• Picnick i det gröna

    Hur kommer Ert borgliga bröllop att se ut?

    Planerar för fult, men undrar om jag har glömt någon viktig detalj?


    Hindersprövning  Vigselförättare Vittnen Fotgraf Mina och blivandes kläder Bukett Ringar Mat, dryck, kaffe, tårta Stolar och bord till alla Tält (eftersom det ska ske utomhus)
    Har jag glömt något? 
    Funderar på musiken. Vet inte hur vi ska lösa det ännu.. 
  • Svar på tråden Hur kommer Ert borgliga bröllop att se ut?
  • Pertinax
    Picnick i det gröna skrev 2012-06-23 20:19:11 följande:
    Åh, har missat alla svar i tråden!
    Nu är jag ikapp! Nu är vår blivand vigsel offentlig, för nu är inbjudningarna skickade och folk har redan börjat o.s.a! Så pirrigt det är.

    Vi har fortfarande inte fått klart ceremonibiten, någon mer som vill dela med sig av det?
    Vår vigsel i sig tillsammans med festen kommer att ske på enkelt vis. Inget program direkt, utan vi samlas, vigs, äter och har kul tillsammans.
    Men ceremonibiten?? Hur gör man? Hur gjorde ni? Hur ska ni göra?
    Löften och sånt? Har ni det? Hur? Hur långt? Etc??

    Det här är planen för vår cermoni, en borgerlig vigsel utomhus med solosång av två tjejer och in- och utmarsch av två spelemän. Ändrade lite ordning efter att ha läst i en annan tråd eftersom vi från början hade löftena före själva ja-sägandet. Men nu när jag ändrade blev det väldigt mycket prat av VF i mittenpartiet och funderar på att flytta en av sångerna till partiet mellan "Ja" och "Ert mirakel finns..." Förslag på vilken av sångerna som ska byta plats? Tar gärna emot feedback på hela upplägget.


     



    INMARSCH - Vasaloppslåten



    MUSIK – Av längtan till dig



    VF: Kanske är han den ende i världen som tycker sig veta att hon är den underbaraste kvinnan på jorden. Kanske är hon den enda som uppskattar hur fantastisk han är i varje liten sak han gör och i varje liten tanke. De tycker sig höra en underton av godhet i allt vad den andre säger och tror att de flesta kanske missar det hos den andre. Och de förstår inte hur man kan passera den andre utan att förstå att man just passerat den finaste människan i världen. Han har förstått, hon har förstått - därför är vi här idag.



    MUSIK – Du är allt


    DIKT


    MUSIK – Utan dina andetag



    VF: Ni vill ingå äktenskap med varandra. Äktenskapet bygger på kärlek och tillit. Genom att ingå äktenskap lovar ni att respektera och stötta varandra. Som makar är ni två självständiga individer som kan hämta styrka ur er gemenskap


    Eftersom ni har förklarat att ni vill ingå äktenskap frågar jag: Vill du M ta denne J till din äkta hälft att älska honom i nöd och lust? Att dela ditt liv med honom och vara honom trogen? (Ja)


    Vill du J ta denna M till din äkta hälft att älska henne i nöd och lust? Att dela ditt liv med henne och vara henne trogen? (Ja)


    M & J Ert mirakel finns i den väg ni har valt tillsammans. Ni ingår detta äktenskap med varandra, och vet att den verkliga magin i kärlek är inte att undvika förändringar, utan att navigera mellan dem framgångsrikt. Låt er överlämnas till detta mirakel och leva varje dag tillsammans. Lova att respektera varandra, och åta er att leva ert liv tillsammans i alla dagar framöver.


    Jag ber dig M att dela denna värld med J, på gott och ont.


    M: Jag, M, tar dig J till min make, min partner i livet och min enda sanna kärlek. Jag kommer att vårda vår vänskap och min kärlek till dig idag, imorgon och för alltid. Jag kommer att lita på dig och ära dig, jag kommer att skratta med dig och gråta med dig. Jag kommer att älska dig troget, genom det bästa och det värsta, genom det svåra och det lätta. Vad helst som kommer att ske, kommer jag alltid att vara där. Såsom jag ger dig min hand för att hålla den, så ger jag dig mitt liv.


    VF: Jag ber dig J att dela denna värld med M, på gott och ont.


    J: Jag, J, tar dig M till min maka, min partner i livet och min enda sanna kärlek. Jag kommer att vårda vår vänskap och min kärlek till dig idag, imorgon och för alltid. Jag kommer att lita på dig och ära dig, jag kommer att skratta med dig och gråta med dig. Jag kommer att älska dig troget, genom det bästa och det värsta, genom det svåra och det lätta. Vad helst som kommer att ske, kommer jag alltid att vara där. Såsom jag ger dig min hand för att hålla den, så ger jag dig mitt liv.


    RINGVÄXLING


    VF: Jag förklarar er nu för äkta makar. När ni nu går ut i livet och åter till vardagen så minns den vilja till gemenskap, den kärlek till varandra och den aktning för varandra som ni känt i denna stund och som lett er hit. Låt mig önska er lycka och välgång i ert äktenskap.


    KYSS



    MUSIK – Kärleksvisan



    ”UTMARSCH” - Underbart

  • väktarbrud

    Hej!

    Jag och min kille ska gifta oss borgerligt på en strand i skåne.
    Vi har valt en vigselförättare som kanske är mer "personlig" än en vanlig bara som man kan hitta inom kommunen. Vår vigsel kommer att ta ca en halvtimme. Där ingår någon dikt hon läser, ett tal hon kommer att hålla om oss och hur vi träffades osv och såklart också löftena som hon har skrivit (tror jag).
    Vi ska även ha en tjej som ska sjunga en sång i slutet av vigseln.

    Vi ska ha ca 90 gäster men har ännu inte bestämt exakt hur det praktiska kommer att se ut, hur vi ska gå fram till vigselförättaren eller hur gästerna ska stå, om det ska bli en gång i mitten eller hur vi gör....det bestämmer vi nog sista veckan när vi är på plats där det ska ske. 

  • Picnick i det gröna

    Tycker det är jättesvårt att veta hur vi ska göra. Vi vill ha de enkelt, men ändå personligt ju! 
    Ska ringa vår vigselförättare och känna på läget. Har inte ens träffat honom ännu och vet ju inte alls hans rutiner etc.

    Pertinax; tycker det låter jättefint! 

  • pulmonate

    Pertinax: jag tycker också det låter fint! Glömde svara det på en annan tråd där du la upp det. 

    På morgonen gör vi oss i ordning. Jag och tärnorna samt mammorna får vårt hår gjort på salong i Verona.
    Kl. 13-16 tar jag och killen foto som till exempel "first look" bland olivträdsodlingen, samt våra porträt foto i byn Malcesine där vi sedan gifter oss, vid sjökanten, mm. Foto med tärnorna och marskjalkerna vid slottet innan övriga gäster kommer dit. 
    kl. 15.30 hämtar bussarna gästerna vid hotellet och kör dem till vigselplatsen: 45min m buss. De kommer att vara framme i god tid för att se sig omkring byn innan vigseln. 
    Kl. 17.00 gifter oss borgerligt i Castello Scaligero di Malcesine vid Gardasjön. Man hyr själva tornet med utsikt över vattnet. Där kommer ca 80 gäster från både Sverige, Australien och Italien.  Vigseln tror jag varar i ca 30min. 
    17.30 - foto med gästerna på slottet. 
    19.00 - ankomst till restaurangen. Brudskål m buffè utomhus, sedan 2 pastarätter och 1 kötträtt sittandes, sen ostbuffè, efterrätt och tårta, kaffe o avec, open bar.
    23.00 -02.00 dansa o ha kul.
     


  • Picnick i det gröna

    Tack för alla svar i tråden! Har fortfarande inte kommit någon vart med själva ceremonibiten.
    Nu har jag börja fundera på själva platsen när det ska ske.
    Vi kommer att ha vår vigsen i trädgården och efterlyser nu bilder eller nåt som visar hur ni har gjort!
    Har ni smyckat/inrett platsen etc? Hur har ni tänkt?
     

  • miiia87

    Vi ska gifta oss borgerligt i smyg. Så ingen kommer veta :D Det kommer vara jag och min blivande och våra 2 prinsessor. Vi kommer be kommunen om vittnen.


    Vi har skickat hindersprövningen men fick tillbaka den då vi glömt att kryssa i 2 grejer så den skickades i lördags så i slutet av veckan kanske den kommer.


    Har även skicka efternamnsändring.


    De som är kvar är att boka vigselförättaren och att köpa ring.


     


    Sen är de svåra med hur vi ska avslöja de. Jag tänkte om man kunde ha en grillfest och avslöja de till övrig släkt men till föräldar och syskon vet vi inte hur vi ska säga de.

  • Purple

    Vi kommer gifta oss borgerligt med hans mamma och moster samt min mamma med oss.


    Sen så har vi bokat bort på en resturang på Djurgården. Och efter vi ätir åker vi till hotellet och tillbringar resten av dagen på rummet där vi kommer ha egen bastu och jacuzzi.


    Själva vigseln har vi inget planerat, ingen dikt eller något sånt.


    Vi vill ha de så enkelt som möjligt (förutom min ring) !

  • jakother

    Vi ska gifta oss med delar ur båda våra släktar, dom vet inte om att dom kommer komma på bröllop även om vissa tjatar ihjäl sig om att dom minsann redan vet, vi har dock bara nekat! Hur som.. vi ska gifta oss ute vid en fors på en brygga, sen kommer festen att hållas i vår sommarstuga.. vid vattnet.. mer planer finns på min blogg..


    För All Tid 2012-08-25 frokenfjellstrom.blogg.se
Svar på tråden Hur kommer Ert borgliga bröllop att se ut?