• April 99

    ska vi som ska göra egen buffé samlas för att tipsa varandra om recept, mängd och annat smått och gott!

    Tycker vi behöver ett eget forum! :)

    kan behövas bolla idéer om allt mellan mängd och vegetarisk alernativ.

    iallafall behöver jag det! :)

  • Svar på tråden ska vi som ska göra egen buffé samlas för att tipsa varandra om recept, mängd och annat smått och gott!
  • Kattpoet

    Är inte Växjö närmre för er?

  • Blivandefrueriksson

    kattpoet vet inte men det är motorväg till mantorp

  • Blivandefrueriksson

    Kattpoet kollade eniro 115km till mantorp och 112km till växjö så då blir det mantorp med motorväg istället

  • Kattpoet

    Attans!

    ja ja, då kunde jag inte gett dig en guiding av Växjö och dess underbara konstiga butiker...

  • pandis81

    Vi kommer också handla på citygross i mantorp.

    Själv jobbar jag faktiskt på citygross men i stockholm. Och vet vad som är bra och inte bra en fördel..

  • Blivandefrueriksson

    kattpoet har faktiskt bott i tingsryd i 1 år så vet lite om växjö redan storhandlade varje månad på citgross växjö älskar denna affären.

  • Kattpoet

    Jag blev så glad när den kom till Växjö, jag brukade ju storhandla i mantorp när jag bodde där uppe.

    Jag gillar inte Maxis sätt att hantera kött, det är alltid seg och tråkigt och skuret över fibrerna.

    Imorgon ska jag test baka min bröllops tårtebotten och sen ska jag göra arraksbollar av en del av kakan, mycke arraks bollar blir det.

  • Blivandefrueriksson

    kattpoet ska du med göra egen tårta? jag med eller ja svärmor och mormor ska baka dem men jag måste test baka en så killen får smaka vad vi ska ha men tar nog det lagom till midsommar så jag kan använda den då.

    Vi kommer ha sockerkaksbotten *2 och marängbotten*2 och så lägger man ihop dem är jätte smidigt för de går att frysa innan och ska helst tinas strax innan. Mellan ska vi ha vaniljvisp och färska hallon och sen funderar jag på att ha vit riven choklad uppepå vad tror ni passar det?

  • Kattpoet

    Låter kanon gott.

    Jag ska göra mosskaka i min stora fyrkantiga form, jag ahr aldrig gjort en så stor fyrkantig tårta förr.

    Jag måste prata med Svärmor om tårtfat.

    Och egen tårta ska jag göra eftersom jag och min karl inte gillar den tradtionella skotska fruktkakan med sugarpaste.

  • Blivandefrueriksson

    vad är mosskaka?? har du den fyrkantiga med avtagbar sida? jag ha den hemma botten blir jätte fin i den.

  • NiVi

    Jag ska också göra min tårta själv men vet inte riktigt vad jag ska ha för fyllningar än...däremot så är designen mer eller mindre klar. Var har du hittat fyrkantig springform Blivandefrueriksson? Såg en på Ica maxi för nåt år sen men jag hade så bråttom så jag noterade bara att den fanns. Sen när jag kom tillbaka och skulle köpa den fanns den inte kvar och jag kan inte hitta något annat ställe som har!

  • NiVi

    vilken kanonsida kattpoet! Den ska jag sätta mig och gå igenom när jag har tid!

  • Kattpoet

    De skickar till sverige, jag har kakmått från denna sidan.

  • thebe

    det kommer nog att bli buffe här med.

    Mini hamburgare
    Amrikanska pannkakor
    Grillade Kamben
    Jambalaya
    Coleslow
    Ceasarsallad
    Tomat & Löksallad
    Ostgratinerade potatisklyftor
    Chilidrumsticks
    Grillad majskolv
    Tandorikokta kräftor
    Hembakt Valnötsbröd med Philadelphiacreme

    vad tror ni om detta??

    bröllopstårtan kommer vi att köpa in eftersom ingen av oss direkt skulle klara av den designen som vi vill ha.

  • Kattpoet

    Pankakorna bör väl ha lönnsirap eller pankakssirap och bacon?

  • thebe

    bacon till pannkakor????

    vi hadde tänkt färsk frukt som tillbehör. men kanske skall ha lönnsirap med vid sidan om

  • Kattpoet

    Hum, erans meny var så Amerikansk inspirerad så jag trodde ni skulle följa trenden där med.

    Bacon, pankakor och lönnsirap är frukost mat, jag flera Amerikanska vänner som älskar att äta det på söndagen.

  • LyckligTjej

    Fick mig en tankeställare idag när jag va och handlade.
    Påskskinka säljs ju billigt i butiker nu. Äre nån som har nåt bra tips på hur man skulle kunna tillaga den, förutom griljera den??? Vore ju kanon om man kunde hitta på nåt med den och ha den på buffébordet... Billigt också på köpet
    Kom med förlag!!!

  • Kattpoet

    Om det är okokt kan du ju alltid frysa den och göra tjärlknöl.

    Om den är kokt kan du alltid göra ett örttäcke på den och skiva den tunt.

    Kom ihåg att skinka fryst håller runt 4 månader i frysen.

Svar på tråden ska vi som ska göra egen buffé samlas för att tipsa varandra om recept, mängd och annat smått och gott!