• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • 1700tal

    Vill bara visa vad jag menade med ivory och vit hos milly... Den vita ÄR ju naturligtvis inte blå men här ser ni skillnaden på taften:


  • Protexblue


    Jag älskar verkligen den här klänningen, från milly. Kärlek vid första ögonkastet, men är lite orolig för alla pärlor och liknande. Är de någon som har beställt en klänning från milly med mycket "strass och pärlor"?
  • GuteCarra
    daniiel skrev 2012-02-13 18:14:49 följande:
    Nej? För det är väl bara på första bilden till vänster som det ska vara pärlor? Bara fram på bröstet? Så hade då jag uppfattat det hela.

    Övre klänningen är ju inte samma nedre klänningen, utan två olika. De två övre bilderna är samma klänning och där ska det bara vara pärlor fram på bröstet, eller? De nedre två bilderna är en annan klänning och där ska det inte vara några pärlor alls? Har jag uppfattat det rätt då?
    Du har uppfattat och gjort helt rätt. Var nog bara så att hon som skrev trodde att det var en och samma klänning :p
  • GuteCarra
    daniiel skrev 2012-02-13 18:19:22 följande:
    GuteCarra - Angående underkjolar till klänningarna, jag tror någon av dessa två underkjolar skulle bli bra, med bara en ring längst ner för att få rätt vidd på kjolen. Tycker inte du behöver fler ringar än så.

    www.mylove-bridal.com/nylon-tulle-floorlength...
    www.mylove-bridal.com/nylon-tulle-floorlength...

    Kanske att jag till och med tycker den första underkjolen nog kan vara snäppet bättre...
    Tack snälla!

    Den första såg skönare ut :p Såg ut som att de var enbart tyg i den?
    Fattar inte hur man kan sitta med en stor metallring :p 
  • emmadeckmar
    Just Me skrev 2012-02-13 18:54:06 följande:
    Har du tittat om samma klänning finns hos de andra fabrikerna då? 
    Håller på att kolla genom alla sidor på Landy just nu, tar tiiid! :)
    Men jag hittar inget då jag söker med ord.. typ "twilight" eller "bella" osv.

    Vad jag sett hittills så är det bara 2 sidor som säljer den. Kan det kanske ha med rättigheter att göra om vilka som får göra klänningen? fast man borde ju få göra en kopia tycker jag, milanoo.com har ju den på sin sida. Jag bryr mig inte om det är en kopia utan jag vill ha den rätt gjord i min storlek bara.

    Finns så många sidor att kolla på, kanske den finns på någon fler om jag har tur, eller att någon av dem jag mailat vill göra den :)
  • daniiel
    1700tal skrev 2012-02-13 19:09:11 följande:

    Och här är skillnaden i satin...



    Det är ganska stor skillnad. Sådär "gul" är inte Myloves ivory.. inte så bra bild detta, men deras är mer såhär, som på bilden nedan och min klänning var ju också i ivory och inte lika mörk som jag tycker Millys såg ut att vara. Att det kan skilja så mkt..


  • daniiel
    GuteCarra skrev 2012-02-13 19:15:17 följande:
    Tack snälla!

    Den första såg skönare ut :p Såg ut som att de var enbart tyg i den?
    Fattar inte hur man kan sitta med en stor metallring :p 
    Båda har en ring längst ner bara, vilket nog är bra, för att få vidden på klänningen. Eftersom kjolarna är draperade sådär, "pick up", så väger de nog lite mer än om man bara har slätt tyg och har man få en underkjol utan någon ring alls, så kan det hända att kjolen blir lite för "platt". Jag tyckte inte att det var några problem att sitta i en underkjol med flera ringar, de är mjuka och böjer sig, så jag tror inte det ska vara något problem med bara en ring :)
  • GuteCarra
    daniiel skrev 2012-02-13 19:24:48 följande:
    Båda har en ring längst ner bara, vilket nog är bra, för att få vidden på klänningen. Eftersom kjolarna är draperade sådär, "pick up", så väger de nog lite mer än om man bara har slätt tyg och har man få en underkjol utan någon ring alls, så kan det hända att kjolen blir lite för "platt". Jag tyckte inte att det var några problem att sitta i en underkjol med flera ringar, de är mjuka och böjer sig, så jag tror inte det ska vara något problem med bara en ring :)
    De låter bra ;) Ohh vill beställa NU!! Måste skynda på min tärna. Hon har inte bestämt vilken klänning hon vill ha än :p
Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!