• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • Sommarbrud

    Daniiel: Ja men det är ju så tråkigt att inte vara med på listan! Jag vågar inte kolla länkar nu eftersom ngn sitter bredvid o sneglar.. :) Men ska kolla sen tror faktiskt det var din länk jag kollade (kollade massor häromdagen på mobilen sådär går det ju med så liten text..) Men vi ska bo en natt utan barn, ska ha barnvakt. Vår stora kille tycker det e halvskoj att sova borta. Eller han sover inte så mkt utan gillar att riva rum :).

  • 1700tal
    Anny skrev 2012-02-26 21:19:02 följande:
    Det var nog jag. Och bara ett hotell jag såg på nätet. Verkar nytt. www.thelamphotel.se/sidor/
    Verkar coolt dock

    Men det där missade jag. Vad 17 är det där för hotell? Och vad dillar de om för 7 st 1700-talshus som gjorts om?? Vi har inga 1700-talshus i Norrk, de flesta äldre hus är de K-märkta byggnaderna från textilindustri och de är ju 1800-tal. Det ska ligga på Hospitalg, mkt fundersam över vilka 1700-talshus de pratar om... Måste åka förbi imorg och spana lite!


     


    Sommarbrud - ja, ska på mässan. Så jag räknas väl till affärsnissarna då.. Måste va där 4 nätter dock, urk. Ska till ytterligare mässa 4 nätter till sen om några veckor igen så blir lite flängande. Haha, låter ju perfekt, kan sätta honom på display i montern.

  • 1700tal

    Daniiel/Pinki - GRAAAATTIIIIIIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! *blommor i mängd*

  • Sommarbrud

    Grattis!!!! Grattis ! Hoppas dagen varit toppen :). Kan inte göra lika fint som 1700 min dator la av så sitter med mobilen :(. Men graaaattis !!!!

  • Sommarbrud

    1700: men perfekt w kommer både höras o synas såsom monter kommer få uppmärksamhet :)

  • 1700tal
    Sommarbrud skrev 2012-02-26 21:43:37 följande:
    1700: men perfekt w kommer både höras o synas såsom monter kommer få uppmärksamhet :)
    Perfekt då!
  • Godis
    1700tal skrev 2012-02-26 20:59:43 följande:

    Japp, har gått ner 7-8 kg sen jag beställde min första klänning. Drog av rätt antal cm och det stämde rätt bra. Men gick ner lite mer än beräknat och har 4-5 kg kvar så de blev för stora ändå. Ok, två är dem skulle passa rent strlsmässigt men de vill jag inte ha. Men snörningen är ju räddningen när man går ner! (och att va beredd på att beställa en ny i rätt strl/sy in den man har)


     


    Missbliss - WOW, 20 kg! Bra jobbat!!!!


     


    Sommarbrud - blir ju förnyelse av era löften. Solklart.


     


    Gud va duktiga ni är! Riktigt bra jobbat, lite tråkigt på klänningarna bara.. Själv har jag tappat ca 15 men har 10 kvar. Har mätt mig under tiden. Gick du ner jämt (cm) lr varierade det?
  • daniiel
    Sommarbrud skrev 2012-02-26 21:34:46 följande:
    Daniiel: Ja men det är ju så tråkigt att inte vara med på listan! Jag vågar inte kolla länkar nu eftersom ngn sitter bredvid o sneglar.. :) Men ska kolla sen tror faktiskt det var din länk jag kollade (kollade massor häromdagen på mobilen sådär går det ju med så liten text..) Men vi ska bo en natt utan barn, ska ha barnvakt. Vår stora kille tycker det e halvskoj att sova borta. Eller han sover inte så mkt utan gillar att riva rum :).
    Jag kikade på bilderna från hotellet de har i Norrköping och det såg läckert ut även det :) Såg att de hade ett romantiskt paket med en natt i juniorsvit, en flaska mousserande och fruktkorg för 1550kr, inte alls så tokigt pris :) Jag önskar att vi kunde åka iväg ensamma också, men samtidigt är det så kul för dottern att vara med. Vill helst göra både och, men det har vi inte råd med just nu :P
  • Sommarbrud

    1700: då är det bestämt du får låna honom :)

Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!