• Pumpkin

    Nu är det nära! Sommarbröllop 2008 är snart i mål.

    Tufftufftuff tufftufftuff TOOOT TOOOT – Nästa anhalt: Tråd nr. 9!

    Tänk att tiden har gått så fort! Nu är vi inne på VÅRT ÅR brudar, om ett år är vi alla fruar Förvånad
    Välkommen till vår härliga tråd! Här har en del av oss huserat sedan januari 2006 medans en hel del har hittat hit längs vägen, och alla är lika välkomna. Det är bara att armbåga sig in i gänget Flört De som mest frekvent hänger här just nu är:

    Med bestämt datum:

    080524 Brud 080524
    080620 Alvaerevahome.gamman.se/inahjärtaradam / www.alvaereva.blogspot.com
    080628 Bellanotebridetobe.weddingannouncer.com
    080628 AnneiLund

    080705 Snitte - 5/7 2008rebeccaochmagnus.weddingannouncer.com
    080705 stjärngudinnan
    080705 Pumpkinlarsandangelicaswedding.blogspot.com / foreverandever.weddingannouncer.com
    080705 Mitziemoe
    080705 Pärlplattan
    080712 Flamora
    080719 Anja 19 juli 2008anjasbrollops.blogg.se / anjaochdaniel.weddingannouncer.com
    080726 Anettan73tobiasoanette.weddingannouncer.com

    080802 Englaliandreasjohanna.weddingannouncer.com
    080802 Steffis steffiochtommy.weddingannouncer.com
    080802 GME76
    080808 Hedebrishedebris.weddingannouncer.com
    080808 Vidalila
    080808 B & Sbojanochsamantha.weddingannouncer.com
    080816 Annimminnic.weddingannouncer.com
    080816 Du & Jag
    080823 jeeksa080823marcusochjenny.weddingannouncer.com
    080823 Schatzilein

    Med mage istället för datum, men lika välkommen ändå:
    sajber.pillanhome.gamman.se/pillanochkjelle

    Vi har även våra egna ”hustomtar” – dvs brudar som redan gift sig som hänger här med oss då och då Skrattande

    *Vi uppdaterar inte listan i tråden, det blir så himlans rörigt då*

    Vill också passa på och säga följande:
    Om jag har glömt någon är det inte för att ni inte är välkomna eller att ni på något sätt är mindre värda, det är bara svårt för mig att komma ihåg alla som kommer in i den här tråden och har ni då inte mailat mig så kan det hända att ni inte finns med på listan. Maila mig nästa gång så kommer ni med Flört

    Dåså, låt planerandet och snackandet fortsätta!

  • Svar på tråden Nu är det nära! Sommarbröllop 2008 är snart i mål.
  • Englali

    Anne: Jag lovar! Åh... jag som hade så stora förhoppningar om att få ha den på mitt finger i morgon
    Jag är inte alls säker på att jag gillar vad jag ser förräns jag verkligen har den live framför mig. Har blivit så besivken innan på ringar jag sett på nätet/tidningar och sedan fått på fingret... inte samma.

    Haha... jag är världens värsta blivande brud. A kom o hämtade mig på jobbet. Men vi stannade kvar o jag klippte o färgade honom, sa att han såg för bedrövlig ut i håret och att jag inte gick med på att han skulle se ut så när han provar bröllopskläder i morgon!

    Anja: Ang. det där du skrev om kostym o väst o plastrong. Iofs, hon som svarade ang. vett o etikett vet ju precis hur det ska vara... men där skiter jag nog faktiskt i det. A ska ju ha kostym (tror ví, det bestäms i morgon) och i de butiker vi ha pratat med personalen säger de att det är vanligt idag att man sätter väst o kravatt/plastrong) till kostym också. Det går absolut och det är en smaksak! Har sett massor av bilder på brudpar där killen bär det.
    Hur gör ni Anja? Ska ni vara etiketts-trogna eller köra på det ni (du ) först tänkt???

  • Englali

    Anne: Ja klockan är ju det ja... tänkte inte på det.
    Åh, jag ska inte se på tv förräns 21.50/55!?! då är det 100 höjdare! Min favorit!

    Vet hur det är o sova själv. Det suger verkligen! Sov så gott då iaf!!

    Snitte: Slit dig från tvn nu...

  • Nienna
    Anettan73 skrev 2008-03-31 20:14:04 följande:
    Super fin!!!
    [/citat]

    Snitte- 5/7-2008 skrev 2008-03-31 20:36:23 följande:
    [citat]
    Nienna: snygg klänning! tuuur att den passade
    [/citat]
    Englali skrev 2008-03-31 20:48:17 följande:
    [citat]Nienna: Jättefin klänning! Härligt att den kommit!
    Tack så mycket!
  • Englali

    Snitte: Ja men man kan tydligen inte ha det till kostym utan då är det vanlig skjorta, slips och ev. en väst som gäller. Annars är det etikettsbrott!! Men jag tycker man kan köra på det iaf, är ju många som gör. Det ser man ju på alla bröllopsfotografier här inne.

    Ringen är Shalins nya, Solvind heter den: eurogold.se/img_products/Solvind.jpg
    Anne o jag verkar ha kärat ner oss i den båda två!!

    Nienna: Så lite så!

  • Snitte- 5/7-2008

    Jättefin ring!!! hihi kul att ni gillar den båda två..

    åh vad tråkigt det är med etiekett hit och dit... jag tänker låta min karl ha vanliga kostymbyxor till jaquette trooooor jag... och det var visst också ett hemskt brott... haha

  • Pumpkin

    Hello girls! Jag tror jag KVÄVS snart, kan fasiken inte andas genom näsan

    Snitte: Peppad inför lördag?!

    Englali: Vad var det för mystiskt med budgivningen?
    100 höjdare är klockan 21.45 förresten.

  • Englali

    Snitte- 5/7-2008 skrev 2008-03-31 21:24:32 följande:


    Jättefin ring!!! hihi kul att ni gillar den båda två.. åh vad tråkigt det är med etiekett hit och dit... jag tänker låta min karl ha vanliga kostymbyxor till jaquette trooooor jag... och det var visst också ett hemskt brott... haha
    Haha... ja vi får väl vara riktiga monster då som bryter mot alla otäcka regler!! Skönt att jag inte är ensam om att vara rebell!!

    Jo ringen är nice på bild... sen får vi se hur förtjust jag blir när jag ser den i verkligheten. Inte bygga massa förväntningar nu... (yeah... right!!! )
Svar på tråden Nu är det nära! Sommarbröllop 2008 är snart i mål.