Inlägg från: jenniferochaugust |Visa alla inlägg
  • jenniferochaugust

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Nu har jag lugnat ner mig lite efter ankomsten av min klänning och känner mig faktiskt riktigt nöjd. Jag måste dock beställa en underkjol med släp och så måste jag köpa de skor jag ska använda på bröllopet. Först då kan jag ta klänningen till en sömmerska och:
    * Lägga upp den om det fortfarande behövs med klackskor och underkjol
    Och eventuellt:
    * Korta släpet lite, tycker att det är fint med släp, men "lagom" som den svenne jag är
    * Fixa knapparna på baksidan, de sitter inte så fint vid dragkedjan. Det måste till öglor eller nåt så de sitter på plats.
    * Kolla om mifjebandet går att fixas på något sätt och hur det i sådana fall skulle se ut.
    * Ta in den lite i midjan så det blir bättre passform, ser så rak ut nu! Och jag är egentligen kurvig (beror mycket på att den är för tajt kring brösten...)

    Men det är så kul att göra en jämförelsebild så här. Tänk vad man får för pengarna ändå!



    Jag har även bestämt mig för att beställa en klänning till! Ja, ni hörde rätt! Det blir denna klänning, utan släp:
    www.dinobridal.com/discount-store-2012-romantic-lace-ball-gown-spaghetti-straps-with-v-neck-court-train-wedding-dress-lwd095-p-1923.html
    Jag har valt att beställa en klänning till som jag tänker ha på festen. Släpet på klänningen jag har nu är alldeles för tungt för att hängas upp. Och jag måste få vara bekväm på festen! 179 dollar är det helt klart värt nu när jag vet att Dinobridal gör ett så bra jobb ;) Dessutom ska mina tre tärnklänningar skickas efter i samma veva!
  • jenniferochaugust
    Westbenn skrev 2013-04-01 21:38:59 följande:
    Att jämföra priserna rakt av är väl ganska fräckt ändå. 
    Hmmm... om du menar att själva kopieringen är fräck så är det faktiskt inte ens en kopiering av den klänningen jag har på mig. Jag använda mig av en bild på en annan (liknande) klänning och gjorde sedan en massa ändringar så att det inte var samma klänning som på den bilden heller.
    Om du menar, som du skriver, att jämförandet av priser är fräckt så förstår jag verkligen inte. Det här är en tråd för oss som ska/vill/har köpt klänningar från Kina och då är det väl inte helt fel med en jämförelse för att förstå vad man får (och inte får) för pengarna?
    Det finns självklart hundra olika anledningar till att den dyrare klänningen är så dyr, men för de som funderar på att beställa så är det såklart intressant att se hur slutresultatet kan se ut.
  • jenniferochaugust
    daniiel skrev 2013-04-01 22:07:37 följande:
    Jag kan inte annat än hålla med om att klänningen från Dino faktiskt ser finare ut och jag tycker också att du passade bättre i den. Skönt att det börjar kännas lite bättre och hoppas att det går att ordna det sista "småfixet" :)

    Och wow, vad spännande med ännu en klänning! :) Även den såg väldigt fin ut :) Vad blir det för tärnklänningar då?
    Ja, jag tror att den brudklänningen blir bra. Kommer att beställa den med några centimeter till godo så att den blir bekväm att ha på sig. Jag tycker att den har en jättefin siluett!

    Det blir tre olika tärnklänningar, alla i färgen lavendel.
    1. Denna klänning ska dock ha två axelband till min väldigt storbystade tärna :)
    http://www.dinobridal.com/discount-store-firstrate-twodouble-strapless-sweetheart-pleated-aline-bridesmaidevening-dress-in-england-uksbd063-p-4340.html
    2. Till min lilla petita tärna som vill se ut som en cupcake.
    http://www.dinobridal.com/discount-store-2012-delicated-ball-gown-tea-length-cocktail-featured-flowers-swd076-p-629.html
    3. Alla klänningar har de påsydda blommorna gemensamt. Det och färgen på klänningarna h¨åller ihop dem till en enhet tycker jag!
    http://www.dinobridal.com/discount-store-comfortable-one-straps-with-flowers-wrinkles-chiffon-knee-length-maid-of-honor-dress-at-wedding-2012bmd014-p-3628.html

    Vad tror du?
    Kan Dino leverera ;)
  • jenniferochaugust
    confuzed86 skrev 2013-04-01 19:38:59 följande:
    Vad fin klänning! Jag tycker du ska vara himla nöjd :) jag tycker faktiskt att klänningen för 1500 är finare än den för 18000. Dels för att din överkropp ser längre ut och inte lika kompakt som på den andra :)
    Tack så mycket! Det är härligt att höra. Jag har drabbats av mycket självförtroende issues, särskilt gällande min klänning... Jobbigt att gifta sig!!!
  • jenniferochaugust
    Alvstina skrev 2013-04-01 19:46:48 följande:
    Så skönt att du kan känna dig nöjd, för jag tycker att klänningen är jättefin! När du lägger upp de två bilderna bredvid varandra så tycker jag själv att din klänning är finast. Sen kan en sömmerska titta på detaljerna. Det kommer att bli SÅ fint med underkjol, hår och smink på plats! Helt säker!
    TACK! Ja, jag hoppas att det kommer att bli superbra... Med smink och hår lär man känna sig som en prinsessa :)
  • jenniferochaugust
    Maries31 skrev 2013-04-01 21:17:21 följande:
    Tycker också din klänning från Dino är finast, grattis!!! :)
    Tack :) Dino har verkligen gjort ett bra jobb även om det blev en liten miss i kommunikationen gällande midjebandet...
  • jenniferochaugust
    minichristina skrev 2013-04-15 22:20:31 följande:
    Jag känner mig lite satt i den....

    Är tanken att man skall älska sin bröllopsklänning? Jag tycker denna är fin, men inte särskilt bekväm (den är stor som fasen och sitter åt ordentligt), så det är inte direkt kärlek vid första ögonkastet...Men får fixa till de smågrejerna och känna efter... 
    Jag älskar inte min klänning än heller. Men på lördag ska jag ta den till en sömmerska och ändra en massa smådetaljer och hoppas då att jag ska älska den! Jag har funderat fram och tillbaka på om jag bör ge upp den klänningen jag har och istälelt köpa en dyr designerklänning där jag vet vad jag får. Bland annat handlade det om att klänningen satt för tajt och jag kände mig som en stoppad korv i den!
    Gick med i fitnessfighten (www.worldofshape.com) och efter 10 dagar satt den perfekt! Allt ryggfett borta haha, så otroligt.
    Så nu har jag bestämt mig för att ge den en chans. Sömmerskan har lovat att det inte kommer att kosta mer än 1500 kronor att åtgärda allt och då har klänningen kostat mig 3000 kronor totalt, inte så farligt ändå :)
    Det jag ska åtgärda är:
    * Byta midjeband till ett tunnare och ej veckat
    * Lägga upp klänningen och korta släpet
    * Fixa till knappar och dragkedja i ryggen som inte ser snyggt ut
    * Fixa till överdelen av korsetten där kuporna viks ut lite fult

  • jenniferochaugust
    Hej på er alla!
    I helgen var jag hos en sömmerska med min kinaklänning. Hon sa att den är alldeles för liten trots att jag minskat flera centimeter sedan jag fick klänningen. Hon visade mig hur en brudklänning ska sitta och det var en jäkla skillnad haha. Som TUR avr så hade de lämnat extra tyg i sömamrna så hon ska sy ut den ca 5 centimeter.

    Jag fick rådet att beställa lite generösare mått när jag skulle beställa min klänning från Kina, men jag struntade i det och drog istället åt måttbandet "för jag skulle ju ändå gå ner i vikt". Nu vill jag verkligen uppmana alla ni som bestälelr klänning att inte göra som jag gjorde. Det är ett otroligt onödigt stressmoment och har skapat en massa dum ångest. Det är lättare att sy in en klänning än att sy ut den, så var inte så dumma som jag!

    Det gick i alla fall jättebra hos sömmerskan och i Juni ska jag dit på första provningen. Tills dess ska hon:
    * Sy ut korsetten ca 5 cm
    * Lägga upp klänningen
    * Korta och ändra formen på släpet
    * Ta bort det breda och veckade midjebandet på klänningen och ersätta det med ett hälften så brett och enkelt midjeband.
    Det här tar hon 1200 kronor för vilket jag tycker är ett superbra pris!
  • jenniferochaugust

    Nu har bilder på tärnklänningarna kommit från Dinobridal. Dock bara bilder på två av dem för den tredje var tydligen redan nerpackad?
    Vet inte vad jag ska tycka, men eftersom jag skickat efter klänningar förr så vet jag att bilderna inte gör dem rättvisa och att färgerna kan se riktigt konstiga ut på bild.

    Jag hoppas verkligen till exempel att klänningen med tyllkjol inte har en annan färg på underdelen vilket det kan se ut som på denna bild. Åh, jag hoppas vekrligen att de är bättre än på bilderna...

    De är ju inte strukna så jag hoppas att det kommer att se lite bättre ut då?



  • jenniferochaugust

    Tärnklänningarna har kommit fr4ån Dinobridal och de är såååååå jävla fina! Jag är överraskad över hur bra det blev. Men jag kanse inte ska säga för mycket innan de är provade på mina tärnor. Jag har ått erfara att de kan vara lite små i storleken trots måttbeställning så jag håller tummarna!!!Vad tycker ni? 

Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!