Aniara4 skrev 2011-04-09 12:56:00 följande:
Vad många bra förslag!
Jag har bara en invändning. "Every breath you talk" handlar om en stalker. Inte särskilt romantiskt. (Sting lär ha uttryckt en viss frustration över att folk inte lyssnar ordentligt utan ser den som en kärlekssång.)
ok, har aldrig läst nån intervju med honom om den låten...trodde den handlade om att vara kär i en person som lämnat en som man inte kan få tillbaka. Därför passar den ju ändå inte direkt på bröllop, men var mest tvungen att nämna den för att den e så bra
Since you've gone I've been lost without a trace
I dream at night, I can only see your face
I look around but it's you I can't replace
I feel so cold and I long for your embrace
I keep calling baby, baby please...
Oh can't you see
You belong to me
How my poor heart aches
With every step you take
Every step you take...
just detta i texten gör att jag tolkar den som att personen blivit lämnad av sin älskling...
well well... ingen bra bröllopslåt anyway. :) men man kan ju spela den på festen om man gillar den, tror inte folk bryr sig eller tänker särkilt mkt på om inte ALLA låtar handlar om lycklig kärlek, finns ju så grymt bra låtar som man vill ha med på festen ändå. Vi kommer inte vara så hårda på det. Men självklart vill man ju ha en "happy love"-låt på själva vigselceremonin! ;)