Nalle Puh 40 skrev 2008-09-19 08:27:38 följande:
Vad har ni för tips om en kompis eller syster ska fota mig utomhus?Miljöer? Tips?
Vid vatten, ligga/sitta på mossiga stenar, ligga på gräs och ta kort uppifrån genom löven. Sitta på en trapp med en kopp i händerna med benvärmare, trosor, uppknäppt kofta så bh syns. Mysig höstbild tycker jag. Ha med detaljer som levande ljus, vinglas, pärlhalsband. Ta kort bakifrån och så sitter du och tittar i en spegel. Ha en slöja eller tunt tyg lite över kroppen som svävar i vinden.
En molnig dag ger bäst ljus. Motljus i ett fönster kan bli snyggt i svartvitt, men kan va lite svårt att få till snyggt, beroende hur ljuset ligger. Ta kort på detaljer.
Ja ideerna har jag inte problem med iallafall. Det gäller bara att få någon att genomföra dem så som jag vill ha det och det är inte det lättaste. Jo om man betalar bra eller reser långt till en fotograf