- +
- Mina länkar
- Skapa en ny tråd
- Regler
- Forum
- Senaste
- Nya trådar
- Omröstningar
- Quiz
- Obesvarade
- Hetaste
- Kategorier
- Köp & sälj
- Accessoarer
- Brudklänningar
- Dukning & dekoration
- Festkläder barn
- Festkläder dam
- Festkläder herr
- Make up & skönhet
- Mat & dryck
- Ringar & smycken
- Skor
- Underkläder
- Väskor
- Övrigt
- Anonyma rummet
- Ekonomi
- Juridik
- Relationer
- Övrigt
- Blommor
- Brudbukett
- Övriga blommor
- Ekonomi & budget
- Budget
- Privatekonomi
- Fest & övernattning
- Dikter
- Dukning & dekoration
- Festlokaler
- Herrgårdar & slott
- Hotell & övernattning
- Möhippa & Svensexa
- Tal
- Tips & lekar
- Transporter
- Foto & trycksaker
- Fotografer
- Inbjudningskort
- Trycksaker
- Video
- Kläder & mode
- Accessoarer
- Brudklänningar
- Festkläder barn
- Festkläder dam
- Festkläder herr
- Klädkoder
- Skor
- Underkläder
- Väskor
- Kropp & hälsa
- Kroppen
- Vikt och träning
- Behandlingar
- Lokala grupper
- Blekinge
- Borås
- Dalarna
- Gotland
- Gävleborg
- Göteborg
- Halland
- Jämtland
- Jönköpings län
- Kalmars län
- Kristianstad
- Kronoberg
- Malmö
- Norrbotten
- Skåne
- Stockholms län
- Stockholms stad
- Södermanland
- Uddevalla
- Uppsalas län
- Utlandsboende
- Värmland
- Västerbotten
- Västernorrland
- Västmanland
- Västra Götaland
- Ystad
- Ö-vik
- Örebros län
- Östergötland
- Övrigt
- Mat & dryck
- Catering
- Dryck
- Mat
- Tårtor
- Medlemstrådar
- BT-träffar
- Musik
- Festmusik
- Vigselmusik
- Namn & juridik
- Efternamn
- Juridik
- Pyssel & presenter
- Favours
- Gör-det-själv
- Presenter
- Relationer
- Sex & samlevnad
- Frieri & förlovning
- Kärlek
- Vänner & familj
- Resor
- Bröllopsresa
- Bröllopsresa Sverige
- Ringar & smycken
- Guldsmeder
- Morgongåva
- Ringar
- Smycken
- Skönhet & hår
- Behandlingar
- Frisyrer
- Make up
- Naglar
- Tävlingar
- Lektrådar
- Tävlingar
- Vigsel
- Borgerligt
- Brudfölje
- Bröllopsberättelser
- Frieri & Förlovning
- Jubileumsdagar
- Kyrkligt
- Kyrkor
- Regnbågsbröllop
- Temabröllop
- Vigsel utomlands
- Vigselseder
- Vår månad
- Januari
- Februari
- Mars
- April
- Maj
- Juni
- Juli
- Augusti
- September
- Oktober
- November
- December
- Övrigt
- övrigt
- Veckans fråga
- Bloggar & hemsidor
- Bröllopstorget.se
- Efterlysning - media
- Fråga mig vad du vill
- TV & kändisar
- Övrigt
-
Äldre 14 Jul 22:46571646 visningar3624 svarUppgifterna du anger när du gillar eller ogillar ett inlägg kommer inte att vara synliga för andra.3624571646
Vi som gifter oss 2015!
En dottertråd till Bröllop 2015.
Här diskuterar vi alltså kommande bröllop! :)
Vi planerar just nu ett vintageromantiskt bröllop för ungefär 50 personer och vi har en budget på 20.000 - 25.000.
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-07-14 23:00
Augusti:
8e - Artemiss
15e - Sudditjuven
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-07-15 08:39
? - Lindijoo
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-07-15 13:02
120926 - april/maj
ellie01 - Maj/juni
Cammyr - 13e juni
Artemiss - 8e augusti
Sudditjuven - 15e augusti
Lindijoo - augusti -
Svar på tråden Vi som gifter oss 2015!
-
Äldre 30 Jul 23:02Har en känsla av att du kommer att vara mästare på broderi innan ni gifter er.Cammyr skrev 2013-07-30 22:24:44 följande:Japp! Det ar broderi! Kommer ta ett tag haha! har i och for sig tva ar pa mig haha!
-
TessaÄldre 30 Jul 23:59På Kleinfield Paper kan du klicka på "Personalize" och där ändra texten som du vill. De flesta kort verkar ha att all text går att ändra eller ta bort - så det är bara att skriva in på svenska om man vill. De verkar också vara noga med att skicka över korr innan tryck.Sudditjuven skrev 2013-07-30 22:19:12 följande:Åh, vilken bra länk! Har också kollat Calligraphen, de har en hel del fint men JÄKLAR vad dyrt det är!!
Nackdelen med Etsy är att all text är på engelska.. Det verkar vara det på den här sidan med, eller kan man ändra det? Jag vill ha all min text på svenska nämligen.
Kan även tipsa om Scarlett Weddings som har en del fina inbjudningskort http://www.scarlettweddings.se/luxury_stationery.html Det är ett företag som etablerat sig i Sverige (ursprungligen från London står det på deras hemsida) och jobbar främst som bröllopskoordinatorer och designers/formgivare av bröllop. Hittat en hel del inspiration från deras hemsida överlag.
-
Äldre 31 Jul 00:15Ah, såg det nu! Lär ju beställa därifrån isåfall, de hade himla mycket fint för inga pengar alls.Tessa skrev 2013-07-30 23:59:07 följande:På Kleinfield Paper kan du klicka på "Personalize" och där ändra texten som du vill. De flesta kort verkar ha att all text går att ändra eller ta bort - så det är bara att skriva in på svenska om man vill. De verkar också vara noga med att skicka över korr innan tryck.
Kan även tipsa om Scarlett Weddings som har en del fina inbjudningskort www.scarlettweddings.se/luxury_stationery.htm... Det är ett företag som etablerat sig i Sverige (ursprungligen från London står det på deras hemsida) och jobbar främst som bröllopskoordinatorer och designers/formgivare av bröllop. Hittat en hel del inspiration från deras hemsida överlag. -
Äldre 31 Jul 00:44
Och nu har vi bestämt att inte ha vigselprogram på papper, utan måla en stor plywoodskiva med griffelfärg och skriva upp vigselprgoramet där! Bättre för miljön (tror jag?) och billigare.
-
TessaÄldre 31 Jul 11:50Gud vad snyggt! Jag kanske snor den idén.Sudditjuven skrev 2013-07-31 00:44:11 följande:Och nu har vi bestämt att inte ha vigselprogram på papper, utan måla en stor plywoodskiva med griffelfärg och skriva upp vigselprgoramet där! Bättre för miljön (tror jag?) och billigare.
-
Äldre 31 Jul 11:54
har kollat mitt paket nu. det är tydligen försenat.. och jag ska invänta avi.. -.- men jag har inte tid att vänta! jag ska vara borta hela augusti fr.o.m söndag! jag vill hinna prova och ev skicka tillbaks skorna innan dess! juuuu!
-
Äldre 31 Jul 12:44Heeelt okej!Tessa skrev 2013-07-31 11:50:45 följande:Gud vad snyggt! Jag kanske snor den idén.
Kan föresten tipsa om Google docs, har lagt in vår bröllopsplanering där nu. Den finns online men bara inbjudna kan se vad där står och de inbjudna kan även redigera dokumentet. Perfekt för både mig och sambon som har många idéer och vill få ner dem snabbt. -
Äldre 31 Jul 14:52
aaah!!! har fått hem skorna!!!! och har ÄNTLIGEN tagit kort på min vackra skapelse till klänning. glömmer varje gång hur vacker den är, så jag blir alldeles till mig! nu.. BILDER!
mesta släpet syns. och hängflärparna.. -.-
ides inte ta bort hängflärpen...
ÄRLIGT. vad tycker ni? det jag är mest rädd för är att den gör min kropp orättvisa, att jag verkar se tjock ut eller kortare än normalt eller nåt. Rosorna på höften kan jag ta bort om jag vill.. funderar på det...
och skorna. Min gubbe tyckte att de vita passade bättre (färgmässigt) och det är ju visseligen sant... men gillar de övre.... som för övrigr inte är grå i mina ögon.. dom är typ... ljusbrun..
haha! när ja tittar på mina fötter så ser det allmänt förjäkligt ut med träskor på ett sätt hahaha! men det är en ul grej i alla fall :)