• fru AM

    Välkomna till Tivoli Empatia!

    I tidernas begynnelse hoppade vi på Barnkarusellen, men efter fyra år har vi fått uppleva det mesta i tivoliväg i den här stammistråden: berg- & dalbanor, skräcktunnlar, skrattsessioner i Lustiga Huset, spåmadamer … För att inte tala om alla timmar, veckor, månader, år vid Lyckohjulet – nit eller vinst denna gång …?


    Här är oftast högt i tak – vi pratar sömn och sömnbrist, barn och barnbrist (och möjligen brister hos befintliga barn ), ägglossning och utebliven ägglossning, jämlikhet och ojämlikheter, amning och flaskmatning, relationer, sorg, glädje, död, liv, recept på mat och recept på barnalstrande läkemedel och metoder … Ibland håller vi med varandra och ibland ryker vi ihop. Det blir som det blir. Tråden är som livet självt, helt enkelt.


    Välkommen att hoppa in, i farten, i trådkarusellen som utgör tivolits nav!  Presentera dig (med ålder, skostorlek, favoritchoklad, ungefärligt geografiskt läge och status i barnfabriken) när du känner dig mogen att kliva ut ur smygläsargarderoben. Många av våra stammisar är före detta smygisar … I den här tråden finns det en hittills oskriven regel som kanske skulle kunna formuleras så här: Vi bryr oss om varandra på riktigt – i glädje och sorg.


    Förra tråden: 

    www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3792698.html

  • Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!
  • MSW

    Mugglan: Härligt att det var så bra att ni inte ens vill gör fvp!!


    Snaily: Ha ett bra besök hos Bm!!


    Kramar till Pb (och alla andra också)!!


    Idag åker jag buss, så jag tittar in sedan.. Men inte alltid jag har ork att skriva ngt från mobilen!

  • Fru E

    Vinkar lite trott, jag ar har men haller mig i bakgrunden med makens dator som saknar a,a,o.....

  • Lapinette

    EA - usch, vad hemskt! Känner att jag flyttar mig tillbaka en så där 2 år i tiden och ett positivt test som tyvärr inte alls var positivt. Jag håller tummarna för mirakel och under tiden kramar jag om.

  • Izzie

    Gomorron! Hoppades på goda nyheter från mugglan iaf, och det var det ju tack o lov. Skönt!

  • Izzie

    Sitter på tåget på väg till Malmö, är en timma försenad pga vädret. Typiskt! Men tåget går ju inte fortare för att jag stressar. Lika bra att koppla av, har med mig Matildas bärbara dvd-spelare o tänkte kolla på lite brothers and sisters - vardagslyx!

  • fru AM

    Och givetvis: grattis Mugglan till tillfredsställande KUB-resultat. Fortfarande två? Eller fler?

  • Parnassia

    Är precis hemkommen från svängen förbi dagis med Stora och förbannar mig själv för att jag inte tagit tag i åkpåsefrågan ordentligt! Hjälp mig snälla ni!


    Vad har ni för åkpåse? Vilken ska jag köpa? Gärna en länk till en webshop, för nu MÅSTE jag beställa nåt! Budgeten ligger på ca 400 helst. Får man nåt OK för de pengarna tror ni?

Svar på tråden Välkomna till Tivoli Empatia!