• Telis

    Livets viktiga och oviktiga frågor

    Vi fortsätter på vår åttiofjärde (eller nåt sånt) tråd - under tre års tid har vi hunnit prata om det mesta. Det vi alla (möjligen med ett undantag ) har gemensamt är vår längtan efter barn. Vissa har hunnit skaffa sig flera stycken under åren, andra väntar fortfarande. I stort sett alla sätt att få barn på (utom att stjäla ett på Ikea) är snart representerade här i tråden.

    Men även om barnpratet är den röda tråden så är det ofta minst lika roligt att diskutera eventuella husköp, middagsplaner, vintips, snuskiga ord och Boris Becker och hans färg på ... eh, den lilla kalufsen.

    Så, nu fortsätter vi babblet. Ska vi inte försöka se till att den här tråden spränger 10.000-strecket i antal inlägg? Den förra tråden var såååå nära och vi har lyckats förr.

    Den förra tråden finns här: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m3389838.html

  • Svar på tråden Livets viktiga och oviktiga frågor
  • Lapinette

    snorfröken - visst du kan alltid gå in för en vanligt gynkontroll men när man ska testa fertilitet så vet jag att inte alla gyn gör detta. Min väninna blev t ex slussad vidare till Sophiahemmet.

    nennelainen - tänker på er och hoppas allt gått bra!

    Cissi - tänker på dig med och undrar så hur du mår.

  • fru AM

    Hej i tråden!
    Vill också säga till Cissi: jag tänker på dig och undrar hur du mår! Jag brukar titta efter dig på väg till/från dagis ... Kramar!

    PB: har plötsligt blivit tokig i nejlikor och tänkte köpa massor idag men jag skulle vilja blanda med något annat i buketterna ... Är det någon blomma som nejlika INTE trivs med i en vas?
    Förresten: lycka till med flytten!!!!

  • Snorkfröken77

    EA & Lappis - Det var Capio jag ringde och blev nekad Jag vill ju inte dra igång någon utredning utan bara kolla att allt är som det ska. Det är säkert så som du skriver lappis, får testa med den andra gyn ikväll (konstiga tidsbokningstider).

    Just ja, håller tummarna hårt för Nenne och hennes nio ägg!!!

  • Lapinette

    Snorkfröken - Jag var hos min gyn (som även gör fertilitetsutredningar) efter ca 6 månaders försök på en vanlig rutinkontroll. Han kollade att allt såg ok ut men däremot inget sagt om jag var fertil eller ej. Sen kom jag tillbaka efter ett halvår med maken för att köra en riktigt utredning.

  • fru AM

    Snorkis: hoppas du lyckas få en undersökning!

    Nennes ägg tumhålls för VÄLDIGT MYCKET!!!

    BS: Med tanke på Iris vurm för Emil i Lönneberga kanske dagens namnsdagsnamn skulle kunna vara något för en ev lillasyster ...

  • muggles

    EA: vi har ju bara kollat i ca 2 mån på hus och jag vet att många kollar i 1-1,5 år innan de hittar rätt, så vi får verkligen kamma oss och inse att det kan ta tid. Det jag verkligen inte vill är att flytta till ngt och sedan inse efter 6 mån att det inte känns bra och så börja om med karusellen och försöka hitta ngt annat. Speciellt som vi bor så bra som vi gör nu. Får vi inget mer barn så har vi gott om plats i vår nuvarande lägenhet och vi trivs ju kanon. Det vi saknar är en uteplats där vi kan grilla - typ. Och kanske lite fler småbarnsfamiljer så vi kan tussa ihop Moa med lite kompisar.

    Kram till Cicci!

    Lycka till till Nennelainen!

  • muggles

    Oupsie: nej det huset finns inte på hemnet tyvärr så har ingen länk.

  • Snorkfröken77

    Lappis, ok, jag skulle vilja kolla om jag verkligen har ÄL och att hormonhalterna ser ok ut, samt vul för att se att jag ser normal ut. Jag inser ju att det kan vara andra fel som man inte ser där men då skulle jag kanske kunna slappna av lite mer om jag får ok på de proverna. Hoppas han jag ringer ikväll tycker det är ok att göra det. Varför är alla gynekologer män förresten? Är inte det lite konstigt?

  • muggles

    Snorkis: hoppas du får till en undersökning, kan ju vara skönt att få en koll gjord.

Svar på tråden Livets viktiga och oviktiga frågor