Inlägg från: fashiongirl |Visa alla inlägg
  • fashiongirl

    Någon flygvärdinna här inne?

    Hade skrivit detta i en ny tråd men jag kan ju lika gärna göra det här:

    Läst för att bli flygvärdinna???

    Hej hopp!!!

    Har en kompis som undrar: Hon har gått samhällsvetenskapliga programmet på gymnasiet med inriktning språk, men hon fick ig i historia. Man läser ju ungefär 2500 poäng och man får max ha 250 p ig (tror jag det var ungefär). Historia kursen var bara på 100 poäng allså fick hon ett vanligt betyg papper när hon gick ut. Har man för många ig så får man ngt annat istället. Min fråga är nu om ni tror/vet att det påverkar mkt att hon fick ig i historia när hon ska söka till flygvärdinna. Hon funderar nämligen på om hon borde läsa historia nånstans innan det ens är någon mening att söka flygvärdinnejobb. Förhoppningsvis så tänker de inte så mkt på det för hon är väligt trevlig, social och hjälpsam+att eftersom hon hade språklig inriktning så kan hon svenska, engelska, spanska och franska. Hon har också gått nån flygvärdinne-utbildning på 6 veckor.

  • fashiongirl

    Och nån som vet hur det är att jobba som flygvärdinna i spanien (hon kanske ska flytta dit-min kompis). Bättre/sämre i lön, svårare/lättre att få jobb mm. Tror ni då att hon måste gå nån mer utbildning, liknande den som tog 6 veckor, i spanien???

  • fashiongirl

    Hallå finns det ingen som kan hjälpa mig????????????????

  • fashiongirl

    hallå har alla flygvärdinnor försvunnit från BT nu när jag behöver hjälp

  • fashiongirl

    Sandi99 du är den enda som svarat mig, hallå vart har alla andra tagit vägen....har de bara lämnat bt så får man väl inte göra

Svar på tråden Någon flygvärdinna här inne?