• Pumpkin

    Nu är det nära! Sommarbröllop 2008 är snart i mål.

    Tufftufftuff tufftufftuff TOOOT TOOOT – Nästa anhalt: Tråd nr. 9!

    Tänk att tiden har gått så fort! Nu är vi inne på VÅRT ÅR brudar, om ett år är vi alla fruar Förvånad
    Välkommen till vår härliga tråd! Här har en del av oss huserat sedan januari 2006 medans en hel del har hittat hit längs vägen, och alla är lika välkomna. Det är bara att armbåga sig in i gänget Flört De som mest frekvent hänger här just nu är:

    Med bestämt datum:

    080524 Brud 080524
    080620 Alvaerevahome.gamman.se/inahjärtaradam / www.alvaereva.blogspot.com
    080628 Bellanotebridetobe.weddingannouncer.com
    080628 AnneiLund

    080705 Snitte - 5/7 2008rebeccaochmagnus.weddingannouncer.com
    080705 stjärngudinnan
    080705 Pumpkinlarsandangelicaswedding.blogspot.com / foreverandever.weddingannouncer.com
    080705 Mitziemoe
    080705 Pärlplattan
    080712 Flamora
    080719 Anja 19 juli 2008anjasbrollops.blogg.se / anjaochdaniel.weddingannouncer.com
    080726 Anettan73tobiasoanette.weddingannouncer.com

    080802 Englaliandreasjohanna.weddingannouncer.com
    080802 Steffis steffiochtommy.weddingannouncer.com
    080802 GME76
    080808 Hedebrishedebris.weddingannouncer.com
    080808 Vidalila
    080808 B & Sbojanochsamantha.weddingannouncer.com
    080816 Annimminnic.weddingannouncer.com
    080816 Du & Jag
    080823 jeeksa080823marcusochjenny.weddingannouncer.com
    080823 Schatzilein

    Med mage istället för datum, men lika välkommen ändå:
    sajber.pillanhome.gamman.se/pillanochkjelle

    Vi har även våra egna ”hustomtar” – dvs brudar som redan gift sig som hänger här med oss då och då Skrattande

    *Vi uppdaterar inte listan i tråden, det blir så himlans rörigt då*

    Vill också passa på och säga följande:
    Om jag har glömt någon är det inte för att ni inte är välkomna eller att ni på något sätt är mindre värda, det är bara svårt för mig att komma ihåg alla som kommer in i den här tråden och har ni då inte mailat mig så kan det hända att ni inte finns med på listan. Maila mig nästa gång så kommer ni med Flört

    Dåså, låt planerandet och snackandet fortsätta!

  • Svar på tråden Nu är det nära! Sommarbröllop 2008 är snart i mål.
  • Englali

    God morgon!

    Ringe precis in till jobbet (skulle börjat vid 11.00 idag) men hade fått ett återbud precis innan lunch, så nu börjar jag inte förräns vid 13.15. Så underbart!! Åker inte hemifrån förräns vid 12

    20080614: Här är det rättså fint, jag fick ju precis en ledig förmiddag!

    Sommarliv: Vad är det för lägenhet? Vet de va hemligt... men hur stor o så? Liiite kan vi väl få veta, du vet ju hur nyfikna vi är här inne

  • Pumpkin

    Så härligt Englali! Tänk om jag hade kunnat få vara hemma så länge också

  • Brud 080524

    Godmorgon!

    Jag är faktiskt också hemma fortfarande. Tyckte inte det var lönt att gå till jobbet i regnet och sedan tillbaka för att vara hos doktorn kl 10. Skönare att slappa hemma!!

  • Sommarliv

    det är en 4.a... den har allt vi vill ha.. nära till stan o naturen.. allt .. men vi har nu högsta budet.. vet att det är någon mer som är lite dumma o ska läga mer idag.. men då går vi över dom med bud..

  • Nienna

    Pumpkin - 5 juli 2008 skrev 2008-03-12 08:36:36 följande:


    Nienna: Vad pluggar du?
    Jag pluggar till undersköterska, på distans, så jag sitter hemma framför datorn hela dagarna, farligt.
  • Pumpkin
    Brud 080524: Lyx hos dig också då!

    Nienna: Ah, förstår att det är farligt

    Sommarliv: Ska bli spännande att höra mer om lägenheten sen
  • Anja 19 juli 2008

    Godmorgon allihop...

    Idag hade vi en mkt smärtfri morgon... allt flöt på! Emils gympakasse packades utan knot, barnen gjorde NÄSTAN som jag sa till dem, bara några småskrik och slänga sig på golvet, jag vill ha DOM här strumporna, men dom är smutsiga älskling, NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJ

    Men alltså vet ni... jag tror att jag måste öka mitt intag, så jä..la surt men jag höll på att svimma när jag cyklade m barnen där bak. INTE KUL... Fick stanna, allt snurrade, är ju både lite uppför OCH motvind på väg till dagis (alltid så jä..la blåsigt vi bor ju typ längst ut på fälten, och det är i skåne så vad kan man vänta sig, suck) så nu har jag faktiskt ätit 1 hårdkokt kallt ägg och 10 små räkor. Det är ändå så att jag ligger runt 500 i kalorier och det är inga kolhydrater.
    Ska se om jag mår bättre när jag gör så.,

    nu hade jag förvisso inte ätit alls när jag cyklade iväg imorse men mankan ju inte riskera att tuppa av vid minsta ansträngning!

    Englali

    skööönt att börja senare... jag börjar 12.30 och det är verkligen helt ljuvligtt med de här sköna förmiddagarna hemma

  • Anja 19 juli 2008

    Sommarliv

    jag håller tummarna stenhårt att ni får lägenheten

  • Pumpkin
    Anja: Låter som att kroppen skriker efter lite mer näring ja... Fast jag kommer ihåg när jag gick på strikt GI-diet och inte åt några kolhydrater alls - då blev jag också sådär snurrig och lätt illamående så fort jag gjorde något. Dock gick det värsta över efter 4-6 dagar nånting, när kroppen vant sig liksom.

    Hur hade Emil det i fjällen då?
  • Anja 19 juli 2008

    Aaaahh Pumpkin

    vad bra... jag ställde precis den frågan inne på cambridge-tråden. Hoppas få samma svar där, hihi, för jag är ju på dag 3 så då ska det ju gå att härda ut...

    Emil hade det helt underbart, han var inte alls glad över att behöva komma hem De hade haft det helt ljuvligt... Han hade åkt i hela systemet, tom en bit av en svart backe men det han hade gillat mest var puckelpist... Han hade flugit som sjutton i guppen och ÄLSKAT det. Han var så otroligt duktig, direkt, sa min mamma, de hade inte alls behövt "vara m honom i de lätta backarna" utan kunde lätt, efter 1:a-2:a dagen ta honom med var helst de ville åka.

    Så häftigt med småbarn och skidor... ju äldre man blir desto fegare blir man Jag åkte oxå helt grymt när jag var liten men när jag åkte senast då jag var vuxen så var jag såååå feg, haha, men då hade det gått rätt lång tid sen jag åkte senast.

Svar på tråden Nu är det nära! Sommarbröllop 2008 är snart i mål.