• Nalle Puh 40

    Maj 2009 :-)

    Maj tråden är nu stängd men här kommer fortsättningen:

    Vi som gifter oss i maj 2009
    Alla är välkomna att vara med och planera, tipsa och längta!

    2/5
    förstagångsbrud
    Tx2

    9/5
    anja1661
    montpellier
    soon and very soon

    16/5
    artist
    Magglo
    Skåne09
    sweetsun
    Tjolinti

    23/5
    csn83
    Daniels B2B
    fröken sjunfors
    helle78
    Leeeloo
    missbilly
    skruttgumma

    30/5
    blivande fru westman
    efternamnsbyte
    Kärlekensskull
    lilla fröken fräken
    malsan
    mammahjärtat
    Nalle Puh 40

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-17 08:16
    2/5
    förstagångsbrud
    Tx2

    9/5
    anja1661
    ElinPierre
    montpellier
    soon and very soon

    16/5
    artist
    Kärleken förde oss samman
    Havsro
    Magglo
    Skåne09
    sweetsun
    Tjolinti

    22/5
    LillEm

    23/5
    Arla79
    Bröllop år 2010
    csn83
    Daniels B2B
    fröken sjunfors
    helle78
    Jojjo82
    Leeeloo
    missbilly
    Skille
    skruttgumma

    30/5
    blivande fru westman
    efternamnsbyte
    Kärlekensskull
    karni5
    lilla fröken fräken
    malsan
    mammahjärtat
    Nalle Puh 40

  • Svar på tråden Maj 2009 :-)
  • Tx2

    hemlig: jättefin klänning. Har du kollat in KIK´s klänningar? Dem har mycket tvådelat som man kan kombinera.

    anja: dessvärre har jag ingen aning. Vet att det hade kostat mig 700:- i en bröllopsbutik att göra justeringarna på klänningen där. Och kostnaden för tullen är 37% av priset på klänningen + frakten.

  • anja1661

    jo frakt och tull och allt har ajg räknat med...men vill helst slippa sy in om det är möjligt.
    jag ska få hjälp med att måtta mig idag så får vi se om jag beställer idag eller om jag väntar....

  • Hemlig2009

    Tx2, ja jag har kikat på KIK's klänningar i tidnignar och på nätet, kruxet är att de har så få återförsäljare! Men du har helt rätt, tror säkert jag skulle kunna hitta en jag tycker om i deras sortiment.

  • Tx2

    hemlig: om du befinner dig i västsverig så finns det en liten butik nära avenyn i göteborg som heter VIP atelje. Trevlig personal och KIK-klänningar.

  • Nalle Puh 40

    Åh, idag är det exakt 6 månader kvar tills vår stora dag.
    Längtar så...

  • förstagångsbrud

    I helgen har jag gjort en investering inför bröllopet (korta målet) och för hälsan (det längre målet), en crosstrainer! Nu ska jag träna kondition och bränna kalorier här hemma utan att behöva köra till gymmet (vilket inte funkar som livet ser ut just nu). Heja mig!!

  • förstagångsbrud

    Var har alla tagit vägen? Är ni ute och handlar julklappar eller?

  • Tx2

    här är jag.
    Gjorde ett litet bröllops-ryck i helgen så kanske dags att börja jaga julklapparna o leta julstämning.

    Åh, träningen. Det jag skulle ha tagit itu med from årskiftet men har fortfarande inte tagit mig dit...

  • förstagångsbrud

    Jag är faktiskt riktigt imponerad av mig själv, det kanske är nyhetens behag men jag har kört 20 minuter morgon och kväll sen jag köpte den... i lördags... =)

    Men ingen träning i världen kan hindra mig från att baka julgodis, idag har jag gjort tre sockerkakor som ska in i frysen tills det närmar sig. Har börjat spåna på en handlelista för julgodiset som ska bakas.

    Tittar på desgin Simon och Thomas nu, vilken häftig ljusstake de har gjort!!! En sån skulle jag kunna tänka mig på bordet vid bröllopsfesten.

Svar på tråden Maj 2009 :-)