Hade en otroligt effektiv planeringsdag igår! Kom till stan vid 10, då åkte vi raka vägen till Nyhamnsgården och mätte och fotade och grejade, så nu känns det som att vi har kläm på lokalen. Tror att det blir bra som vi har tänkt.
Sen lunchmöte med cateringfirman, kändes också jättebra!
Vi kommer att ha 3 rätters middag med tallriksservering. Krävs ju mer serveringspersonal och blir mer jobb för de som fixar maten, men känns ändå lyxigare att ha det så tycker jag.
Sen fick jag tips om en florist som vi hälsade på efter det, så nu har jag i princip bestämt buketten oxå. = )
Min mamma ska göra tårtor, princesstårtor på ställning med vit marsipan är det tänkt. Ska ha rosor i buketten så blir nog det som dekoration på tårtorna oxå. Har kikat på kakbruken.se faktiskt. Fanns mycket fint, men just rosorna blev jag inte så förtjust i tror jag... men man kanske kan kontakta dem och få saker gjorda efter egna önskemål.
Har nåt minne av att Godisvågen har sålt marsipanrosor och sånt förut, nån som vet om de fortfarande gör det?
J och J: Var ska ni ha festen nånstans?