• ungbrud

    Är detta en bra komination? (färg)

    Jag ska ha blått som färg, har vart innte på mer ljus blå men har blivit lite smått kär i färgen royal blue. Går dessa färger ihop? Tillsammans med vitt . 
      

  • Svar på tråden Är detta en bra komination? (färg)
  • teddy

    Själv tycker jag det är riktigt snyggt att blanda olika nyanser av samma färg! :) Så varför inte!

  • Pagnie

    Jag tycker det funkar jättebra. Jag ska också ha royalblå fast tillsammans med ljusrosa. Så jag tror det är lite samma stuk. En lite mörkare och en ljus färg. Tror det blir hur bra som helst helt enkelt.

  • Jalle

    Absolut! Kanske någon mer färg? När gifter ni er? Bara blå nyanser i kombination med vitt känns väldigt vinter för mig.

    Tips; gå in på http://www.theperfectpalette.com. Där kan du få massor med färgförslag.

    Dessa bilder har jag hämtat därifrån; 

    Vinter;






    Vår, sommar;




    Höst;


    Vår, sommar, vinter;


     


     

  • Jalle
    Jalle skrev 2012-03-06 19:24:16 följande:
    När gifter ni er? Bara blå nyanser i kombination med vitt känns väldigt vinter för mig.
    Fast blått i kombination med vitt kan ju vara väldigt somrigt också.....

  • daniiel
    Jalle skrev 2012-03-06 19:24:16 följande:


    Kanske inte så relevant inlägg egentligen, men när jag ser de där färgerna, ungefär samma som TS funderar på, så tänker jag på Grekland ;P Ni vet.. vita hus med blåa dörrar och fönster osv. Jag förknippar nog därför de färgerna mer med sommar än vinter. Om man väljer lite "gråare" blåa i kombination med silver, då accossierar jag det däremot med vinter.




  • Jalle

    Då har en poäng där, daniiel! Visst är det mycket sommar. Och ju mer jag tittar på paletten med blått/cerise, ju mer inser jag att den faktiskt funkar kanon på vintern också. Kanske inte skulle ha gett mig in i att kategorisera färger efter årstider.....nåväl, man är ju inte sämre än att man kan ändra sig

  • Pagnie

     


    Vad tror ni om dom här färgerna? Alternativt ta bort en utav de blå?

  • daniiel
    Pagnie skrev 2012-03-06 20:37:28 följande:

     


    Vad tror ni om dom här färgerna? Alternativt ta bort en utav de blå?


    Eftersom jag personligen har svårt den blåfärgen som är i mitten, så skulle jag plockat bort den och bara haft de andra två + vitt eller eventuellt ersatt den med någon annan färg. Det är ju dock en smaksak.
  • ungbrud

    ohh tack för alla tips. 
    Jag tänkte också precis det att det kan vara lite för "vinter" så tänkte ha med varmare blå. 

Svar på tråden Är detta en bra komination? (färg)