den bara kostade 1 350 kr inkl frakt tänkte jag "friskt vågat hälften vunnet". Behöver komma i form och hoppas att jag tog i tillräckligt så att det finns möjlighet att sy in den om det skulle gå bättre än väntat. 

    Borde kanske ta det lite lugnare men det är så roligt just nu och lika bra att köra på - mindre att få gjort längre fram ;)

     

  • wictory

    Såg att min bild på profilen knappt syns så jag lägger upp den här också;


  • bruden
    Skumboll skrev 2011-07-18 17:24:30 följande:
    Sådär ja, vigsel och festprogram är nu nästan klara! Såhär vart det!


    Guuuuuuuuud va fint!!! Syns ju vad du jobbar med i alla fall
  • Pinkgrape
    Skumboll - Jättefint :) Åh, vad avis jag blir.. överväger själv att skippa båda festprogram och vigselprogram. Får inte till det bra, urk.

    wictory - Klänningen såg ju väldigt fin ut :) Jag väntar själv på en klänning på Mylove nu :)

    Vi har fått nya små husdjur - pälsängrar. Känns verkligen toppenskoj. All min sista energi försvann med det. Tydligen finns dom i hela huset, vi bor i ett litet hyreshus och de är i tre lägenheten av fem plus i källaren.
    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
  • Skumboll
    1700tal skrev 2011-07-18 19:16:36 följande:
    Inte klokt vad du är duktig!!! Det är ju supersnygga, du skulle verkligen kunna ha en framtid inom kortdesign!
    Gulle du! {#emotions_dlg.flower}
    sandis1977 skrev 2011-07-18 19:36:50 följande:
    JÄTTESNYGGT! :)
    bruden skrev 2011-07-18 20:41:18 följande:
    Guuuuuuuuud va fint!!! Syns ju vad du jobbar med i alla fall
    Tack vad snälla ni är!  
    Måste säga att jag är rätt nöjd själv... Cool
  • Pinkgrape
    Minuz - Missade ju att du fått hem din klänning. Vad fin den är :D Ser verkligen framemot bättre och fler bilder :) Måste nog hålla med dig dock, om smycket där :)
    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!