Hur mycket kommer erat bröllop att kosta?
Som sakt som ovan....
Räkna med allt!
Som sakt som ovan....
Räkna med allt!
Cirka 55 000 för vigsel och fest med tre-rätters, tårta och dans till levande musik för drygt 50 gäster
Cirka 3 000 för ringen
Cirka 4 500 för bådas kläder, från topp till tå
Cirka 7 000 för bröllopsresa
Totalt ca 70 000...
damn vilka dyra bröllop.
Har ni råd att leva sen?
Vi räknar med 30 000 kr. Ca 50 gäster.
Omkring 30.000 har vi räknat med. Det blir 35 gäster, lokalen vi hyrt kostar bara några hundra och igår fyndade vi kläder. Klänning, underkläder, skor, diadem, kostym, väst för 6000:- så där sparade vi en hel del!
Vi försöker hitta billiga alternativ utan att för den skull tumma på vad vi vill ha.
Tarantina & Tattoo låter ju rimligt
Vi kommer att hamna kring 90 000 kr (exl. bröllopsresa och ringar) i Sthlm för 70 gäster, men då har vi verkligen hållit i plånboken utan att tumma på detaljerna...i annat fall hade vi lätt hamnat på 150 000 kr. :)
Först från början hade vi en budget på 50 000kr men den var vi tvungna att ändra på eftersom vi ändrat planer. Nu har vi räknat på 80 000 kr o då har vi lagt till lite extra. Vi har inte räknat in någon resa i det. Vi hoppas kunna få ihop bidrag till resa och får nog skjuta till resten själva. Vi månadsparar och jobbar extra för att kunna få råd. Skulle aldrig ta ett lån för att kunna gifta oss! Ska vi gifta oss så får det betalas med sparade pengar. Våra föräldrar kommer säkert hjälpa till med något men inget vi skulle kräva eller fråga. Allt är välkommet.
I like!
En fraga bara...
Laser att nagra av er har mindre an 40 gaster (som vi hade) men anda spenderar betydligt mer (50.000 t.ex).
Vad laggs mest pengar pa da? Klader, ringar, resa? Eller har ni hyrt slott..?
Nyfiken bara.