• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • Pinkgrape
    Emelie979 skrev 2011-07-26 00:01:59 följande:
    juste, vi vill besgtälla från milly bridal! finns de någon annan som har super snabb leverans??? klänningarna är två maggie sottero kopior.
    Jag har beställt två av mina klänningar från www.mylove-bridal.com och båda har gått väldigt snabbt. Min första klänning kom ca 4 veckor efter beställningen och den andra kommer nu (i veckan) ca 3 veckor efter beställning. Det är väl mitt tips om ni vill ha med snabb tillverknings- och leveranstid.
    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
  • Emelie979
    Pinkgrape skrev 2011-07-26 00:08:03 följande:
    Jag har beställt två av mina klänningar från www.mylove-bridal.com och båda har gått väldigt snabbt. Min första klänning kom ca 4 veckor efter beställningen och den andra kommer nu (i veckan) ca 3 veckor efter beställning. Det är väl mitt tips om ni vill ha med snabb tillverknings- och leveranstid.
    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
    Vart du njöd med klänningen som kom? Vart det likt orginalet?
  • Pinkgrape
    Emelie979 skrev 2011-07-26 00:23:28 följande:
    Vart du njöd med klänningen som kom? Vart det likt orginalet?
    Jag var mer än nöjd :) Jag hade bytt färg på bandet i midjan, plockat bort en blomma och valt snörning i ryggen och fick precis vad jag hade bett om. Den passade utmärkt och såg väldigt fin ut tycker jag.

    De syr ju dock inte upp efter egna bilder som man skickar in, utan man måste utgå från klänningarna de har i sitt sortiment. Man kan ju givetvis göra små ändringar som tex snörning i ryggen, band i midjan, utan paljetter, längre/kortare släp osv.
    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
  • 120530
    Humlan skrev 2011-07-25 22:08:43 följande:
    Vi sitter med pyssel just nu och har gjort gåvorna till gästerna. Det är små flaskor vi fyllt med Tequila Rose ( mums ) och satt egna ettiketter på
    Är ni snälla kan ni få en liten sneakpeak Flört fniss


     


    Vad tycks ?


     


    Sen har jag gjort en provbukett med som jag kan visa bild på, men jag ska ha lite andra färger i den riktiga buketten hade jag tänkt. Dom rosa ser röda ut på bilden nästan och sen ska det vara lite mera grönt i



     


    Duktig du är på både pyssel och blommor!
  • bruden
    Emelie979 skrev 2011-07-26 00:00:38 följande:
    HALLÅ!!!

     Jag behöver svar på om det här är möjligt eller bara för riskabelt! Vi gifter oss den 9 september, och jag vill NU beställa TVÅ bröllops klänningar, (två kvinnor som gifter sig) Vi hade från början tänkt oss litet med bara släkt, som nu blivit lite större med vänner och bokad kyrka i stockholm. Ni som är proffs, om vi beställer med snabbaste leveransen IMORGON, kommer dom hinna komma innan bröllopet??? Känns väldigt riskabelt men vill jättejätte gärna ha de klänningarna vi tittat på! 
    Jag tror att de flesta har leverans på ca 3-4 veckor. Kolla upp möjligheter för snabbfrakt och kolla också tiden det tar för dem att sy. Det brukar finnas angivet "taylor time". Jag har beställt med vanlig frakt från DHgate och klänningen dyker upp vilken dag som helst. Beställdes 1/7 så det har gått ganska snabbt ändå. Jag kunde haft den förra veckan men nåt hände i Shanghai så paketet blev kvar där nästan en vecka innan varken jag eller säljaren reagerade. Mitt bröllop är om 1,5 vecka så nog hnner ni få klänningarna i tid om ni beställer den här veckan
    Vilken Maggie Sotero är ni sugna på? 
  • Minuz

    Humlan - Buketten ser jättefin ut. Roligt med de små flaskorna.
                      Kan vi kanske få se tiarorna?????

  • Humlan
    Minuz skrev 2011-07-26 08:59:08 följande:
    Humlan - Buketten ser jättefin ut. Roligt med de små flaskorna.
                      Kan vi kanske få se tiarorna?????
    Tack så mycket =)

    Jag har bestämt mig för denna tiaran efter lite provningar igår


  • Humlan
    Pinkgrape skrev 2011-07-26 00:02:29 följande:
    Väldigt dålig stil :( Jättetråkigt verkligen! Jag hoppas ändå att ni får en hur bra bröllopsdags som helst :D Ja, då kan ju han gräma sig sen över att ha missat den också.

    Såg bilden på buketten här ovanför, den ser ju jättefin ut :) Vad duktig du är! Har du gjort mycket buketter och sånt förut? Vad är det för tiaror, är de lika varandra eller helt olika? Haha lite angenämt problem att välja mellan fint och fint dock ;P
    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
    Tack pinkis, har gråtit många tårar för det här och jag tror inte han fattar vad han har ställt till med. Hans dotter fyller år den 3 Aug , men jag ska inte gå dit. Sen kan han ju försöka förklara för sin dotter varför faster inte är med så mycket i hennes uppväxt. Få se hur roligt det är!

    Ang buketten så har jag ju jobbat i en blomsterhandel förut och hade hand om just binderier.Men det va ett tag sen. Bytte bana efter att ha jobbat på resebyrå ( Apollo ) men det händer att jag gör buketter då och då =) Roligt
  • Minuz

    Humlan - Så fin den är, så sött med de två hjärtarna fram!

  • Minuz

    Nu är det dags att slita sig från datorn............. Ska snart ha 7 års kalas för minsta sonen!

Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!