• Sirili

    Bröstförstoring 11

    Eftersom den gamla tråden nu stängts efter 3 mån., så är det väl dags för en 11 då... Hoppas ni som vill fortsätta diskutera detta med boobisar hittar hit!

  • Svar på tråden Bröstförstoring 11
  • gabbe
    Sirili skrev 2007-11-17 02:45:00 följande:
    J A G skrev 2007-11-15 02:27:27 följande:
    Genom att:¤ Välja rätt kirurg (vissa kliniker och kirurger har lägre kapselbildningsstatistik än andra)!!!¤ Inte anstränga sej så man ökar sin pulsfrekvens på några v. efter op.Inte käka Omega3, vitlök, värktabl. med acetylsaisyrsyra, inte dricka alkohol och träna på vissa sätt etc. varierande tid innan och efter op.Kan förklara närmare vid behov.**Kram**
    Hej. Jag undrar över det där med träning. När kan man börja med pump igen? Om man inte ska öka sin pulsfrekvens och inte träna bröstmuskeln.....
    När minskar egentligen risken för kapselbildning? Vad jag har hört så är det valigast att det uppkommer efter tidigast 5 år...
    Är väldigt sugen på att börja träna igen...
  • gossis

    gabbe

    Jag frågade på viktoriakliniken ang kapselbildning och hon svarade att det är vanligast att få kapselbildning inom det första året.

  • gabbe
    gossis skrev 2007-11-20 11:12:47 följande:
    gabbeJag frågade på viktoriakliniken ang kapselbildning och hon svarade att det är vanligast att få kapselbildning inom det första året.
    Jo, jag vet att dom säger det där... Dom säljer ju kapselförsäkringar... Men alla håller inte med om det...?
    Det är svårt att veta. Man får försöka kolla med nån som är opartisk.
  • gabbe

    Nu läste jag på ett annat ställe:

    "Detta kan ske veckor eller till och med år efter ingreppet men är vanligast förekommande från ingreppets skeende och sex månader framåt."

    Så dom har väl rätt då.

  • gossis

    Är det så? Att det är vanligast att få kapselbildning efter 5 år? ÄR det därför VK:s kapselförsäkring gäller i 5 år??? *fundersam nu*


    gabbe skrev 2007-11-20 12:01:58 följande:
    Jo, jag vet att dom säger det där... Dom säljer ju kapselförsäkringar... Men alla håller inte med om det...?Det är svårt att veta. Man får försöka kolla med nån som är opartisk.
  • gabbe

    Jag vet inte.... Men man kan få det efter 5år oxå.

    qvinna.info stog det:
    "Detta kan ske veckor eller till och med år efter ingreppet men är vanligast förekommande från ingreppets skeende och sex månader framåt."

    Min kirurg tyckte att det var en smart affärsidé att sälja kapselförsäkringar, men lite lurendrejeri eftersom det är så sällsynt. Av 100 patienter så drabbas ca 3 st och har alla betalat 3000:- så blir det 300000:-
    Men det är klart att är man en av dom 3 så är det ju inte så kul, då kanske det är värt att betala dom 3000:- extra eller vad det kan kosta.

  • gossis

    Hann skicka mitt inlägg innan jag läste detta! Ja, det är nog så att det är "vanligast" att man får det inom 6 månader eller iallafall det första året... Men hos vissa så ingår det väl i priset ifall man skulle få någon kompikation? Iallafall hos Plastikakademin tror jag?..


    gabbe skrev 2007-11-20 12:04:34 följande:
    Nu läste jag på ett annat ställe:"Detta kan ske veckor eller till och med år efter ingreppet men är vanligast förekommande från ingreppets skeende och sex månader framåt."Så dom har väl rätt då.
  • gossis

    gabbe
    När ska du opereras? Vad ska du ha?

  • gabbe
    gossis skrev 2007-11-20 12:53:34 följande:
    gabbeNär ska du opereras? Vad ska du ha?
    Jag operarade mig 15 okt på Carlanderska i göteborg. La in 325/350 runda gelehallon (mentors, Siltex® Round Moderate Profile, Cohesive I) för att vara exakt.
  • gossis

    Ok! Gick allt bra, mår du bra?


    gabbe skrev 2007-11-20 14:54:19 följande:
    Jag operarade mig 15 okt på Carlanderska i göteborg. La in 325/350 runda gelehallon (mentors, Siltex® Round Moderate Profile, Cohesive I) för att vara exakt.
Svar på tråden Bröstförstoring 11