• Daa

    I regn och solsken, i vått och torrt, och allt däremellan

    I glädje och sorg, i vardagens vedermödor och glädjeämnen finns vi till för varandra!

    Läsning sker på egen risk, för vi viker inte för diskussioner om diverse kroppsvätskor, sexliv, sjukhus och övriga saker som skulle kunna anses vara smått privat.

    Vi har gemensamt vår längtan efter barn, men efter många långa trådar hör vi också ihop i vänskap.

    Förra tråden:
    www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3600713.html

  • Svar på tråden I regn och solsken, i vått och torrt, och allt däremellan
  • Fru sy

    Vad roligt att man kan lägga in bilder oxå nu.

    Fint blomman med alla oss, vad många vi är ändå... blev så uppenbart med bilderna {#lang_emotions_smile}

    Färdiga hos arkitekten, känns riktigt bra faktiskt. Huset kommer bli som vi vill ha det!! Nu gäller bara att göra en planering och sedan börja ta in snickare... längtar tills vi kommit en bit på väg.

    Nu måste jag återgå till planeringen...

    Ha en riktigt härlig fredagseftermiddag/kväll alla goa tjejer {#lang_emotions_kiss}

  • Fru E

    Blommis-får en liten Fru E vara med på ett hörn

  • passionsblomman

     


    Fru E skrev 2010-04-23 15:43:34 följande:
    Blommis-får en liten Fru E vara med på ett hörn

    Men GUD! {#lang_emotions_surprised} Jag svär på att jag har kopierat den där hojjen! Vart hoppade den iväg?{#lang_emotions_frown}
    Jag ska genast fixa...

  • Fru E

    Har haft möte hela dagen så loggade in på datorn hemma just nu och kollade jobbmailen, inte så produktiv dag även om man jobbat som vanligt

  • Fru E

    Fru Sy-låter som en fullbokad helg! Här blir det konfirmation imorgon vid tre och antagligen en visit hos mormor på söndag, dvs en helg helt borta från hemmet

  • Leksi

    Vad roligt med alla de här nya funktionerna!! {#lang_emotions_laughing}

    Så bra att det kändes så lovande hos arkitekten Fru Sy! Är det samma som ni träffade första gången som nu äntligen förstått hur ni vill ha det? Skönt i så fall och kul att vara i gång. Hoppas allt på din hektiska agenda går bra i helgen, framför allt att få hem de dräktiga fåren!! Så spännande!

    Skönt att sluta tidigt Daa! Ska du göra något speciellt på din lediga eftermiddag?

    Trevligt med tjejkväll Fru Bygg! Vad såg ni för film?

    Kul med bilderna Blommis! Hur kom du på det? Är det bara att kopiera och klistra in typ?

    Välkommen hem Fjällbruttan! En stor blombukett till dig för väl utfört arbete!! {#lang_emotions_flower} När du orkar (och om du vill så klart) är jag jättenyfiken på att höra hur förlossningen gick när den väl kom igång. Här händer absolut ingenting och det känns overkligt att bebisen någonsin kommer att komma ut. Så det var ingen Elvira? Hur ser hon ut då? Så här? {#lang_emotions_baby} Hihi... Fast vi har ju redan tre små E´n i tråden så det kanske är bra med en annan begynnelsebokstav. {#lang_emotions_wink} Matilda, Amanda, Lovisa, Filippa, Astrid, Veronica, Linnea, Ida, Julia, Majken, Signe, Svea...

  • Sonja68

    Pust! Jag är helt slut och har skallebank


    Har skrivit ett 3 sidor långt brev till Barn och Grundskolenämnden i kommunen om att vi föräldrar till rysktalande barn protesterar mot att de halverade modersmålsstödet i förskolan detta läsår, och att vi vill att de utökar det till nästa läsår. Har kommit till min kännedom att de HELT vill ta bort det nämligen! Tänkte mota Olle i grind s a s.


    Vete fan om det hjälper, de gör ändå som de vill så länge det inte är inskrivet i LAGEN. De hittar alltid några kryphål! Men jag tänker inte ge mig utan kamp. De andra föräldrarna ska skriva på också så får vi se.


    Sedan har jag sökt rektorn, han har förstås inte ringt tillbaka, för att prata om just vår dotters situation, där jag ser en klar försämring i år jämfört med förra året då hon fick 40 min modersmålsstöd/v och nu bara 20 min/v alt. 40 min/varannan vecka.
    Hela hennes språkutveckling, både i ryska och svenska, påverkas negativt! Men sånt där fattar ju inte skolfolket i kommunen.{#lang_emotions_yell}  Jävla nötter!

Svar på tråden I regn och solsken, i vått och torrt, och allt däremellan