• mysifer

    bröllop 2010 nr 4

    här diskuteras allt som hör bröllop till och det mesta mellan himmel och jord.

    planeringsgalningarna som hänger här inne är:

    MissMijah, 26 år, Partille, 15.09.2009
    lillamaa, 22 år, Kalix vinter 2010
    Gyrethe, 26 år, Visby XX.02.2010
    pandis81, 27 år, Huddinge 24.04.2010
    mysifer, 24 år, Jönköping 08.05.2010
    Tinzi, 24 år, Göteborg 08.05.2010
    Kenttjej, Göteborg XX.05.2010
    Snartsjuksköterska, 22 år, Tullinge XX.05/06.2010
    Aprikos, 24 år, Höör 05.06.2010
    En midsommarnattsdröm 23.06.2010 Gävle
    Loviset 29.07.2010
    Fenixx, 26 år, hemlig ort 31.07.2010
    Evasdottir10, 28 år, Bjärnum 31.07.2010
    haennish 07.08.2010
    LillaEllan, 22 år, Stockholm 28.08.2010
    FruHögstadius, 20 år, Morgongåva 25.09.2010
    Kultis, 27 år, Stockholm 02.10.2010

    utan datum
    Brudgummarna, maj 2010
    sanber, 23 år, Övik sommaren 2010
    Starfish, 24 år, Gävle sommaren 2010
    Princess Nightingale, 28 år, Göteborg sensommar 2010
    Humlan66,sensommar 2010
    Rosesarered, 22 år, Stockholm sommar 2010
    jenba, 23 år, Uppsala
    Teserese, 28 år, Hässleholm
    Iluna, 23 år, Stockholm
    Paradisfågel, 20 år, Borlänge

    de första trådarna finns här:
    www.brollopstorget.se/Forum-1-69/m2661995.html
    www.brollopstorget.se/Forum-1-9/m2981596.html
    www.brollopstorget.se/Forum-1-9/m2981596.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-24 15:52
    rätt datum för Fenixx ska naturligtvis vara 03.07.2010

    slarvfel av mig..

  • Svar på tråden bröllop 2010 nr 4
  • MissMijah

    elfsborgsfästning är ju så fint! länge sen jag var där dock.

  • Fenixx

    Inatt drömde jag så knäppt att vi hade gift oss enkelt och borgeligt och efteråt så blev jag hysterisk och undrade varför vi gjorde så...kan vi ju inte ha vårat planerade som vi tänkt, blir ju inte samma sak...
    kändes jättehemskt i drömmen att missat att ha det vi tänkt.

  • MissMijah

    jenny: jag har med drömt konstiga saker om bröllopet. hehe, man får hopaps att det bara betyder tur

    vad tror ni att det kostar att få en klänning uppsydd hos en skräddare efter sina egna mått och önskemål?

  • Fenixx

    Oj det kan nog variera rejält från ställe till ställe. och sen om det är här i sverige eller utomlands tex som billigare från kina.

    min klänning ink. tyg som ska sys upp hos en sömmerska som har inriktning mot medeltid/teater kommer ligga på ca 2600kr.

  • MissMijah

    det gör mig inget om det kostar 4-5000. men jag såg att min drömklänning kostar ungefär 13 000 ute i butik. jag behöver inte ha ha det märket. jag vill bara ha utseendet.

  • MissMijah

    har ingen erfarnehet av att skräddarsy kläder så jag vet inte riktigt vart jags ka vända mig och så

  • FruHögstadius

    jag ska köpa min från lillsessan (eller om hon nu ska byta namn på firman ).
    annars finns sidlkesshoppen , ( om man vill köpa från kina , usa etc.) kommer nog att kontakta dessa om inte lillsessan kan sy upp min klänning.

    pratade blommor med min mormor i går, och alla våra blommor kommer nog gå på runt 4000 , med dekorationer , brudbukett,tärnor , näbb corsage etc.
    hon erbjöd sig också att binda alla buketter åt mig.

    väntar fortfarande på offerterna från cateringfirmorna, tänker snart skick i pers mail och fråga samma saker.

    räknade på ny budget i går och vårat kommer nog att hamna på 35 - 40 000 :- exkl. resa men den önskar vi oss nog bidrag till.

    sen fick jag plötsligt fler gäster till kyrkan, efter som mormor trodde att hennes systrar med barn ( alltså 10 kusiner till min mmma ) ville komma under vigseln, men hur skulle ni göra då med vigselprogram? ska man trycka extra om det kommer "oinbjudna gästar" eller får de räkna med att inte få några vigselprogram?

  • MissMijah

    isabelle: Vilken snäll mormor

    vår budget ligger nästan just nu iaf uppe vid 100.000. exkl resa. men vi önskar också bidrag till den. sen får vi väl se. vi försöker snåla in på det som man kan snåla in på.

    hm jag vet inte hur du ska göra med vigselprogrammen? kommer man oinbjuden så kanske man får räkna med att det inte finns program? vi komemr iaf bara trycka program till de som är bjudna.

  • Fenixx

    ja våran budget ligger högre än vad vi hade räknat med från början, tickar på. ändå försöker man hålla nere kostnader och kommer önska bidrag till bröllopsresan.

    fick reda på av min mormor att min kusin och hennes kille som bägge fyller 30år skulle ha födelsedagsfest igår..men när folk kom dit så överraskade dem med bröllop!
    hade varit väldigt lyckat vad jag förstod. bruden hade haft en axelbandslös enkel vit klänning till vaderna.
    efter vigsel och mat så hade det varit roliga lekar och sen party hela natten. hehe

  • FruHögstadius

    mina föräldrar gjorde också så , med ett överraskningsbröllop.
    det var också lyckat

    jag prtade med per om min mormors problem med att hennes systrar ville koma på bröllopet och han tyckte inte att vi skulle behöva lägga ut mer pengar på några som itne är bjudna utan de får vara med i kyrkan och klara sig utan program för vigel.
    det borde vara lätatst , annars måste man j trycka upp massor med papper ifall att det kommr några andra..

Svar på tråden bröllop 2010 nr 4