• MilosMamma

    Jag är med florist.

    Jag är florist o ska själv börja planera vårat bröllop.

    Hjälper er gärna om ni har några frågor.

  • Svar på tråden Jag är med florist.
  • MilosMamma

    Jag håller med passionsblomma helt o hållet, men samtidigt måste jag säga att alla tar olika priser, beroende på vart man bor i landet.

    Det är inte så drastiska skillnader, men det är stor skillnad på min stad o tex Stockholm.

    När jag gick i skolan (gick ut -04) så hade jag praktik på floristkompaniet i sthlm, just för att jag tyckte det skulle bli så extremt nyttigt för mej o jäklar anamma det blev det, dom första dagarnma nästan skämdes jag när folk kom in o köpte en liten större bukett som jag gjorde direkt efter deras önskemål o den liksom landade på 1300 spänn, men efter ett par dagar blir man varm i kläderna o kommer in i butikens priser, så när man kom tillbaka till stan så nästan skänkte vi bort blommorna o HÄR klagade folk på priset.

    Så ni kan ju tänka er, gubbarna i sthlm går o köper veckobuketter till sina glammiga fruar för en 900 spänn o vi vill ha en brudbukett för 500.

    För mej är ju självklart brudbuketten minst lika viktig soim klänningen, den ska spegla min påersonlighet totalt, Jag vill höra på min bröllopsdag att : Gud vad den där buketten är DU Pernilla, den passar dej perfekt, Då har jag lyckats.

  • MulleNuh

    Jo du är ju florist så jag gissar på att blommor är viktigt för dig!

    För mig är det inte riktigt så. Men SJÄLVKLART vill jag ju ha något fint.. Så kalrt.


    MilosMamma skrev 2008-10-15 08:29:25 följande:
    Jag håller med passionsblomma helt o hållet, men samtidigt måste jag säga att alla tar olika priser, beroende på vart man bor i landet.Det är inte så drastiska skillnader, men det är stor skillnad på min stad o tex Stockholm.När jag gick i skolan (gick ut -04) så hade jag praktik på floristkompaniet i sthlm, just för att jag tyckte det skulle bli så extremt nyttigt för mej o jäklar anamma det blev det, dom första dagarnma nästan skämdes jag när folk kom in o köpte en liten större bukett som jag gjorde direkt efter deras önskemål o den liksom landade på 1300 spänn, men efter ett par dagar blir man varm i kläderna o kommer in i butikens priser, så när man kom tillbaka till stan så nästan skänkte vi bort blommorna o HÄR klagade folk på priset.Så ni kan ju tänka er, gubbarna i sthlm går o köper veckobuketter till sina glammiga fruar för en 900 spänn o vi vill ha en brudbukett för 500.För mej är ju självklart brudbuketten minst lika viktig soim klänningen, den ska spegla min påersonlighet totalt, Jag vill höra på min bröllopsdag att : Gud vad den där buketten är DU Pernilla, den passar dej perfekt, Då har jag lyckats.
  • MilosMamma
    MulleNuh skrev 2008-10-15 07:51:14 följande:
    Mmm ok.. Ja jag vill helst inte lägga så mycket pengar på blommorna. Om du tittar på min klänning jag har i galleriet då. Dock ska ju bandet vara vinrött ist för den på bilden. Vad skulle vara fint i blomväg ist för rosor??
    För det första hade du en väldigt fin klänningen, det måste jag säga =)
    För det andra Är några vita callor med långa strån och några pärlor på det superfintr och elegant tycker jag, men då gåller man buketten på ett annat sätt, som att den vilar på armen.

    Eller en rund liten kompakt bukett av nejlikor? Dom finns i både vitt o vinrött o rött.
  • MilosMamma

    Så måste jag officiellt tacka Passionsblomma att jag får så bra hjälp här inne, NU är det körigt hemma förstår ni, Skruttungen fyller 1 år på söndag o jag känner mej som värsta husmorn som bakar, det enda som fattas är hucklan på huvet ;)

  • MulleNuh

    Tack! Ja jag är nöjd med mitt val!
    Ja Callor är suuuperfina. Men dom finns inte i rött va?? Jag vill hemskt gärna ha röda.
    Nejlikor är också fint!


    MilosMamma skrev 2008-10-15 08:35:13 följande:
    För det första hade du en väldigt fin klänningen, det måste jag säga =)För det andra Är några vita callor med långa strån och några pärlor på det superfintr och elegant tycker jag, men då gåller man buketten på ett annat sätt, som att den vilar på armen.Eller en rund liten kompakt bukett av nejlikor? Dom finns i både vitt o vinrött o rött.
  • MilosMamma
    MulleNuh skrev 2008-10-15 09:16:19 följande:
    Tack! Ja jag är nöjd med mitt val! Ja Callor är suuuperfina. Men dom finns inte i rött va?? Jag vill hemskt gärna ha röda.Nejlikor är också fint!
    Jo dom finns i rött.
  • MulleNuh

    Ohooo.. Ja då kom mina tankar in på annan bana nu då!

    Vad skulle mer kunna vara fint? Rött, stilrent. Jag själv är ju väldigt mörk i håret och väldigt lång så därför vill jag att det ska vara enkelt med blommorna.


    MilosMamma skrev 2008-10-15 09:17:57 följande:
    Jo dom finns i rött.
  • MilosMamma
    MulleNuh skrev 2008-10-15 09:22:46 följande:
    Ohooo.. Ja då kom mina tankar in på annan bana nu då! Vad skulle mer kunna vara fint? Rött, stilrent. Jag själv är ju väldigt mörk i håret och väldigt lång så därför vill jag att det ska vara enkelt med blommorna.
    Men som ja sa , kanske bara några vallor, fina långa strån med ett par pärlor bara, ett band virat ett eller två varm på samma punkt så det täcker ca 1-2 cm av stjälkarna bara o en pärla där på är superfint.
  • MulleNuh

    Ja det lät riktigt fint!! Hoppas floristen man träffar har lika bra smak och fantasi som du!


    MilosMamma skrev 2008-10-15 09:36:08 följande:
    Men som ja sa , kanske bara några vallor, fina långa strån med ett par pärlor bara, ett band virat ett eller två varm på samma punkt så det täcker ca 1-2 cm av stjälkarna bara o en pärla där på är superfint.
  • Paeonia

    Jag är fd florist så blommorna på vårat bröllop var ju minst lika viktigt som allt annat. Jag gjorde allt själv så klart och jag har aldrig så velig som när jag skulle göra till mig själv.

    Blommorna jag köpte (några beställda för att vara säker)och några köpta i 'min' butik + att jag plockade lite grönt i min egen trädgård gick totalt på ca 700 kronor. Det blev då lite blommor över till en altardekoration. Jag var ju tack och lov gratis

    Så jag håller med Passionsblomma och MilosMamma att det är oerhört svårt om man vill ha en arbetad bukett med lite mer exotiska blommor för ca 500 kronor.

    Jag är jättenöjd över min bukett och det känns som att den verkligen är jag Och jag skulle heller inte rek. någon att göra en alltför avancerad bukett utan någon som hellst utbildning. Jag har sett allför många skrämmande buketter som ser mer ut som 'gåbortkvastar' än brudbuketter. Men är man nöjd med det så är det väl iofs bra.

Svar på tråden Jag är med florist.