• MSW

    Livets toppar och dalar

    I den här tråden har det "tjötats" en hel del genom åren (planeringen för nästa sommars femårsjubileum har redan påbörjats), allt eftersom har den gått från att vara en "hur vet man att man är gravid"-tråd till att bli en vänskapstråd!

    Här avhandlas allt som rör barn/familj, resor, internet shopping, tråddejter, husdjur, god mat/bak och allt annat man kan tänka sig! Och vi både gläds och gråter med varandra!

    Trots att vi är utspridda över hela Sverige (mer eller mindre) så blir det en hel del olika tråddejter i olika konstellationer!

    Tempot är för det mesta högt och det kan nog vara lite svårt att hinna med/komma in i tråden, men vi välkomnar alla, men vill då gärna ha en någorlunda presentation, typ var man bor, var i barnkarusellen man befinner sig, skostorlek och vilken favorit choklad man har och vad mer man kan tänkas vilja dela med sig av!

    Då kör vi!!

    Förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3733191.html

  • Svar på tråden Livets toppar och dalar
  • nennesjuttioåtta

    snigel – så ni HAR fästingar där iaf, trodde de inte kommit så långt alls. Vi har sånt där guckelimuck i nacken på Nancy men tror inte de gillar hennes päls (tät och blank) för hon hade ingen alls i fjol och då hade vi inget medel öht. Hittade dock en som kröp på hennes halsband. Sånt där har man ju varit förskonad från hemma också men de kommer ju dit med de där jävlarna.

  • snaily

    Nenne
    Aaa, nu vet jag vad kolbotten är också! Provar gärna! Här uppe är det annars kolbulle som gäller för det mesta, och så flötgröt och en del andra skumma mat(?)rätter.


    Lunagarden
    Nej, jag tror det är säkrast att låta bli faktiskt.

  • passionsblomman

     


    snaily skrev 2010-08-19 19:42:15 följande:
    Guuuuäääää! Blä! DET kallar jag sadistiskt!

    ÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄK!!!!!!!!!!!!!!!!! My god vad äckligt! "ursäkta, men jag ska bara gå och kräkas upp din mandarin, ett ögonblick"

  • snaily

    Nenne
    Just den här fästingen idag kom nog från Schtåckålm faktiskt, men det finns här uppe också, om än väldigt få. Varken Korven eller förra hunden har lyckats fånga någon här.

  • nennesjuttioåtta
    snaily skrev 2010-08-19 19:42:15 följande:
    Guuuuäääää! Blä! DET kallar jag sadistiskt!
    ja så här i efterhand är jag inte förvånad eftersom hon saknar något. Hissen går inte ända upp, man plingar på men ingen svarar, det finns inga muffins i korgen och hjulen snurrar men hamstern är död för länge sen. Det blev som på film, hela jag frös till is med en halväten klyfta i munnen och en annan i handen. 
  • nennesjuttioåtta

    snaily – det är mest kolbulle som gäller hemma också, men jag gillar kolbotten bättre. Tror det är mer runt Särna/Älvdalen som de äter kolbotten. 


    Flötgröt, det var nytt, hhahaha 


    Koka upp grädden med smöret. Koka grynen en stund i grädden och vispa sedan i vetemjölet. Låt gröten koka sakta under omrörning 8 -10 min, tills den simmar i flott. Salta och sockra.


    Serveras med kanel till.

  • nennesjuttioåtta

    Det här är också gott: 


    Misuklimp - Klimpar görs av en smet gjord av mjölk, vatten, ägg, vetemjöl och salt. Klimparna kokas i vatten tills de flyter upp. Vattnet silas av och smör, messmör, grädde och eventuellt lite socker tillsätts. Det kokas till en sås som äts till klimparna. Äts med smör och messmör.

  • snaily

    Nenne
    Hi hi, precis det receptet jag läste nyss när jag googlade!
    Jag får skämmas att skriva att jag faktiskt aldrig provat äta flötgröt.
    Idag var det förresten surströmmingsskiva på ICAs parkering. Nej, jag var inte där.

  • nennesjuttioåtta

    nu är det snart Ernst! Sen blir det promenad. Och så ska jag massera bröstvårtorna tills de är eldflames hela tuttarna. That will do it, I think!

  • snaily

    Klimp tycker jag är ett rätt osmakligt ord måste jag säga.
    Gott?

Svar på tråden Livets toppar och dalar