Inlägg från: Qozze |Visa alla inlägg
  • Qozze

    Januari februaritråden 08 del 3

    Oj, nu var det länge sen man var inne igen. Tack för tipset om nya tråden, vinterbrud! Har saknat er sen sist!
    Vissa av oss har ju bara fem veckor kvar nu, overkligt!

    Idag hämtade vi våra ringar, de är jättefina och min glittrar så fint. Har bara provat den två gånger än... men det blir nog fler gissar jag

    Har även bokar smink äntligen, ska träffa dem ett par dagar innan för utprovning så nu känns det mindre oroligt. Det enda som jag inte har klart med är egentligen blommorna. Jag har hela tiden varit så osäker på om jag ska ha blommor eller inte men den första bilden som du visade Strawberryhoney (röda kallor) var superfin, den känns faktiskt helt klockren. Tack för tipset!! Ska kolla om jag kan hitta nån florist däruppe som kan fixa en sån bukett.

    Gotland och c_t: Min SB gick faktiskt riktigt bra. Det var väldigt ovant och man kände sig ju lite fånig från början. Men fotografen var väldigt duktig och förtroendeingivande, och så hittade hon på en massa bus först som fick en att slappna av. Har sett resultatet lite snabbt, men man kan ju knappast kika när m2b är hemma. Ska försöka välja ut de bilder jag vill ha innan trettonhelgen för att de ska hinna fixas till vi åker. Bilderna ser ut att ha blivit bra, i alla fall i den lilla skalan jag sett hittills. För er som funderar på att göra SB, gör det - det är skithäftigt och ett helt nyt sätt att se på sig själv

    Sarah: Vad kul med en hippa (och speciellt att de fixat SB till dig)! Jag måste säga att jag är lyckligt ovetande. Jag inbillar mig att inget kommer att hända, men känner jag mina systrar rätt så kommer de att hitta på något bus. Frågan är bara när (knappast innan jul i alla fall).

    pannkaka & c_t: Fy vad trist med bråkiga gäster. Förstår inte varför man måste ha en sån trist attityd, kan de inte vara glada för att de är bjudna istället, eller är det en självklarhet för vissa? Jag bjöd faktiskt in ett par jobbarkompisar i ett sent skede och de blev superglada för inbjudan, det hade de inte väntat sig. Men det blir nog svårt för dem att fixa det nu när det är så lite tid kvar. Hur som helst kommer vi att få en underbar vecka (drygt) under bröllopet eftersom de flesta gästerna kommer att stanna länge

  • Qozze

    Jag tycker att det är fint som det är, om du inte kan få til bokstäver i matchande stil med ringarna förstås. Kanske vita tjocka/embossade bokstäver?
    Kom på att du hade frågat tidigare i tråden om ringarna. Jag tycker nog att det är snyggast att ha ringen med stenar ytterst, men man "borde" kanske egentligen ha vigseringen närmast hjärtat?

    Åh, kom på en till sak jag ville berätta. M2b hämtade sin kostym igår, en jättesnygg svart med väst och skjorta. nu har han "bara" slips och skor kvar att fixa. Jag tror han blir skitsnygg i den!!

  • Qozze

    I våra ringar står det "NN för alltid". Vi funderade ett tag på vad vi skulle skriva men det kändes bäst.

    jennysnartfru: Har tyvärr inte kvar länken, men det finns nån sida med massor av frisyrer (tar lång tid att ladda), kanske nån annan har kvar den?

    Jag har föresten fått några uppdrag inför festen av tärnorna (svara på en massa frågor samt skriva en text om m2b till en känd sång). Vet inte riktigt vad de ska använda det till men skulle gissa på festprogrammet... Fast det känns fortfarande som om det är lång tid kvar. Har inte ens haft vett att bli nervös än...

  • Qozze

    Strawberryhoney: Du har nog rätt när det gäller var man ska ha ringarna. Fast vi har bara en ring (har inte förlovat oss, i alla fall inte med ringar) så för oss blir det inga problem

  • Qozze

    Aj då, vad trist att inte ha någon förälder kvar i livet. Men jag förstår din mamma, som det känns skulle jag nog också fortsätta ha ringen i sånt fall. Vigselringar är ju oftast så snygga också att man kan bära dem ensamma utan att det gör något.

  • Qozze

    Ja, det kan jag förstå. Och speciellt när man ska gifta sig, då vill man ju gärna att de skulle ha kunnat vara med. Har din m2b föräldrar i livet som du trivs bra med då?
    Jag måste nästan erkänna att jag nästan trivs bättre med hans föräldrar än med mina egna. Men de är så himla goa och avslappnade också. Mina kan vara väldigt tillgjorda ibland och det kan vara lite jobbigt. Men jag ska inte klaga, de finns ju åtminstone...


    Strawberryhoney skrev 2007-12-20 22:26:33 följande:
    Jo det är lite bittert att vara ensam utan dem kvar...Men jag har ju iallafall mina egna barn och så m2b då.
  • Qozze

    pannkaka: det tar ju inte så lång tid att fixa såna saker när man väl får tag på rätt folk. Jag tycker inte att du behöver vara orolig, det kommer att lösa sig. Du har ju två månader kvar (gott om tid )

  • Qozze

    Låter som mysiga föräldrar. Och du, om de kunde se dig på er stora dag så skulle de säkert vara superstolta över dig! *stor kram*

  • Qozze

    Vad skönt, då vet du ju att de kände varandra och att de gillade ditt val av karl. Jag tror i alla fall att jag skulle ha funderat vad de hade tyckt om m2b ifall de aldrig hade hunnit träffas. Bra val att ha vigseln i den kyrkan, då finns de ju i närheten i alla fall. Och det är så fint på vintern med snö&frost, ni kan ju passa på att tända ljus på deras gravar innan vigseln om ni vill göra en extra gest just för dem.

    Vi har hängt ihop i 5 år nu och har två små tjejer. Fast vi visste nog också från början att det skulle bli bröllop nån daf, bara det att barn, hus och annat hann före... men nu så!

  • Qozze

    Coolt med samma präst för allt och kunna dra nytta av det, blir värsta familjeprästen!

    Nä, nu får jag faktiskt ta och försöka slita mig för ikväll, trots att man gärna skulle kunna sitta länge till Ska upp tidigt i morgon för sista arbetsdagen innan man får lite jul-ledigt (har massor att hinna med, vet inte hur det ska gå). Godnatt!

Svar på tråden Januari februaritråden 08 del 3