• MSW

    Livets toppar och dalar

    I den här tråden har det "tjötats" en hel del genom åren (planeringen för nästa sommars femårsjubileum har redan påbörjats), allt eftersom har den gått från att vara en "hur vet man att man är gravid"-tråd till att bli en vänskapstråd!

    Här avhandlas allt som rör barn/familj, resor, internet shopping, tråddejter, husdjur, god mat/bak och allt annat man kan tänka sig! Och vi både gläds och gråter med varandra!

    Trots att vi är utspridda över hela Sverige (mer eller mindre) så blir det en hel del olika tråddejter i olika konstellationer!

    Tempot är för det mesta högt och det kan nog vara lite svårt att hinna med/komma in i tråden, men vi välkomnar alla, men vill då gärna ha en någorlunda presentation, typ var man bor, var i barnkarusellen man befinner sig, skostorlek och vilken favorit choklad man har och vad mer man kan tänkas vilja dela med sig av!

    Då kör vi!!

    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3733191.html

  • Svar på tråden Livets toppar och dalar
  • kikki kikki

    Nä ibland tar det några timmar och så är det ju en del undersökningar efteråt med......

  • smint

    jag förlossningen kan ta lång tid.. vi kom in 6 på morgonen och var då öppen 5 cm.. gick jättebra till 9 cm sedan tog det tokstopp.. hon låg snett. Så kl 23 på kvällen är hon född med sugklocka..  


    Hoppas det tar lite kortare tid för Nenne..

  • kängu

    Nenne, jag ryser i hela kroppen när jag läser ikapp från nattten, hoppas att Pricken snart är ute och att du får snusa den underbara bebislukten!!! Jag och Ru hejar på från sidlinjen!!! KRAAAAAAAM!!!!!

  • kikki kikki

    skrattar.....ja detta var nervöst värre ju.....inser att jag inte kommer att få mycket gjort idag föräns man vet hur det gick och vad det blev

  • fru AM

    PB - vilken underbar hejaramsa! Du är så begåvad!!!


    För dem som inte orkar bläddra:


    Herr P:

    Upp å hoppa trötta karl´n
    för nu ska här födas barn

    Nenne, sluta locka håré
    ut i hallen å klä på´re

    Höfterna gör stora åttér
    för då öppnas väg för kotten

    Visst ja, kotten är ju Pricken
    snart såvet vi också vickén

    sort det är på Prickens typ
    P´s och Nennes lilla kryp

    Alla hejjar utom katten
    här, för hon är arg på tratten

    Detta går ju som en dans
    snart får nenne lagerkrans

    av en P med schyssta braller
    Jättemagen blir till daller

    det gör inget, allt är över
    mjölk och macka nu behöver

    Pricken och hoans päron mest
    men vi i tråden SMS!

    JÄRNET NU NENNE!!!!!!!!!!

  • fru AM

    Godmorgon förresten!


    Jag LÄÄÄÄNGTAR efter Pricken!


    Grattis Moa på födelsedagen!

  • Fru E

    Äntligen på jobbet så jag kan kolla hur det gått för Nenne & P


    Hehe gissar på att vissa sover än med tanke på vad klockan var när ni la er


    Kanske tom Pricken är här redan även om det är lite väl snabbt........


    Stort grattis till lilla Moa!


    Oupsie-påmin mig varför måste ert lånebesked tas från högsta hönset

  • Telis

    Ja, GRATTIS till goa Moa! Tre år, det är galet vad tiden går fort!

  • Fru E

    EN helt annan frågan som inte är så viktig nu men fördriver tiden, var hittar man hissgardiner att köpa . Ikea har dem inte längre och inte heller Bauhaus........borta ur sortimentet, tänkte ha dem i sovrummet där det inte går att få in några vanliga gardiner.....

  • Snartis

    Wow det är dags för nenne, spännande!!!!

    Vilken härligt läsning att börja morgonen med

    PB: underbar hejjarramsa

    smint: låter som min förlossning, fick en rejäl flashback!  

Svar på tråden Livets toppar och dalar