• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • 11juni2011
    bridesilly skrev 2011-04-30 06:38:08 följande:för att undvika katastrofer så stryk inte klänningen själv. ångstrykning är det enda som funkar med säkerhet på brudklänningar. du kan hänga in den på toaletten när man duschar men det är inte säkert den blir helt slät. jag lämnade in min klänning på bröllopsbutiken här i stan som fixade strykningen åt mig. hade också beställt min klänning från shanghai men det var inga problem för tjejen i butiken.

    Det är bara bra om underkjolen inte går ända ner till marken. min var för lång (gick ner i marken) och jag höll på att snubbla på den så jag fick sätta mig och vika i midjan och sy upp. det syns ju ändå inte om underkjolen är kortare än klänningen. så länge det blir fint fall på klänningen så tänk inte på det.
    Tusen tack för ditt svar!! Det blir nog bäst att länma in den då :=)

    Det där med underkjolen. Min är typ 20 cm ovanför marken och jag tyckte fallet blev så konstigt, så det känns som jag måste göra något åt det. Kolla bilder! Jag tycker skillnaden är enorm!

    MED UNDERKJOL DÄR DEN SKA SITTA! (DVS LÄNGRE UPP)


    MED UNDERKJOL HÄNGADES PÅ LÅRET (DVS LÄNGRE NER)
  • Miceme
    Humlan66 skrev 2011-04-30 17:12:47 följande:
    Om det är någon som är sugen på klänningen från tv4s 4 bröllop- rocktemat så har ni chansen nu

    Hon har lagt upp det här

    www.tradera.com/Svart-brudklanning-fran-tv4-f...

    Billigare med kina fniss
    jag skulle definitivt int ebetala in närmare 3000 till någon som har -1 i omdöme, men klänningen är snygg
  • Miceme
    11juni2011 skrev 2011-04-30 14:57:29 följande:
    Tusen tack för ditt svar!! Det blir nog bäst att länma in den då :=)

    Det där med underkjolen. Min är typ 20 cm ovanför marken och jag tyckte fallet blev så konstigt, så det känns som jag måste göra något åt det. Kolla bilder! Jag tycker skillnaden är enorm!

    MED UNDERKJOL DÄR DEN SKA SITTA! (DVS LÄNGRE UPP)


    MED UNDERKJOL HÄNGADES PÅ LÅRET (DVS LÄNGRE NER)
    Ja så kan du ju inte ha det !
  • Farmall

    11Juni2011: Jättefin klänning, men du behöver absolut längre underkjol tycker iaf jag.

    Krazzzy: Kul att du får din nu också. Jättefin.

  • Miceme
    Var den från ebay också
    Kan du byta den ?? För det måste ju varafel.
  • 11juni2011

    Japp, jag får försöka sy en förlängning från låren till midjan typ. Den underkjolen ingick till Svenneklänningen, så det är därför den inte passar! Men när jag har ned nerdragen så ser det ju ok ut så jag skall nog försöka få ihop det! Tänkte pyssla med det imorgon, för om det inte blir bra är det ju hög tid att införskafa en ny!

  • Minuz

    Vilka fina klänningar ni alla har valt......

    Jag är just nu nere på 14 st som ska bli 1. Sååååå svårt ju. Och gubben säger bara: jag vet inte, du får ta vilken du vill. Och eftersom planerna ännu är hemliga för släkt och vänner så kan jag inte rådfråga nån...... När det inte är så många att välja på får jag väl be er om hjälp.

    Och jag har hela tiden sagt att jag inte ska ha någon slöja....... Men vad gjorde jag igår tro? Jo, jag köpte 2 stycken.... hmm

  • 11juni2011
    Minuz skrev 2011-04-30 23:21:21 följande:
    Vilka fina klänningar ni alla har valt......

    Jag är just nu nere på 14 st som ska bli 1. Sååååå svårt ju. Och gubben säger bara: jag vet inte, du får ta vilken du vill. Och eftersom planerna ännu är hemliga för släkt och vänner så kan jag inte rådfråga nån...... När det inte är så många att välja på får jag väl be er om hjälp.

    Och jag har hela tiden sagt att jag inte ska ha någon slöja....... Men vad gjorde jag igår tro? Jo, jag köpte 2 stycken.... hmm
    Hehe mitt råd är att sluta besöka BT fram tills bröllopsdagen! Jag är uppe i 3 klänningar, ett okänt antal skor, och en hög med smycken. Man får FÖR mycket inspisation här inne hehe!
    Näe, men du får väl lägga upp bilder på de 14 klänningar du står emellan så kan vi säga vad vi tycker!
  • Pinkgrape

    Alltså.... detta med underkjol.... är ju något som jag glömt bort totalt! Och inte kan något alls om.

    Detta är ju klänningen jag beställt.



    Och släpet kommer vara likt detta


     


    Vad i hela friden har man för underkjol? Och vart hittar man en sådan?, gärna till rimligt pris.


    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!