gelehallon skrev 2011-03-15 08:44:35 följande:
Det är stora skillnader mellan ett sår och en piercing. I ett sår har du inte ett smycke av ngn slags metall sittandes tätt intill bl.a. Det är stora skillnader på hur man vill att en piercing och ett sår ska läka för att resultatet ska bli så bra som möjligt. Det är stora skillnader på hur stora riskerna är om man har ett sår eller om man har en piercing. Och det är stora skillnader på hur stor risken är att man drabbas av en allergi eller en överkänslighet.Och det är stora skillnader på kroppens förmåga att sluta ett sår som sitter på exempelvis knäet än en piercing i örat. Och det är stora skillnader på i vilken miljö (kroppsdel) såret eller piercingen sitter på oftast. Jag menar du ramlar väl knappast av cykeln och skrapar bröstvårtan?? Det är också stora skillnader på hur kroppen behandlar ett sår och hur kroppen reagerar och behandlar en piercing. Men den största skillnaden är vad man vill ha för resultat av "läkningsprocessen".
Jag anser inte att man ska sola solarium, i alla fall de tre första veckorna, oavsett hål i öronen eller naveln eller så. UV-strålarna skadar inte, men ett solarium är en otrolig bakteriehärd. 3-4 ggr i timmen lägger sig en helt ny människa där, med lite förkylning kanske, eller ngn streptokocker kanske och låter sig själv grillas. Inte så mkt så att bakterierna dör utan precis så att de tycker att livet är underbart och de förökar sig. Sen tror vi att det ska vara rent och fräscht bara för att man torkar av britsen med lite rengöringsmedel och att de har lite fläktar..
Kom igen! Va du inte sjuksköterska sa du?
Att lära sig piercingar och allt runt ikring dem tar också flera år att lära sig. När man har utbildning är man specialiserad på just piercingar, ett ganska litet område. Som man haft flera år på sig att lära sig.
Säg ETT område du som sjuksköterska är specialiserad på, som är lika omfattande som just piercingar som du haft lika lång tid på dig att lära dig!
Att vara sjukvårdsutbildad är INTE lika med att vara kunnig inom piercingar. Väldigt ofta ställer det till med besvär när man får råd som är baserade på en sjukvårdsutbildning.
Till TS: Vad bra att du vågade! Synd att det blev tokigt.. Hoppas det hinner bli bra innan bröllopet! (Och jag hoppas att du slapp betala!?!?)
Sjuksköterskor är minsann inte att underskatta!
Vi har mycket vi specialicerar inom :)
Hyllning till alla underbara sjuksköterskor som gör livet lite bättre för andra! :D
Piercare är säkerligen underbara på sitt sätt med ;) Men hittills har jag tack och lov aldrig behövt någon :P