• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • daniiel
    jakother skrev 2012-07-01 12:09:35 följande:
    Det var ändå okey med folk, inte så där trångt och jäkligt vilket va skönt! och regnet höll sig borta.. Var lite dugg när Lars Winnerbäck spela men det märkte man inte av! =)

    Jo, det var mycket trevligt! =)
    För All Tid 2012-08-25 frokenfjellstrom.blogg.se
    Okej, ja det är ju faktiskt väldigt jobbigt när det är så mkt folk att man i princip måste klättra på varandra för att ta sig fram. Låter ju skönt också att regnet höll sig undan :)
  • daniiel
    Minuz skrev 2012-07-01 12:20:32 följande:
    Ska du hitta på nu?
    Jag vill ju göra en sån "trash the dress" fotografering med familj till bröllopsdagen, men kommer inte i min klänning längre :P haha
  • Minuz
    daniiel skrev 2012-07-01 12:27:20 följande:
    Jag vill ju göra en sån "trash the dress" fotografering med familj till bröllopsdagen, men kommer inte i min klänning längre :P haha
    Aha.............
  • jakother
    daniiel skrev 2012-07-01 13:20:33 följande:
    Jopp, så förhoppningsvis hittar jag någon som passar :)
    Jag fundera på om vi också ska ta sådanna bilder sedan, det är som svårt hitta ett tillfälle när man kommer använda den igen.. min kosta dessutom bara 890kr med frakt :) Så det är ju verkligen inget hemmarnsvärde.. Men nu har vi än så länge bara inbokat fotografering innan vigseln ute i naturen! =)
    För All Tid 2012-08-25 frokenfjellstrom.blogg.se
  • daniiel
    jakother skrev 2012-07-01 16:46:42 följande:
    Jag fundera på om vi också ska ta sådanna bilder sedan, det är som svårt hitta ett tillfälle när man kommer använda den igen.. min kosta dessutom bara 890kr med frakt :) Så det är ju verkligen inget hemmarnsvärde.. Men nu har vi än så länge bara inbokat fotografering innan vigseln ute i naturen! =)
    För All Tid 2012-08-25 frokenfjellstrom.blogg.se
    Precis, nu har min klänning hängt här hemma i ett år och njää.. vi tar som sagt hellre lite nya foton och så slänger jag klänningen sen, än att den ska hänga kvar här hemma i flera år till :P Vi hade ju tänkt ta såna foton efter bröllopet ifjol, men tiden bara försvann och vips så var det höst och alldeles för kallt ute. Nu ska min syster få fota oss, bokar ingen fotograf för detta projektet :P
  • daniiel

    Kaaanske.. om jag har tur.. så kan jag lyckas klämma in mig i klänningen. Nu fattas det ca 5cm till tygpanelen i ryggen går ihop helt på det bredaste stället. Kan gå, om jag har tur och jobbar stenhår i 1,5 månad :P Som maken sa, i värsta fall får jag ta bort den och ha "öppen" snörning. Banden är så breda, så det syns nästan ingen hud ändå och jag räknar inte med att ta just några bilder bakifrån :P

    Jag gjorde dock en dum sak för ett par månader sedan, jag klippte bort översta lagret organza med tyllblommorna på. Nu är det bara en slät satinkjol och den ser så tråkig ut! Jag tog bort pärlorna och paljetterna på överdelen också, men den har ju ändå spetsen och organzan som är fin. Måste försöka hitta på något skoj med kjolen... men vad? Hm. Jag gillar ju fluff! :P

    Numera ser klänningen ut sådär, ursäkta de extremt dåliga mobilbilderna




    Istället för såhär, som tidigare



  • Evelina89
    daniiel skrev 2012-06-29 22:51:37 följande:
    Väldigt fina klänningar :) Du får visa sen vilken det blir!
    Självklart! 

    Nu är det ju nått år kvar så vi får
    se om jag har samma smak då ;) 
  • daniiel
    Evelina89 skrev 2012-07-01 20:55:03 följande:
    Självklart! 

    Nu är det ju nått år kvar så vi får
    se om jag har samma smak då ;) 
    Haha ja, det är ju alltid risken, att man hinner ändra sig både en, tre och tjugo gånger ;P
  • paet
    emmadeckmar skrev 2012-06-30 15:22:58 följande:
    paet : Klicka här nedan på sidan 2001 så ser du bild på klänningen jag beställde förra månadgen! har gjort lite ändringar på den såsom högre midja och korsettsnörning.

    Vet inte hur lång tid den tar på sig att komma, dom gör den efter mina mått. Men jag gifter mig inte förns 11/11 så jag har tid på mig. Fast känns såå nervöst att vänta ändå. Hinner ju tänka massa tankar om att den inte passar MIG! Skrattande
    Wow den kommer ju att bli jättevacker! Häftig! Skönt att du har den tiden på dig Det hade jag när jag beställde min första klänning med men blev bara mer och mer irriterad på den ju längre tiden gick så därför köpte jag en ny så här pass nära inpå hihi!!

    Ja gud ja Sedan kan du ju göra ändringar hos en ateljé om det skulle va nått med! 
Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!