• mysifer

    bröllop 2010 nr 4

    här diskuteras allt som hör bröllop till och det mesta mellan himmel och jord.

    planeringsgalningarna som hänger här inne är:

    MissMijah, 26 år, Partille, 15.09.2009
    lillamaa, 22 år, Kalix vinter 2010
    Gyrethe, 26 år, Visby XX.02.2010
    pandis81, 27 år, Huddinge 24.04.2010
    mysifer, 24 år, Jönköping 08.05.2010
    Tinzi, 24 år, Göteborg 08.05.2010
    Kenttjej, Göteborg XX.05.2010
    Snartsjuksköterska, 22 år, Tullinge XX.05/06.2010
    Aprikos, 24 år, Höör 05.06.2010
    En midsommarnattsdröm 23.06.2010 Gävle
    Loviset 29.07.2010
    Fenixx, 26 år, hemlig ort 31.07.2010
    Evasdottir10, 28 år, Bjärnum 31.07.2010
    haennish 07.08.2010
    LillaEllan, 22 år, Stockholm 28.08.2010
    FruHögstadius, 20 år, Morgongåva 25.09.2010
    Kultis, 27 år, Stockholm 02.10.2010

    utan datum
    Brudgummarna, maj 2010
    sanber, 23 år, Övik sommaren 2010
    Starfish, 24 år, Gävle sommaren 2010
    Princess Nightingale, 28 år, Göteborg sensommar 2010
    Humlan66,sensommar 2010
    Rosesarered, 22 år, Stockholm sommar 2010
    jenba, 23 år, Uppsala
    Teserese, 28 år, Hässleholm
    Iluna, 23 år, Stockholm
    Paradisfågel, 20 år, Borlänge

    de första trådarna finns här:
    www.brollopstorget.se/Forum-1-69/m2661995.html
    www.brollopstorget.se/Forum-1-9/m2981596.html
    www.brollopstorget.se/Forum-1-9/m2981596.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-24 15:52
    rätt datum för Fenixx ska naturligtvis vara 03.07.2010

    slarvfel av mig..

  • Svar på tråden bröllop 2010 nr 4
  • mysifer

    när det gäller klänning så tänker jag också utifrån vad jag skulle känna mig bekväm i, vad som känns som jag. skulle aldrig trivas i en traditionell vit klänning så därför vill jag ha en lila, min favoritfärg, det kommer bli en med korsettliv, vid kjol och trumpetärmar. nu är ju inte detta en klänning jag skulle ha till vardags men det är min drömklänning så jag passar på när det är min dag
    modellen har jag valt utifrån min kroppsform och sen för att jag alltid velat ha en sån klänning men inte vetat när jag skulle haft den på mig, särskilt inte eftersom de jag tittat på varit övervägande svarta och inte direkt vardagsplagg...

    men det finns ju jättemånga fina klänningar som är knälånga och med lite färg. du behöver ju kanske inte titta på typiska brudklänningar utan lite mer tärn/balklänningar och se om du fastnar för någon?

  • pandis81

    Jag hittade min klänning på en annons och föll direkt och det var väldigt mycket jag, enkelt men ändå uppiffat.
    Och så var det tubtop. Jag gillar den verkligen. men det var lite mer jag lager på lager.

    Tycker att du ska följa det du känner. Brukar du ha klänning till knäna och så lite mörkare så tycker jag absolut att du ska ha det nu också.
    varför inte en fin festklänning som stämmer överens med vad du själv känner dig bekväm i. ??

    Vad man kan pyssla med när barnen pysslar. Är ju placeringskorten. Du kan göra designen så kan du bara skriva namn sen när gästlistan är klar.
    Eller inbjudningarna (omslaget) , pärmen på festprogrammen. Du behöver ju inte göra innehåller till något av dom. Utan bara utsidan. och så sätta i innehållet när allt faller på plats och det närmar sig.


    JBB skrev 2008-10-08 10:42:43 följande:
    Hej tjejer.Jag har ingen aning om vad jag ska planera nu, min m2b tycker det är långt kvar, men eftersom jag är mammaledig om dagarna skulle jag vilja hitta på något under tiden barnen pysslar lite själva. Någon som har några tips? Jag har tänkt lite på vad jag ska ha på mig på bröllopsdagen, men jag är osäker på om det speglar mitt "verkliga" jag, oftast går jag runt i lite mörkare plagg, har aldrig lång klänning, utan i så fall över knäna, kanske ska jag gå på samma linje när jag gifter mig? Hur har ni tänkt när det gäller bröllopsklänning?
  • JBB

    tack för era svar mysifer och pandis81. Jag har svårt att se mig själv i en uppstoppad gräddboll som min m2b skulle vilja se mig i. Ni vet en sån stor, tung sak med massor med lager.

    Ändå vilja jag ha något liknande en bröllopsklänning, det är svårt sånt här. Liknande en korsett ska jag ha på överdelen i alla fall. Under delen har jag ingen aning om. Har någon av er tips på sidor man kan kika på för att hitta en tärn/bal klänning?

  • pandis81

    Vd vill du ha för färg??? eller vad kan du tänka dig så ska jag hjälpa dig att hålla utkik om jag ser något??

  • JBB

    Måste du komma med så svåra frågor Pandis81
    Jag kan tänka mig blått(det ingår i vårt färgtema), rött (det tycker min m2b passar extra bra på mig), ja det mesta helt enkelt, så länge det inte är orange eller gult

    Vill ha någon sorts smycke i "diamanter" eller strass pärlor vid bysten. Hittade en bild en gång på en klänning med ett strass smycke på bröstet och den klänning kunde jag tänka mig, dessvärre hittar jag inte den längre, jag tror den har utgått ur deras sortiment eftersom jag letat på deras sida.

  • pandis81

    Hihi ja dom säger att jag har en förmåga att göra det
    Men det är ju bra att veta färg på ett ungefär så vi kan hjälpa dig att leta.


    JBB skrev 2008-10-08 11:22:45 följande:
    Måste du komma med så svåra frågor Pandis81 Jag kan tänka mig blått(det ingår i vårt färgtema), rött (det tycker min m2b passar extra bra på mig), ja det mesta helt enkelt, så länge det inte är orange eller gult Vill ha någon sorts smycke i "diamanter" eller strass pärlor vid bysten. Hittade en bild en gång på en klänning med ett strass smycke på bröstet och den klänning kunde jag tänka mig, dessvärre hittar jag inte den längre, jag tror den har utgått ur deras sortiment eftersom jag letat på deras sida.
  • pandis81

    hej paradisfågel


    paradisfågel skrev 2008-10-08 12:28:00 följande:
    Hejsan mina vänner
Svar på tråden bröllop 2010 nr 4