Tips på enkel vardagsmat?
Te och mackor!
Något som är väldigt enkelt att laga, men ser avancerat ut är kyckling i lergryta. Det förutsätter att man har en lergryta visserligen, men det är en grymt bra investering. Man kryddar bara kycklingen med favvokryddorna, ett hett tips är att stoppa kryddor under skinnet vid bröstet (?) så att köttet får smak också, men det är överkurs. Sedan lägger man ner kycklingen i grytan och in i ugnen. Sätt på timern (tar ca 1-1,5 tim), koka lite ris och gör eventuellt en sallad till. Det blir väldigt mycket sky och den kan användas som sås, red bara av den med lite vetemjöl och kanske lite grädde. Detta blir suuupergott och det går inte att misslyckas. Hur man än gör blir kycklingen mör och fin utan att bli torr.
Om ni äter tonfisk kan man ha i en burk i lite ris och blanda i lite grönsaker och kryddor.
Vi brukar göra hemmagjorda hamburgare. Då gör man ungefär som man gör köttbullar, men vi brukar blanda i lite chilisås och chilikrydda. Biffarna går snabbt att snurra ihop och forma (ingen jobbig köttbullerullning krävs) och sen är det bara att steka, eller köra in i ugnen om ni inte orkar steka.
Färsk pasta (tagliatelle eller tortellini) med hemmagjord tomatsås är också en favorit här hemma. Jag brukar hacka rödlök, vitlök, paprika och en massa tomater grovt (riktigt stora bitar, inget finhack alltså) och slänga in det i ugnen. Sedan får det vara där tills allt fått färg. Sedan häller jag ner det i en skål och mixar med en stavmixer och häller i lite salt, peppar och andra kryddor om jag vill. Såsen behöver inte kokas eller redas utan är färdig!
Pastasallader i alla dess former är mums!
Ibland gör vi potatisgratäng med skinka eller kassler i. Det är jättelätt och blir en god allt-i-ett gryta.
Vi gör också lasagne på överbliven köttfärssås, men jag har inte provat keldas ostsås.
Idag köpte vi thaisoppan som finns i kyldisken vid mjölken (i vår affär i alla fall) och hade i kokt torsk, lite paprika och sockerärtor. Smarrigt och snabbt. Jag gillar inte kokt torsk, men i en smakrik soppa är det gott. Jag brukar ha i en chili också, men det är frivilligt (och min sambo vill helst att jag avstår).
Avokadoröra eller tzatziki gör vi ganska ofta. Jättegott som tillbehör och då behöver man inte göra någon sås till maten.
Jag gillar all mat man kan göra i ugnen. Lax är supergott och kräver knappt att man kryddar. Har man planerat att grilla och tagit fram kött från frysen på morgonen och kommer hem på kvällen när det ösregnar (har det hänt några gånger i sommar eller?), kan man marinera köttet och lägga det i en ugnssäker form. Det blir jättegott och det är inte lika lätt att det blir torrt som om man steker.
Hmmm, det var nog det jag kom på just nu, men jag återkommer när min hemtenta är avklarad.