Vi ska också åka till Sicilien på bröllopsresa. Jag var där med min familj för några år sedan och Taormina är jättefint! Dock har vi valt att bo nere i Giardini-Naxos.
Det är lite dyrare i Taromina än nere i Giardini-Naxos och det är såpass lätt att ta sig dit upp, så att vi har tänkt åka dit flera gånger under vistelsen. Hotellet vi har bokat har en minibuss som kör upp till Taormina ett par gånger dagligen och där man kan åka både dit och tillbaka med.
Hotellet vi ska bo på har dessutom fördelen att ha halvpension, så vi får frukost och middag varje dag. Visserligen kan det ju vara mysigt att äta ute någon dag iallafall och så kanske man är iväg på nån utflykt någon av dagarna, men det kan vara skönt att slippa tänka på middag på restaurang varje dag iaf.