• Tx2

    Göteborgsbrudar 2009 - Del 3

    Tiden går fort när man har roligt och snart är det 2009 och dags för oss att bli gifta!

    Mars:
    7: Hummle
    Maj:
    Tx2, Bohus fästning + Folkets hus Ytterby
    9: baver, skt birgittas kapell + bryggan under bron
    16: SweetSun, Bohus fästning + finnbastun
    Artist, Villa Herne
    Linn74, Aspenäs Herrgård
    23: Skille
    Carolin1979
    skruttgumma

    Juni:
    MD2009

    Augusti:
    8: Danielaa, Lindome kyrka + Älvsåkersgården
    J D och D J, Göteborg, exakt plats och kyrka än så länge hemligt
    22: Vendel o Angelica, Utby K:a, LaCuveé

    Tråd nummer ett: www.brollopstorget.se/Forum-5-46/m2850384.html

    Tråd nummer två: www.brollopstorget.se/Forum-5-46/m3008135.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-16 12:05
    Och här är nya fika-tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-46/m3123203.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-11-10 11:26
    Här är tränings-tråden: www.brollopstorget.se/Forum-1-22/m3151080.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-11-12 20:13
    Majbrudarna leder än så länge

    Mars:
    7: Hummle, örgryte gamla k:a

    Maj:
    Tx2, Bohus fästning + Folkets hus Ytterby
    2: Tizia
    9: baver, skt birgittas kapell + bryggan under bron
    16: SweetSun, Bohus fästning + finnbastun
    Artist, Villa Herne
    Linn74, Aspenäs Herrgård
    23: Skille
    Carolin1979
    skruttgumma

    Juni:
    MD2009
    Stellajsj

    Augusti:
    1: MalinJohn, Råda kyrka + Råda hembygdsförening
    8: Danielaa, Lindome kyrka + Älvsåkersgården
    J D och D J, Hindås kyrka+ Hindås stationshus
    15 MissMijah, skallsjö Kyrka + varmbadhuset
    22: Vendel o Angelica, Utby K:a, LaCuveé

    December:
    31: Teapot, S:t Pauli kyrka + La Cuvée

  • Svar på tråden Göteborgsbrudar 2009 - Del 3
  • Tx2

    Las vegas är kul, det var på vägen dit jag friade

    Mmm, maldiverna låter härligt. Ett av våra önskemål. Funderar även på Guadelope. Och nya zeeland har jag högt på listan, men då vi troligtvis bara kan komma iväg två veckor så känns det för kort.

    Välkommen hit Tizia. I trådstarten finns en länk till en fika-tråd ifall du vill/kan träffa oss irl.

  • SweetSun

    tx2; ja fast det vi är ute efter är just träffen som är där just då.. ( du kanske inte kollade på sidan )

  • SweetSun

    vi är ju såna typer vi =P vi bara maskerar oss bakom villa & opel fasaden

  • Tx2

    Tänkte inte på det, men om ni skulle vilja se lite mer av las vegas är mitt tips på att ta in på ett hotell nära det ni vill kika på. Vi bodde i ena änden av strippen o blev segt när man ville kika på det i andra änden.

  • SweetSun

    ja man får se, när vi sett vad bröllopet inbringat så får vi se vad vi kan ha råd med, och boka direkt, ofta brukar alla hotell i området till nästa år vara fulla så fort årets träff är över.

  • Tx2

    Vi kanske skall ta tag i letandet efter vårt resmål.

  • Myrmor

    Hej tjejer, nu är jag tillbaka från busy-dimman . Har ett par som kommer och kollar på vår lägenhet ikväll, om de är intresserade ska vi kolla in en lägenhet i johanneberg (trädgård och hela paketet om jag fattat det rätt ) .Håll tummarna! Ledig hela dagen imorgon, sen är det dags för helgens två konserter. Alltså, varje år lovar jag mig själv att tacka nej till lite gig i nov/dec nästa år så jag inte går på knäna andra advent.. och varje år glömmer jag bort det igen, suck! Min svuviga bebbe håller mig dessutom vaken om nätterna, snörvel, skrik, snörvel Stackars liten!

    Skille: Är så glad för er skull! Vi får ta en fika i ert mysiga kök nån dag när gardinerna är uppsatta

    MD: såg oprah idag (ditt fel ), så intressant!! Hoppas ditt positiva tänkande bär frukt! Tänker på dig!

    Danielaa: Jättefin klänning, gillade den redan när tärningarna och jag tvingade på den på en skeptisk tx2 .

    Angående bröllopsresa vill vi till mexico, men det blir typ 2010 när myran är lite större. Först åker vi dagen efter bröllopet och gosar på nåt lyxhotell jag och mannen en natt eller två, sen drar vi hela lilla familjen en vecka till nåt lagom varmt, billigt och nära ställe med bra avgångsresedag (lutar åt cypern, korsika eller kefalonia just nu). Med lite tur blir det två resor till usa för mig nästa år, tjoho! En turné med gospelkören, och en resa i februari som lyxhustru (ja ja blivande då..) när anders ska på konferens i florida.

    miss mijah: Va roligt, jag bor i olskroken (nära lunden ju), men hyrde ut min lägenhet (till min blivande, det var så vi träffades) och flyttade också till örebro ett par år .

    Välkommen! En av mina bästa vänner bodde där ett år, nåt särskilt du vill att jag ska fråga henne?


    Tizia skrev 2008-11-06 15:10:06 följande:
    Hej, här kommer en till göteborgsbrud som ska gifta sig i maj =) Funderar på nya zealand som bröllopsresa! Ngn som varit där ?
    Vart är angelica förresten?? *tittar runt*.. nähä, inte här..

    OOOOJJJ vad långt det blev...
  • Myrmor

    glömde förresten, här är mailadressen till fototjejen som fotar gratis för att få erfarenhet om ni vill ha en extra plåtare under dagen d, men den 16 maj är hon redan tjingad (hennes annons finns på fotosidan.se):

    jessikafeder@gmail.com

  • SweetSun

    artist; den boken som var på Oprah idag var väl inte samma va? eller rätta mig om jag har fel?

Svar på tråden Göteborgsbrudar 2009 - Del 3