För det första heter det väl finanskrasch eftersom det drabbar ALLA, även privatpersoner? Och finanskrascher sker med väldigt långa tidsintervaller i länder som är ekonomiskt stabila. Senast detta hände i Sverige var 1992 och efter denna krasch grundades ett flertalet lagar, för att förhindra en ny sådan situation.
Räntorna förväntas stiga men när folk lånar pengar, så läggs deras NUVARANDE ekonomiska situation in i kreditansökan och PROGRAMMET säger om kunderna är kreditvänliga, dvs programmet avgör om man kan genomföra krediten! Alltså, har kunden för dålig privatekonomi spärrar programmet kredansökan och ett lån kan ej ges! Sen är det faktiskt upp till kunderna att avgöra om dom har råd med att betala räntan och ev amortering om/när räntorna stiger, om man skulle bli av med jobbet eller om något annat oförutsett händer som drabbar ens privatekonomi (detta är ju faktiskt inget banken kan ta hänseende till vid ett lån, för alla kan ju förlora jobbet etc)! Ofta får kunderna lämna säkerhet, som vid bolån ellar andra lån som hör till huset, står huset i sig som säkerhet. Om kunden ej betalar dessa lån har banken rätt att kräva huset. Vid lån där det inte lämnas någon säkerhet och kunden ej betalar så hamnar målet slutligen hos kronofogden! Sedan finns en tredje utväg och det är att man har en borgensman som står för säkerheten vid lånet! Jag kan därför inte hålla med dig om att bankerna lånar ut pengar alltför lättvindligt! Bankerna är medveten om konsekvenserna vid en ev finanskrasch och därför är man förståeligt rädda för att det ev ska kunna ske igen!!!!
malous skrev 2008-01-17 22:48:20 följande:
Nåväl, att banken inte ger lån om man inte kan betala tillbaka är verkligen ingen sanning i dagens samhälle. Många experter i branschen förväntar sig en bankkrasch inom en snar framtid eftersom lån har givits på alldeles för vaga grunder nu när det har varit högkonjunktur.Därmed inte sagt att lån inte är rätt för er, det kan naturligtvis bara ni avgöra.